Koło Misyjne

W dniu 14.12.2016 Koło Misyjne uczestniczyło w nagraniu audycji o Kolędowaniu Misyjnym. Odwiedziła nas w szkole dziennikarka Radia Warszawa - p. Magdalena Gronek. 
                                                                                                                          K.Węgrzynek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Koło Misyjne

W dniu 13 grudnia Koło Misyjne uczestniczyło w spotkaniu z księdzem pallotynem przy ulicy Wilczej w Ząbkach. Otrzymaliśmy cudowne medaliki.  
                                                                                                                   K.Węgrzynek
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wigilia 2016

                                                           „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym”.

                                                                                              Jan Paweł II


         19 grudnia 2016 roku miało miejsce spotkanie opłatkowe dla obecnych oraz byłych pracowników naszej szkoły. Na uroczystość zostali zaproszeni również: proboszcz parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego-ksiądz Edward Kopczyński, przedstawiciele władz miasta oraz członkowie Rady Rodziców.
         Uczniowie pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego- Małgorzaty Jagodzińskiej przygotowali jasełka, które ksiądz proboszcz nazwał „rekolekcjami”, ponieważ skłaniały do zadumy i refleksji nad tym, czym są dla nas Święta Bożego Narodzenia. Przedstawienie składało się z czterech scen. Jego bohaterowie, zapracowani, zabiegani i poirytowani zwykłymi codziennymi sprawami, ignorowali nawoływania anioła, który zapraszał do Betlejem, bo tam „w stajence Chrystus się narodził”.
         W atmosferę wielkimi krokami zbliżającej się Wigilii dodatkowo wprowadziły nas przepięknie zaśpiewane kolędy i pastorałki. Za oprawę muzyczną uroczystości tradycyjnie odpowiedzialna była nauczycielka muzyki- Jadwiga Żaboklicka.  Za świąteczne udekorowanie sali pani dyrektor podziękowała paniom: Annie Słowik i Karolinie Kuczmierowskiej.
         Po obejrzeniu montażu słowno-muzycznego nadszedł czas na łamanie się opłatkiem oraz serdeczne życzenia świąteczno-noworoczne.

                                                                                 Małgorzata Jagodzińska

..............................................................................................................................................

Warsztaty ceramiczne 3a

Dnia 14 listopada klasa 3a pojechała na wycieczkę do Manufaktury Papieru Czerpanego w Kobyłce na warsztaty ceramiczne.
Gdy dojechaliśmy na miejsce przywitała nas pani Małgosia. Zaprowadziła nas do pokoju w którym pokazywała nam różne przedmioty z gliny. Dowiedzieliśmy się, że glinę należy wysuszyć i wstawić do pieca, gdzie temperatura sięga 1000C.  Glinę, żeby była trwała i odporna na działanie wody, poddaje się procesowi szkliwienia. Bo krótkiej rozmowie udaliśmy się do pracowni. Pierwszą pracą, którą robiliśmy, były wybrane przez nas figurki, takie jak: króliki, bałwanki czy ślimaki. Drugą pracą było wykonanie miseczki z liścia kapusty. Po rozwałkowaniu gliny, położyliśmy na niej liść i ponownie wałkowaliśmy. Po ściągnięciu liści oglądaliśmy piękne wzory, które nam wyszły. Na koniec trzeba było zagiąć  boki tak, żeby powstała miska. Kolejną pracą była podstawka pod gorący garnek. Pani pomogła nam  specjalnym narzędziem zrobić kwadrat, w którym mieliśmy stemplami i ostrymi patyczkami wykonać krajobraz. Do ostatniej pracy pani Małgosia rozdała nam talerze z gazetami oraz dwa rodzaje gliny.  Talerzami wycięliśmy kształt i mogliśmy robić kwiaty i drzewa z kolorowej gliny. Wszystkie prace zostały u Pani Małgosi do wysuszenia i wypalenia w piecu, a po dwóch tygodniach przywiezie je do nas w wielkim pudle. Po zakończonych zajęciach podziękowaliśmy, pożegnaliśmy się z panią i zmęczeni, ale i podekscytowani wróciliśmy do Ząbek.
Wycieczka podobała mi się, dlatego że wykonywaliśmy ciekawe gliniane naczynia i figurki. Zajęcia były pouczające i zabawne. Ten dzień uważam za udany i polecam wszystkim odwiedzenie tego miejsca.


