O czym mówią znaki drogowe

Już od najmłodszych lat uczymy dzieci o tym, że na drodze nie jesteśmy sami, ale są inni użytkownicy i wszystkich należy szanować.
Dla każdego uczestnika drogi (pieszego, rowerzysty i kierowcy) bardzo ważna jest znajomość zasad ruchu drogowego. Aby na drodze czuć się bezpiecznie należy znać i stosować się do obowiązujących znaków i przepisów.
W przeddzień spotkania dzieci z klas pierwszych z Policjantami z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie uczniowie klasy 3c zaprosili młodszych kolegów na program pt. „O czym mówią znaki drogowe”. W trakcie programu prezentowali i omawiali najważniejsze znaki informacyjne, ostrzegawcze, zakazu i nakazu. W ten sposób przypomnieli dzieciom gdzie bezpiecznie można przejść na drugą stronę drogi, ustąpić pierwszeństwa, gdzie nie można jeździć rowerem, na rolkach, hulajnodze, wskazywali miejsca do bezpiecznych zabaw, jak należy zabezpieczać się przed wywrotką, aby uniknąć niemiłych urazów itp.
Co należy zrobić, jeśli na drodze zdarzy się nieszczęście?
Na to pytanie odpowiedzi udzielała dziewczynka w stroju policjantki. „Gdy zdarzy się nieszczęście wypadek lub kolizja, to wtedy zawsze musi wezwana być Policja. Dziewięć, dziewięć i siedem, to jest Policji numer i nawet małe dzieci powinny już go umieć!”
          Żeby się upewnić, czy pierwszaki zapamiętały nazwy i znaczenie prezentowanych znaków, zadano im kilka pytań. Okazało się, że nasze dzieci tę wiedzę mają w „jednym paluszku”.
          Następnego dnia – 9 października wszystkie klasy pierwsze swoimi wiadomościami mogły się popisać przed przedstawicielami Policji. W tym dniu panowie policjanci weszli do każdej klasy pierwszej i zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przeprowadzili pogadankę i prezentację nt. „Bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Można to obejrzeć na przedstawionych zdjęciach.

Teresa Pawlak

Anna Sokołowska