Ptasia stołówka w SP2


Za oknem mroźno, pochmurno  i wieje wiatr. Pod butami mokry błotnisty śnieg. To zima. Wszyscy śpieszymy do ciepłych i przytulnych domów nie spoglądając nawet na innych. A świat obok jest pełen życia. W oddali szczeka pies, a kot po ciuchu skrada się do karmika w ogrodzie. 
A tam, w zaśnieżonej budce ptaki próbują się ogrzać i znaleźć pokarm. Tutaj jest im najłatwiej bo wszystko wokół zasypał śnieg. Mimo wszystko wielu ptakom nie uda się przetrwać zimy, jej chłodów i opadów bez pomocy człowieka.
Pomoc słabszym, to prawidłowa postawa, która musi być kształtowana w wielu obszarach. Zarówno rodzina jak i szkoła odgrywają ogromną rolę w uczuleniu młodego człowieka na otaczające go środowisko. Realizując projekt „Woda darem życia”, w ramach konkursu grantowego dofinansowanego ze środków NFOSIGW uczniowie Szkoły Podstawowej nr2 w Ząbkach, postanowili pomóc ptasiemu bractwu organizując dla nich zimową stołówkę. W przygotowanie karmników włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i dziadkowie  z klasy IId, IIg i Id. 
Dzięki wielopokoleniowemu zaangażowaniu powstały piękne i funkcjonalne karmniki dla ptaków, do których uczniowie będą przynosić ptasie przysmaki. Obserwacja ptaków przy karmniku będzie też wspaniałą okazją do spotkania z nimi i nauczenia się rozpoznawania różnorodnych gatunków po ich charakterystycznych cechach. Uczniowie już odbyli pierwsze lekcje w ogrodzie, na których poznali zasady opieki nad ptakami, dowiedzieli się kiedy rozpoczynamy i kończymy dokarmianie, czym karmimy i jak dbamy o karmniki aby nie rozprzestrzeniały się w nich choroby. Mamy nadzieję, że konsekwencja w naszych poczynaniach sprawi, że nasi ptasi lokatorzy zagoszczą u nas na dłużej. Cieszymy się, że nasz projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem wśród rodziców, uczniów i osób starszych. W dobie nowych technologii to miły akcent i świetna integracja różnorodnych środowisk. Dziękujemy rodzicom Bartłomieja Wyrobka ucznia klasy IIh, rodzicom Nikoli Jaczewskiej uczennicy klasy IIg, rodzicom i dziadkowi Marty Andrzejczak z klasy Id za pomoc w realizacji projektu i wykonanie ślicznych karmników.
Chociaż to dopiero początek zimy już niedługo dni za oknem będą coraz dłuższe. Po mroźnym lutym wiosenne słońce rozbudzi przyrodę. Ogrody i parki staną się zielone, a siedząc na ławce w towarzystwie śpiewających ptaków miło będzie pomyśleć, ze być może dzięki zaangażowaniu uczniów ząbkowskich szkół niektóre z nich przetrwały ten najtrudniejszy okres w roku.

                                                                            Jolanta Gut, Ewa Kosierkiewicz i Joanna Pruszyńska.......................................................................................................................