Klasa IV d na wycieczce w Żelazowej Woli

Drugiego marca pojechaliśmy na wycieczkę do Żelazowej Woli. Punktualnie o godz. 8:30 wyjechaliśmy w podróż  zabierając dobre humory,  mimo niesprzyjającej pogody. Żelazowa Wola to miejscowość położona w województwie mazowieckim w gminie Sochaczew ,nad rzeką Utratą. Znana jako miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, który urodził się tam 22 lutego 1810 r. W sali kinowej oglądaliśmy film o życiu Fryderyka Chopina, dzięki któremu poznaliśmy wiele ciekawostek z życia tego wielkiego kompozytora oraz dziejów miejsca jego urodzenia. Po projekcji filmu przewodnik zaprowadził nas do domu dzieciństwa małego Frycka. Obecnie dom jest biały, ma dwa kominy, czarny dach i wysokie okna. W jednej z oglądanych przez nas sal były dwie makiety: jedna makieta przedstawiała dom przed remontem, a druga po. Wczesnowiosenna aura nie pozwoliła nam w pełni nacieszyć się pięknem parku, ale mimo to odkrył on przed nami swoje piękno. Uczestniczyliśmy również w warsztatach wykonując pracę  przedstawiającą elementy, które najbardziej podobały nam się  podczas zwiedzania miejsca urodzenia jednego z największych Polaków. Napisaliśmy również podziękowania, które zostaną włożone do "Księgi odwiedzin domu Fryderyka Chopina". Może kiedyś, już jako dorośli pojedziemy tam i odnajdziemy swoje wpisy.
         Wycieczka ta wzbogaciła nas o informacje dotyczące Polskiego, ale znanego i podziwianego na całym świecie kompozytora. Mieliśmy możliwość zobaczyć dom, w którym się urodził i piękno najbliższego otoczenia. Chętnie pojedziemy tam jeszcze raz.

Weronika Konopko z klasy 4d....................................................................................................................................................