BOMBKOWY ŚWIAT

BOMBKOWY ŚWIAT

Dnia 30 listopada klasa 2A wybrała się na wycieczkę do Fabryki Bombek w Józefowie.
Dowiedzieliśmy się jaka jest historia powstania pierwszej bombki. W 1847 roku pracownik huty z Lauscha w Niemczech, Pan Hans Greiner, nie mając pieniędzy na ówczesne ozdoby (orzeszki, ciasteczka, pierniczki) wykonał w swoim miejscu pracy pierwsze szklane bombki i ozdobił nimi swoją choinkę. Wieść o nich bardzo szybko rozniosła się po okolicy i tak szklane bombki stały się ozdobami choinek na całym świecie.
Dowiedzieliśmy się również o tym, że jedyne na świecie Muzeum Bombki Choinkowej mieści się w miejscowości Nowa Dęba niedaleko Tarnobrzegu. Najdroższa bombka szklana ma wartość 400000zł. Najstarsza firma produkująca bombki to Komozja mieszcząca się koło Częstochowy.
Na miejscu zobaczyliśmy jak się wydmuchuje bombki, Pani Basia pokazała nam proces srebrzenia, a na koniec każdy ozdobił swoją bombkę, którą powiesimy na świątecznych choinkach. Dużą atrakcją było oglądanie wystawy bombek.
Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.


Wychowawczynie klasy 2A............................................................................................................................