OGÓLNOSZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY „ RAZEM DLA KLIMATU” W SP2

Woda to największy skarb ludzkości. Jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale także substancją potrzebną roślinom i zwierzętom. Niestety jej zasoby  zmniejszają się z roku na rok coraz bardziej, warto  zatem popularyzować świadomość tego,  jak wielki dar mamy w swym posiadaniu, już wśród najmłodszych.

 „Woda darem życia”  właśnie to hasło przyświecało zorganizowanemu 29.09.2016r. w ramach projektu „Razem dla klimatu” rambitowi dla klas drugich. Uczniowie z ząbkowskiej „dwójki” podczas konkursu  mogli wykazać się dużą wiedzą na temat wody, sposobów jej oszczędzania. Nie zabrakło też możliwości zaprezentowania swej kreatywności i zwinności.
 Ze względu na  liczbę klas zawody podzielone były na dwie tury. W każdej z nich wzięło udział po 5 oddziałów. Uczniowie zajęli swoje „ kajuty” i zaczęła się wielka  przygoda wśród morskich głębin… Nad prawidłowym przebiegiem całego turnieju czuwały p. Jolanta Gut, Bożena Kochanowska, Ewa Kosierkiewicz i Justyna Wujek.
Na początku mali zawodnicy wylosowali różne, związane z wodą nazwy, które następnie przyjęły ich drużyny-wiatr, słońce, chmura, błyskawica. W zabawie wzięły udział całe klasy, bowiem  w każdej konkurencji  zmieniały się osoby udzielające odpowiedzi lub startujące w zawodach sprawnościowych. Zmagania przeplatane były muzycznymi akcentami, wspólnym śpiewem i zabawą.
            W pierwszej konkurencji uczniowie mogli ugasić swoje pragnienie, wypijając jak najszybciej szklankę wody mineralnej.  Na szczęście nie ostudziło to wielkich emocji, które towarzyszyły aż do końca turnieju.
       Drużyny zmierzyły się  w rundach teoretycznych i sprawnościowych. Przedstawiciele każdej z klas  wykazali się m.in. znajomością rzek i mórz, zwierząt żyjących w wodzie, różnych postaci jej występowania i wykorzystania. Pokazali również, że  potrafią sprawnie układać zdania z rozsypanki wyrazowej czy tworzyć kreatywne budowle z klocków. O tym, że naszym drugoklasistom nieobce są także nowoczesne  technologie można było przekonać się w konkurencji przygotowanej  na tabletach.
      Wielu wrażeń dostarczyło również zadanie, w którym dzieci musiały jak najszybciej wywiesić… pranie, a dokładniej chusteczki. Zapewne nasi milusińscy chętnie pomagają rodzicom w domowych obowiązkach, bo i z tym zadaniem poradzili sobie w oka mgnieniu.
Wszystkie zespoły reprezentowały wysoki poziom, ostatecznie zwycięzcami turnieju okazały się klasy 2j i 2b. Każda z drużyn otrzymała piękne dyplomy oraz życiodajny dar- wodę.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą zabawę.

                                                                                     Justyna Wujek nauczyciel SP2
..................................................................................................................................