Wyjazd do Rumunii z programu Erasmus+ (27.05 – 03.06.2017)

W dniach 27.05-03.06 uczniowie klas piątych z naszej szkoły oraz nauczyciele odwiedzili szkołę w rumuńskiej miejscowości Alba Iulia w ramach projektu Erasmus+ „Music is... life long learning”.

27 maja grupa nauczycieli wraz z uczniami wyleciała z lotniska Chopina do miejscowości Kluż-Napoka, gdzie mieliśmy czas na krótkie zwiedzenie miasta.

W poniedziałek nastąpiło uroczyste powitanie gości z krajów parterskich programu Erasmus+, połączone z koncertem muzyki regionu Transylwania w wykonaniu uczniów Liceul de Arte „Regina Maria”. Uczniowie ubrani w regionalne stroje zaprezentowali tradycyjne pieśni oraz tańce.

Wizyta w szkole była okazją do zwiedzenia placówki i przyjrzeniu się z bliska, jak funkcjonuje szkoła o profilu artystycznym. Główny nacisk położony jest na muzykę ale w szkole obecna jest także sekcja artystyczna, w której uczniowie poznają tajniki wyrobów z gliny czy malarstwa.

Nasi uczniowie mieli również okazję wziąć udział w niezwykle ciekawych warsztatach, gdzie poznawali chemiczne właściwości gliny i ceramiki, a wszystko odbyło się pod hasłem Muzyka i Kolory. Chętni mogli spróbować gry na instrumentach muzycznych, takich jak skrzypce, wiolonczela czy fortepian.

W rolę przewodnika po miejscowości Alba Iulia wcielił się nauczyciel historii Liceul de Arte, który oprowadził nas po miejscach związanych z historią Rumunii. Zwiedziliśmy cytadelę Alba Carolina, będącą doskonałym przykładem fortyfikacji Vaubana, obecnie stanowiącą historyczne centrum miasta.

Mieliśmy okazję zobaczyć również Park Dendrologiczny, w którym mogliśmy podziwiać drzewa i rośliny z różnych zakątków świata.

W drodze do miejscowości Kluż-Napoka odwiedziliśmy zabytkową kopalnię soli – Salina Turda, o której pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z roku 1271. Poza ciekawymi widokami mogliśmy dużo dowiedzieć się o historii kopalni, jak również
o samym procesie wydobycia soli. A na dole czekała na nas niespodzianka – koncert w wykonaniu uczniów Liceul de Arte! Dźwięki instrumentów przepięknie roznosiły się po kopalni co sprawiło, że było to niezapomniane wydarzenie.

Piękne krajobrazy, wspaniałe zabytki, niezliczone koncerty, a przede wszystkim mili i gościnni mieszkańcy tego kraju – to wszystko spowodowało, że wizyta w Rumunii na długo pozostanie w naszej pamięci i będzie nam się zawsze kojarzyła z muzyką!




.............................................................................

Artur Noga w 3g

29 maja naszą klasę odwiedził polski lekkoatleta Artur Noga. Specjalizuje się on w biegu przez płotki. 
Jest wielokrotnym mistrzem Polski, medalistą mistrzostw Europy oraz finalistą olimpijskim z Pekinu. Opowiadał nam o swoich początkach w sporcie. Pokazywał filmy z zawodów sportowych. 
Mówił o swoim rekordzie oraz odpowiadał na nasze pytania. Zachęcał do zdrowego odżywiania oraz do aktywnego trybu życia. Pod koniec rozdawał autografy oraz zrobiliśmy z nim pamiątkowe zdjęcie grupowe. 

Zuzia Pulik, kl. 3g




.....................................................................................................

Festyn Rodzinny


.........................................................................................

WIZYTA GOŚCIA Z RUMUNII

W dniu 27 maja  uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły  wylatują do pięknej miejscowości Cluj Napoca, położonej na północy  Rumunii. To drugi kraj  goszczący dzieci w ramach projektu Erasmus+ „Music is…  a life long learning”. Przed każdym wyjazdem zapraszamy gościa, który  przybliży uczniom kulturę swojego kraju. W zeszłym tygodniu  pani Mihaela Dranga z Rumuńskiego Instytutu Kultury przeprowadziła zajęcia, podczas których opowiedziała o najciekawszych miejscach  w Rumunii. Uczniowie dowiedzieli się o najsłynniejszych przedstawicielach tego kraju m.in. wynalazcach i ich wkładzie w naukę i technologię. Nie zabrakło również czasu na ciekawostki historyczne i geograficzne.

