Za górami, za lasami... tak dawniej rozpoczynała się większość baśni i bajek o królewnach, smokach i złych wróżkach. Dziś dzieci słyszą przerażające informacje o smogu pojawiającym się nad naszymi miastami. Co ten smog robi? Czy jest groźny i czy nam zaszkodzi? Jak zaradzić, aby się nie rozprzestrzeniał? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczniowie klasy II „g” i II „h” ze Szkoły Podstawowej nr2. W tym celu udali się na teren Drewnicy, gdzie wybudowano pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie sezonowych magazynów ciepła. Niezwykłe zajęcie z uczniami poprowadził Pan Grzegorz Lanc. Przedstawił on dzieciom eksperymentalną technologię, z której szpital będzie korzystał, celem pozyskania energii z odnawialnych źródeł. W czasie zimnych miesięcy wykorzysta energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie w zbiorniku ciepła. Obok zbiornika uczniowie obejrzeli pole kolektorów słonecznych, dzięki którym energia cieplna pozyskiwana jest z natury, w sposób bezemisyjny. Czysta energia – smog staje się mniej groźny, przynajmniej nad częścią Ząbek. Czy takie inwestycje są nadzieją na przyszłość, czy sprawdzą się w naszym klimacie? Czas pokaże, ważne że walka ze smogiem rozpoczęta, a młodzi naukowcy za oręż chętnie wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności.
Dziękujemy panu Grzegorzowi Lanc za czas który nam poświęcił, wspaniały spacer po terenie Drewnicy, zapoznanie nas nie tylko z najnowocześniejszymi rozwiązaniami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii, ale również z historią naszego miasta, pomnikami przyrody i zabytkowymi budowlami.
Szczególne gorąco dziękujemy Pani dyrektor Małgorzacie Krzyczkowskiej za pomoc przy zorganizowaniu zajęć w ramach projektu „Woda darem życia” realizowanego w ramach konkursu grantowego „ Razem dla klimatu” dofinansowanego ze środków NFOSIGW.
Jolanta Gut, Ewa Kosierkiewicz
.............................................................................................................................