Marta Grzywacz, uczennica klasy 3a



..........................................................................................

Międzynarodowa współpraca SP 2

W dniach 30.11 - 04.12.2016 r. odbyło się organizacyjne spotkanie zespołu Projektu Erasmus+ "Music is... life long learning" we Włoszech, w nadmorskiej miejscowości Alba Adriatica. Gospodarzami spotkania byli: główna koordynator projektu p. Letizcia Foschi oraz dyrektor Istituto Comprensivo di Alba Adriatica
p. Nadia Di Gaspare. Do Włoch przybyli również przedstawiciele szkół partnerskich z 4 krajów biorących udział w projekcie: hiszpańskiej szkoły Ceip Gloria Arenillas 
z Saragossy, portugalskiej Agrupamento de Escolas de Vieira de Leiria, rumuńskiej Liceul de Arte Regina Maria w Alba Iulia oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego z Ząbek. Szkołę Podstawową nr 2 z Ząbek  reprezentowała
p. dyrektor Irena Małyszczuk oraz koordynator projektu  p. Katarzyna Węsierska.

Pierwsze spotkanie miało na celu podjęcie ostatecznych ustaleń dotyczących przyszłych spotkań: wyboru zagadnienia muzycznego, nad jakim będzie pracowała dana szkoła oraz ustalenie zasad wyboru uczniów, którzy wyjadą na kolejne spotkanie do Hiszpanii.  Trwały również dyskusje nad budżetem oraz  logistyką projektu. 

W czasie spotkania w Alba Adriatica odbyły się także szkolenia podnoszące kwalifikacje nauczycieli min.  szkolenie metodą Dalcroze’a w teorii i praktyce (rola rytmu oraz rozwój słuchu drogą ćwiczeń ruchowo- rytmicznych). 

        Uczestnicy projektu Erasmus+ “Music is... life long learning” odwiedzili również szkoły oraz oddziały przedszkolne, będące częścią Istituto Comprensivo di Alba Adriatica. Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali na tę okazję wspaniałe, tematyczne dekoracje dotyczące krajów partnerskich oraz bogaty program muzyczny: występy chóru, zespołów muzycznych a także tradycyjny wieczór abruzyjski wraz
z pokazem strojów karnawałowych oraz  tańców regionalnych. W pomoc przy organizacji licznych spotkań i wieczorów muzycznych włączyły się nie tylko szkoły, ale również rodzice uczniów, instytucje kulturalne i lokalne stowarzyszenia. Na finalnym, uroczystym koncercie była obecna także pani Burmistrz Miasta Alba Adriatica p. Tonia Piccioni, która zaprosiła uczestników projektu do ratusza.
 

       Kolejne spotkanie, tym razem już z uczniami, odbędzie się w marcu w Hiszpanii. Ale Szkoła Podstawowa nr 2 już dzisiaj zaczyna przygotowania do przyjęcia nauczycieli i uczniów w Ząbkach, które odbędzie się w marcu 2018 r.


                                                                                      Katarzyna Węsierska

....................................................................................................

Wolontariat w SP2

Pomimo konsumpcyjnego podejścia do życia wielu osób, nadal nie brakuje też takich, którzy robią coś bezinteresownie dla innych. Klub Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu przy SP 2 działa ponad 10 lat i m tym roku szkolnym 2016/17 liczy prawie 50 członków. Zdecydowana większość z nich systematycznie pracuje na rzecz drugiego człowieka. Cztery wolontariuszki: Agnieszka, Sandra, Justyna i Ania wraz z opiekunem p. K. Węgrzynek na początku grudnia uczestniczyły w ogólnopolskiej konferencji „Trudności w pracy wolontariusza” – organizowanej przez Fundację Świat na Tak. W ramach konferencji spotkaliśmy się z p. Alicją Chybicką – lekarzem medycyny, posłanką na sejm RP, oraz p. Joanną Fabisiak – Prezes Fundacji i również posłanką na sejm RP. Rozmawialiśmy o licznych trudnościach w pracy wolontariusza. Zaskakujące były refleksje opiekunów wielu klubów z całej Polski spotykających się codziennie z różnymi trudnościami. Nasza szkoła nie ma takich problemów dzięki otwartości, życzliwości i dobrej współpracy z dyrekcją i radą pedagogiczną. Również rodzice wolontariuszy są niezwykle przychylni i wyrozumiali dla bezinteresownej pracy swoich dzieci. W czasie konferencji wysłuchaliśmy również wzruszającego wykładu – świadectwa p. prezes Bielańskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i jednocześnie matki niepełnosprawnego syna. Wolontariusze uczestniczyli też w pokazie pierwszej pomocy i obejrzeli dramę „Żyć, nie umierać”.  Nie zabrakło zajęć integracyjnych i praktycznych warsztatów „Lider wolontariatu”, oraz „Co dała mi praca w Klubie Ośmiu” z byłymi wolontariuszami fundacji.
Z ogromną satysfakcją przyjęłam wyróżnienie w postaci podziękowania za wieloletnią współpracę naszego Klubu Ośmiu z Fundacją Świat na Tak.
                                                   - Katarzyna Węgrzynek

