Odkrywamy tajemnice otaczającego świata – Va i Vd w Centrum Nauki Kopernik

W dniu 13 kwietnia 2016 r.  uczniowie klasy 5a i 5d, pod opieką  pani Jadwigi Żaboklickiej i  Elżbiety Gaworek,  odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki tej wycieczce z pewnością wszystkie dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o świecie nauki i techniki.
Centrum Nauki Kopernik jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. 
Znajduje się w nim m.in. Teatr Robotyczny, Park Odkrywców oraz około 340 eksponatów, które można podziwiać w sześciu galeriach tematycznych. Jednak do największych atrakcji należy zaliczyć Planetarium, które wywiera na widzach niezapomniane wrażenie.
Po dotarciu na miejsce, każdy uczestnik wycieczki zarówno indywidualnie jak i grupowo mógł rozpocząć zwiedzanie. Poprzez wykonywane własnoręcznie eksperymenty, nasze dzieci w zabawny sposób mogły odkrywać tajemnice otaczającego nas świata. Wspólnie dociekaliśmy jak powstał świat, jak on działa oraz kim jesteśmy.
Do najciekawszych eksponatów trzeba zaliczyć ogromne, ważące dwieście pięćdziesiąt kilogramów wahadło, które umieszczone jest w centralnym miejscu budynku. Pokazuje ono w jaki sposób ziemia obraca się wokół własnej osi. Każdy z uczestników wycieczki mógł także „przenieść się do przyszłości” i porozmawiać z robotem ;-) Podobnych atrakcji było tak dużo, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Z każdą chwilą zwiedzania coraz bardziej wciągaliśmy się w rolę odkrywców.
Czas nieubłaganie mijał i po dwóch godzinach intensywnych eksperymentów udaliśmy się do stołówki na odpoczynek oraz drugie śniadanie. Jednak to nie był koniec naszej przygody. Czekała nas bowiem kolejna wielka atrakcja. Był to film w słynnym planetarium pt. „Słoneczna podróż”. Najnowocześniejsze technologie multimedialne spowodowały że oglądając ten film odnieśliśmy wrażenie przebywania w kosmosie. Pokaz też prowadzony był na żywo przez lektora, który w bardzo interesujący sposób tłumaczył nam to co widzieliśmy na otaczającym nas z każdej strony ekranie. Przewodnim motywem  filmu jest ruch Ziemi, z którego wynikają pewne zjawiska astronomiczne oraz przyrodnicze. Dzięki tej prezentacji wszyscy poznaliśmy tajemnicę sezonowej zmienności wyglądu nocnego nieba. Lektor wytłumaczył przyczyny występowania pór roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref naszej planety. Pokazywał nam zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach oraz opowiedział o dobowym ruchu sfery niebieskiej i pozornej wędrówce Słońca po niebie.
Przekonaliśmy się, że wizyta w Centrum Kopernika to  wciągająca i fascynująca przygoda. 
Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam niezwykle szybko.

                                                                                                         Karolina Marczak kl. 5a


.......................................................................................................................