Skąd się bierze woda w kranie?...

Skąd się bierze woda w kranie?... –  odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać  uczniowie klas  2g i 2h ze Szkoły Podstawowej nr 2.
        A ponieważ nie było to proste zadanie, niezbędna okazała się pomoc specjalistów w tym zakresie. Jak doskonale wiemy tematyka ta stanowi codzienność dla pracowników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Ząbkach. Jeżeli dodamy do tego, że niektórzy z nich są Radnymi naszego miasta, to można być pewnym, że uzyskana odpowiedź była rzetelna i kompetentna. Jednak nie była to zwykła informacja od pracownika spółki, tylko wspaniała plenerowa lekcja, która w  doskonały sposób połączyła wiedzę i znakomite podejście do młodych, ciekawych otoczenia uczniów. A wszystko to przygotował dla nas Pan Radny Artur Wałachowski – specjalista  inwestycji w PGK Ząbki,
      Aby lepiej oddać problematykę zagadnienia lekcja nie odbyła się w budynku szkoły. Dzięki uprzejmości zarządu PGK uczniowie mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć zaplecze techniczne ujęcia wody (studni oligoceńskiej) w Ząbkach. Na spotkanie pan Artur przygotował różnorakie pomoce dydaktyczne, dzięki którym uczniowi lepiej zrozumieli trudne zagadnienia dotyczące uzdatniania wody. W trakcie jakże interesującej lekcji dzieci dowiedziały się o istotnej roli wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin.  Zaznajomili się z jej niezwykłymi właściwościami fizyko- chemicznymi  oraz nowoczesnymi technologiami uzdatniania.
        Oprócz tego poznali wiele innych zagadnień związanych z wodą. Dowiedzieli się  ile wody zużywają mieszkańcy domów w ciągu jednego dnia, w jaki sposób wędruje ona z pobliskiej rzeki Wisły do naszych kranów i ile miejsca zajmuje na kuli ziemskiej.                
Dla lepszego zrozumienia tematu Pan Artur przedstawił zagadnienia w sposób obrazowy wykorzystując do porównania piłki o różnej wielkości oraz przekroje rur, których używa się do instalacji wodociągów.
Szczególna uwaga została zwrócona na fakt, jak istotne jest to, aby woda, którą pijemy nie była przypadkowa. Musi być on dobra jakościowo, szczególnie wtedy, gdy piją ją dzieci. Wykorzystując doświadczenia ze żwirem i piaskiem uczniowie poznali podstawowe zasady procesu oczyszczania wody. Teraz wiemy już nie tylko to, skąd się bierze woda w kranie, ale również jaką pełni rolę w środowisku, oraz jakiego nakładu pracy wymaga przystosowanie jej do tego aby mogła popłynąć w naszych domach.
        Dzięki tak wartościowej lekcji uczniowie poszerzyli swoją wiedzę, którą z pewnością wykorzystaj w trakcie zajęć szkolnych, jak również i zbliżających się konkursów, w ramach projektu „Razem dla klimatu” realizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i dofinansowanego ze środków Narodowego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  do którego w tym roku przystąpiła Szkoła Podstawowa nr 2 w Ząbkach.
       Dziękujemy władzom PGK, a w szczególności panu Arturowi Wałachowskiemu za przygotowanie i przeprowadzenie niezwykle ciekawej lekcji, dostosowanie tematu do umiejętności i poziomu uczniów klas drugich. Już dziś cieszymy się na kolejną lekcję związaną z tematyką wody. Tym razem w nowym miejscu  -  SUW Drewnica.
Do miłego zobaczenia. No to skąd ta woda w kranie?
                                                                        
 uczniowie klas 2g i 2h
                                                           oraz  wych. Jolanta Gut i Ewa Kosierkiewicz........................................................................................................