.............................................................................................................................

Warsztaty ceramiczne 3d

We wtorek 29 listopada  2016 r. klasa 3d uczestniczyła w warsztatach ceramicznych organizowanych w Manufakturze Papieru Czerpanego w Kobyłce. Na zajęciach tych uczniowie stworzyli cztery przedmioty - figurkę ceramiczną, misę w kształcie liścia, płytkę służącą jako podstawkę pod garnek lub jako obrazek do powieszenia na ścianie oraz talerzyk ozdobiony kolorami naturalnej gliny. Wykonane prace po wysuszeniu i wypaleniu w piecu będą świetną pamiątką po niezwykłym „spotkaniu z gliną”.
         Dziękujemy p. Małgorzacie Lasockiej za „gliniane warsztaty”.

Honorata Antosiewicz
...............................................................................................................

Ptasia stołówka w SP2


Za oknem mroźno, pochmurno  i wieje wiatr. Pod butami mokry błotnisty śnieg. To zima. Wszyscy śpieszymy do ciepłych i przytulnych domów nie spoglądając nawet na innych. A świat obok jest pełen życia. W oddali szczeka pies, a kot po ciuchu skrada się do karmika w ogrodzie. 
A tam, w zaśnieżonej budce ptaki próbują się ogrzać i znaleźć pokarm. Tutaj jest im najłatwiej bo wszystko wokół zasypał śnieg. Mimo wszystko wielu ptakom nie uda się przetrwać zimy, jej chłodów i opadów bez pomocy człowieka.
Pomoc słabszym, to prawidłowa postawa, która musi być kształtowana w wielu obszarach. Zarówno rodzina jak i szkoła odgrywają ogromną rolę w uczuleniu młodego człowieka na otaczające go środowisko. Realizując projekt „Woda darem życia”, w ramach konkursu grantowego dofinansowanego ze środków NFOSIGW uczniowie Szkoły Podstawowej nr2 w Ząbkach, postanowili pomóc ptasiemu bractwu organizując dla nich zimową stołówkę. W przygotowanie karmników włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i dziadkowie  z klasy IId, IIg i Id. 
Dzięki wielopokoleniowemu zaangażowaniu powstały piękne i funkcjonalne karmniki dla ptaków, do których uczniowie będą przynosić ptasie przysmaki. Obserwacja ptaków przy karmniku będzie też wspaniałą okazją do spotkania z nimi i nauczenia się rozpoznawania różnorodnych gatunków po ich charakterystycznych cechach. Uczniowie już odbyli pierwsze lekcje w ogrodzie, na których poznali zasady opieki nad ptakami, dowiedzieli się kiedy rozpoczynamy i kończymy dokarmianie, czym karmimy i jak dbamy o karmniki aby nie rozprzestrzeniały się w nich choroby. Mamy nadzieję, że konsekwencja w naszych poczynaniach sprawi, że nasi ptasi lokatorzy zagoszczą u nas na dłużej. Cieszymy się, że nasz projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem wśród rodziców, uczniów i osób starszych. W dobie nowych technologii to miły akcent i świetna integracja różnorodnych środowisk. Dziękujemy rodzicom Bartłomieja Wyrobka ucznia klasy IIh, rodzicom Nikoli Jaczewskiej uczennicy klasy IIg, rodzicom i dziadkowi Marty Andrzejczak z klasy Id za pomoc w realizacji projektu i wykonanie ślicznych karmników.
Chociaż to dopiero początek zimy już niedługo dni za oknem będą coraz dłuższe. Po mroźnym lutym wiosenne słońce rozbudzi przyrodę. Ogrody i parki staną się zielone, a siedząc na ławce w towarzystwie śpiewających ptaków miło będzie pomyśleć, ze być może dzięki zaangażowaniu uczniów ząbkowskich szkół niektóre z nich przetrwały ten najtrudniejszy okres w roku.

