Warsztaty edukacyjne - pokaz czerpania papieru             22-ego  października 2013r. pięcioosobową grupą pod opieką p. Renaty Witkowskiej wybrałyśmy się (na zaproszenie tamtejszej  biblioteki), do Publicznego Gimnazjum nr 2 w Ząbkach na warsztaty edukacyjne:   pokaz czerpania papieru.
Poznałyśmy tam nowe techniki plastyczne.
Pierwszym zadaniem jakie miałyśmy do wykonania, to zrobienie  papieru starożytną metodą. Czerpałyśmy na sitach wodnistą zawartość z dużej beczki, w której znajdowały się rozdrobnione odpady ze szmat, sieci i innych materiałów, rozmiękczonych wodą. Zawartość sita należało odcisnąć i wyłożyć na filc następnie sparsować za pomocą żelaznej prasy. Jeszcze tylko potrzebna jest jedna doba na wyschnięcie i papier czerpany gotowy.
Następnym zadaniem było postawienie pieczęci lakowej. Topiłyśmy więc kostkę lakową nad płomieniem zapalniczki, aby w roztopionej mazi postawić pieczęć na czerpanym papierze.
Uczyłyśmy się kaligrafii gęsim piórem i atramentem, co okazało się nie lada wyzwaniem.
Poznałyśmy także metodę barwienia papieru techniką japońską. Wycinałyśmy różne wzory z białej kartki, które maczałyśmy w misce z wodą z dodatkiem kolorowej farby i terpentyny.
Bardzo nam się podobały te zajęcia. Nauczyłyśmy się nowych rzeczy i nie byłyśmy na lekcjach J. Chciałybyśmy, żeby nasza szkoła organizowała więcej takich warsztatów.
Aniela Niemyjska 6a,  Weronika Buczyńska 6a
Klaudia Kamińska 6a,   Dominika Lubaszka 6b
Adrianna Waszczuk 6d


..............................................................................................................................