Marta Soszyńska
Katarzyna Węsierska 


................................................................................................................

Marsz dla Życia i Rodziny

W piękną słoneczną niedzielę 14 maja 2017 r. wzięliśmy udział w polonezie zorganizowanym w ramach ząbkowskiego Marszu dla Życia i Rodziny. 
Nasi tancerze wyróżniali się spośród licznie tańczących szlacheckimi strojami, dlatego też na prośbę wodzireja poprowadzili cały korowód.
Bardzo dziękuję za pomoc rodzicom, a szczególnie p. Majewskiemu.
                                                                                                         Katarzyna Węgrzynek


................................................................................................

Sukces ząbkowskiej „Dwójki”

Konkurs diecezjalny organizowany przez Wydział Katechetyczny Kurii Warszawsko – Praskiej jest konkursem prestiżowym. Biorą w nim udział dziesiątki szkół, a więc konkurencja jest ogromna. W tym roku zadanie było niezwykle trudne. Uczniowie klas IV-VI mieli zrealizować filmik na temat „1/185 – tajemnicze znaki Boga w mojej parafii” związany z 25 leciem diecezji. Uczniowie SP2 okazali się świetnymi filmowcami. Zajęliśmy I (Karol Mech) i III (Maciej Demianiuk) miejsce oraz wyróżnienie (Justyna Żelazowska). Dodatkowo Justyna Żelazowska otrzymała specjalną nagrodę od Banku Polskiego. Chłopcy udzielili również wywiadu dla Radia Warszawa i Telewizji Salve. Oprócz otrzymania nagród rzeczowych laureaci wraz z opiekunami mogli uczestniczyć w seansie filmowym w kinie Praha. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, jeszcze raz gratulujemy i w ten sposób zachęcamy innych do aktywności.
                                                                               W imieniu katechetów
                                                                                     Katarzyna Węgrzynek




...............................................................................

Noc młodego ekologa


W dniu 12 maja 2017 przyszliśmy do szkoły po raz drugi o godzinie 19.30. Zabraliśmy ze sobą śpiwory, karimaty i materace. Uczniowie z klasy IV c i IV e  zostali podzieleni na 6 różnych grup zwierząt: niedźwiedzie, wilki, wiewiórki, zające, lisy i żaby.
O godzinie 20.00  każda z grup przekazała kilka ciekawostek o swoim życiu, wyglądzie, odżywianiu. Na dużej sali gimnastycznej czekał na nas długi stół z różnymi warzywami, owocami, wędliną. Naszym zadaniem było zrobienie wymarzonej kanapki. Powstały tam niezwykłe cuda. Potem czekało na nas osiem różnych ćwiczeń sprawnościowych i umysłowych. Za każde poprawnie wykonanie zadania drużyna otrzymywała dwa puzzle. Około północy była dyskoteka. 
Następnie mieliśmy kolejne zadanie w grupach. Polegało na przebijaniu balonów, w których ukryte były pytania o ekologii.
Na koniec było podsumowanie naszych nocnych zmagań. Pierwsze miejsce zajęła drużyna żab!!! Potem dla wytrwałych w sali kinowej (klasa muzyczna) był wyświetlany film, który skończył się o 3.00. Po seansie filmowym poszliśmy spać do swoich śpiworów.
To była niezwykła i szalona noc. Każdy z nas dostał dyplom młodego ekologa.