                                                                            Jolanta Gut, Ewa Kosierkiewicz i Joanna Pruszyńska



.......................................................................................................................

Tajniki dziennikarstwa odkryte!




Wyobraźmy sobie, że  nagle zostajemy odcięci od wszelkich mediów. Dla większości z nas wizja ta wydaje się przerażająca- chaos, dezinformacja, nuda…
Nie potrafimy chyba już żyć bez dawki świeżych newsów i rozrywki, którą dostarczają nam mass media. Nie zastanawiamy się jednak zazwyczaj, jak wiele osób pracuje w pocie czoła, byśmy mogli  co rano sięgnąć po gazetę lub relaksować się przy ulubionej muzyce płynącej z radiowych głośników.
Drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkach mieli wspaniałą okazję, by sprawdzić, jak wygląda „od kuchni” praca nad audycją radiową i  gazetą. W listopadzie   uczniowie z klasy 2j udali się na wycieczkę do „Radia Eska” i redakcji  „Super Expressu”.
W tajniki dziennikarstwa radiowego  wprowadził naszych milusińskich  Michał Hanczak – znany z programu „Ranne Ptaki”, „Sobotnia ImprEska”. Dzieci  obejrzały studio nagraniowe, szereg sprzętów wykorzystywanych przy audycji. Były także obecne przy  tzw. „wejściu na żywo”- rozmowie z słuchaczką radia, podczas której zrozumiały, że w radiu nie ma miejsca na pomyłki, bo większość programów emitowana jest tu i teraz.
Na koniec czekała ich zabawa  głosem- uczniowie  przekonali się, jak nowoczesne technologie umożliwiają modyfikację nagrań.
 Podczas drugiej części wycieczki dzieci odwiedziły różne działy redakcji „Super Expressu”. Ogromne wrażenie, w szczególności na męskiej części klasy, wywarła wizyta w dziale sportowym. Mali fani sprawności fizycznych zasypali tamtejszych pracowników gradem  pytań.  Z podobną reakcją spotkali się dziennikarze z działu „Gwiazdy”. 
Dzieci  zobaczyły, jak wygląda i ile trwa praca przy tworzeniu jednego numeru. Były zaskoczone dużą liczbą osób zaangażowanych w tenże proces. Na zakończenie uczniowie sami próbowali przeprowadzić krótki wywiad. Mimo iż drugoklasiści przekonali się na własnej skórze, że przygotowanie materiału do gazety i radia nie jest wcale prostym zadaniem, niektórzy widzieliby się za parę lat w gronie tychże dziennikarzy. Kto wie -może kiedyś przeczytamy ich artykuły lub usłyszymy w znanych rozgłośniach radiowych?
Dziękujemy wszystkim pracownikom  redakcji Super Expressu i Radia Eska oraz mamie uczennicy klasy 2j za zorganizowanie wycieczki. więcej zdjęć ...
         Justyna Wujek



Otwarcie lodowiska




..............................................................................................................................

Lekcja otwarta - Cyfrowi Odkrywcy

W czwartek 8 grudnia w naszej szkole odbyła się otwarta lekcja, zorganizowana przez Cyfrowych Odkrywców, polegająca na zabawie w budowanie i sterowanie Inteligentnym Miastem. Uczniowie biorący udział w lekcji uczyli się programowania i za pomocą modeli (świateł, szlabanów, itp.) odwzorowywali rzeczywiste działanie miasta.

Oprogramowanie oparte na znanym naszym uczniom środowisku programowania Scratch pozwoliło ustawić działanie sygnalizatora tak aby zapalały się odpowiednio światła: zielone, pomarańczowe i żółte. Za pomocą odpowiednich bloków otwierały i zamykały szlabany gdy jechał pociąg a także zaprogramowały latarnię tak aby zapalała się gdy zapada zmrok. Ta lekcja była stanowczo za krótka :-)






                                                                                                      więcej zdjęć

Anna Słowik

.............................................................................................................................