„Co szumi w szkole?”14 października to data doskonale wszystkim,  związanym z oświatą, znana. Właśnie wtedy obchodzimy święto Edukacji Narodowej, potocznie zwane też Dniem Nauczyciela. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Ząbkach także nikt nie zapomniał o tej wyjątkowej uroczystości.
Pani Dyrektor wręczyła nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym  nagrody za trud ich codziennej pracy i szczególne osiągnięcia.
Uczniowie  natomiast, z pomocą swoich pedagogów, zadbali o odpowiednią oprawę tego dnia.
Na część artystyczną, która miała  miejsce o godzinie 10.00 w sali gimnastycznej, tłumnie przybyło grono pedagogiczne, pracownicy administracyjni, pracownicy obsługi, emerytowani nauczyciele, kierownik Referatu Oświaty- pani Ewa Wiśniewska, jak i reprezentanci uczniów każdej z klas oraz Rady Rodziców. Nie zabrakło również lokalnych władz – swoją obecnością uświetnił uroczystość Robert Perkowski – Burmistrz Miasta Ząbki, Zastępca Burmistrza –  Artur Murawski,  Przewodniczy Rady Miasta – Wojciech Gut.
Swoje zdolności aktorskie prezentowali na scenie uczniowie klasy 6d i 5a, przygotowani przez Panią Justynę Buczyńską, zaś o część muzyczną zadbał szkolny chór pod kierownictwem Pani Jagody Żaboklickiej.
Przedstawienie rozpoczęło się od krótkiej informacji wyjaśniającej genezę tego święta. Jak nam w tajemnicy wyjawiono, prawdopodobnie, Dzień Edukacji swą nazwę zawdzięcza bakałarzowi, który niegdyś zganił swoich uczniów słowami „ Eee! Dukacie i dukacie…”. Po krótkim wprowadzeniu głos zabrali prezenterzy wiadomości „Co szumi w szkole?” poświęconych najnowszym informacjom z pokojów nauczycielskich, korytarzy szkolnych oraz plotkarskich kuluarów uczniowskich. Niektóre z nich wywołały na twarzach zgromadzonych szczery uśmiech, choć niestety na razie mogły tylko pozostać w sferze nauczycielskich marzeń.
Nie zabrakło także scenek z życia szkoły, w których dowiedzieliśmy się, jak odróżniać nauczyciela od ucznia. Przeplatane one zostały ciekawymi utworami muzycznymi.
Kulminacyjnym punktem programu był jednak pokaz mody nauczycielskiej. Na wybiegu pojawiły się niezwykle oryginalne propozycje skierowane do nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Szczególne uznanie zdobył strój dla emerytowanych przedstawicieli zawodu,  przypominający o tym, jak można spędzać miło czas na emeryturze i być „fit”, mimo upływających lat. Gwoździem programu, elementem, który to wywołał  prawdziwą burzę oklasków, była kreacja dla samej Pani Dyrektor - służbowy garnitur,  w kolorze symbolizującym żałość nad marnymi postępami w odkrywaniu wiedzy przez dzieci  oraz  gustowny toczek z woalką. Na koniec na ręce Pani Dyrektor złożony został olej, który od tej pory może wlewać uczniom do głów.
Po występie, który wprawił wszystkich w dobry nastrój, głos zabrała Pani Dyrektor, Złożyła  ona  nauczycielom oraz wszystkim pracownikom oświaty serdeczne życzenia. Natomiast w uznaniu zasług i osiągnięć w pracy dydaktyczno – wychowawczej, wręczone zostały wyróżniającym się nauczycielom nagrody Burmistrza Ząbek.

Justyna Buczyńska nauczyciel SP2

.......................................................................................................................................................