Karolina Ponichtera  4e


12 maja 2017 roku w SP2 w Ząbkach miało miejsce 2 nocowanie klas 4c i 4e. Impreza odbyła się pod hasłem „Noc wśród dzikich zwierząt”. Uczniowie już wcześniej zostali podzieleni na 6 drużyn: Lisy, Wilki, Niedźwiedzie, Zające, Wiewiórki i Żaby.
Wszyscy przybyli punktualnie o 19:30 i rozlokowali się w wyznaczonych miejscach. Następnie zebrali się w sali 49, gdzie obradowały Mądre Sowy (pani Dagmara, pani Dorota i pani Małgosia). Tu nastąpiła prezentacja „zwierzęcych rodzin” oraz wręczenie map, na których grupy miały wklejać punktowe znaczki za udział w konkurencjach przewidzianych w czasie imprezy.
Okazało się, że jury najwyżej oceniło prezentację rodziny Zajęcy, która wykazała się największą kreatywnością.
Następnie zespoły zmagały się w Masterchefie. Rywalizacja była zacięta! Najpierw uczniowie mieli 15 sekund na zapoznanie się ze składnikami, po czym wyznaczyli osobę, która będzie zbierała produkty na kanapki. Po poznaniu składników wymienili się pomysłami. Chwilę później wychowawczynie dały znak do startu i wszyscy ruszyli! Po powrocie do stanowisk dzieci zaczęły tworzyć swoje arcydzieła! Okazało się, że tylko jedna grupa zadanie wykonała poprawnie. Była to rodzina Zajęcy! Stworzyli małą kanapkową rodzinę zajączków!
Następnie drużyny wróciły do sali 49 i Sowy rozdały punkty. Po krótkim odpoczynku  panie wyznaczyły kolejne zadanie- wkleić mapki na dużą kartkę, po czym narysować pasujący do niej krajobraz. W trakcie kolorowania wychowawczynie kolejno prosiły „rodziny” do następnej konkurencji. W całej szkole rozmieszczono stanowiska. Dzieci dostały mapę, na której zaznaczono ślady ich rodzin prowadzące do stanowisk. Przy każdym punkcie kontrolnym dostawało się puzzle. Należało poruszać się w ciszy, gdyż w tle słychać było odgłosy zwierząt. Po zakończeniu tego zadania uczniowie udali się do sali 49, gdzie czekali na resztę grup. W międzyczasie musieli złamać szyfr związany z dźwiękami, jakie słyszeli. Po przybyciu wszystkich grup otrzymali kartkę, na której układali zebrane puzzle. Zdobywali za to punkty.
 Następnie obyła się dyskoteka. Uczniowie tańczyli tak długo, że już wszystkich nogi bolały!
Nadszedł czas podsumowania konkurencji. Wygrały Żaby! W nagrodę otrzymały tort. Reszta grup dostała batoniki. Zrobiło się bardzo późno! Dla wytrwałych emitowano film w sali muzycznej.
 Nocowanie było ekscytujące, jednak praca w grupach nie do końca wyszła. Pomysł oraz wykonanie bardzo mi się spodobały. Nie mogę się doczekać kolejnej takiej imprezy.

Zosia Kamińska 4c






.................................................................................................................

VI Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijnej za nami

Festiwal odbył się 27 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr.2 i wzięło w nim udział 20 uczniów z 4 ząbkowskich szkół podstawowych. Jury w składzie: p. Jadwiga Żaboklicka – nauczycielka muzyki, ks. Andrzej Kopczyński – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, p. Sławomir Skotnicki – dyrektor MOK nie miało łatwego wyboru. Uczestnicy okazali się dobrze przygotowani i prezentowali wysoki poziom umiejętności wokalnych oraz wykazali się wyborem ciekawych piosenek. Dziękujemy nauczycielom z zaproszonych szkół, którzy świetnie przygotowali uczniów: p. Jadwidze Zygmunt ze Szkoły Podstawowej nr.1, p. Wirze Kamińskiej z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. ks. J. Popiełuszki, p. Irenie Jaszczyk z Zespołu Publicznych Szkół Katolickich. Jak co roku zaszczyciła nas swoją obecnością p. Grażyna Sobierajska – dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej, która tym razem obdarowała laureatów, kartami podarunkowymi do sklepu Rossmann. A laureatami zostali:
Kategoria klasy I-III:
I miejsce- Maja Pokwap z Zespołu Szkół Katolickich
II miejsce – Karolina Roguska z SP2
III miejsce – Aleksandra Kot z SP1
Wyróżnienie: Mateusz Kasprzak z Zespołu Szkół Katolickich
Kategoria klasy IV-VI:
I miejsce – Melania Gałązka z SP2
II miejsce – Zofia Żulewska z Zespołu Szkół Katolickich
III miejsce – Malwina Łuczak z SP1
Wyróżnienie: Zuzanna Kora z Zespołu Szkół Katolickich
Grand Prix: Kinga Krasnodębska z SP1
Wyróżnienia ks. proboszcza: Antonina Werschner z Zespołu Szkół Katolickich oraz Filip Przybylski z Niepublicznej Szkoły Podstawowej.
Dziękujemy również ks. proboszczowi A. Kopczyńskiemu za ufundowanie nagród specjalnych oraz słodkości dla wszystkich uczestników i Radzie Rodziców przy SP2 za sponsorowanie nagród głównych. Jesteśmy wdzięczni też p. dyrektor Irenie Małyszczuk, która jest życzliwa dla tego przedsięwzięcia i zawsze znajduje czas, by pogratulować laureatom.
      W imieniu organizatorów – katechetów ząbkowskiej „Dwójki”
                                                                                      Katarzyna Węgrzynek

......................................................................................................................