Warsztaty ekologiczne kl. 4c i 4e

31 stycznia 2017r. uczniowie klas 4c i 4e brali udział w I warsztatach ekologicznych. Zajęcia zorganizowane zostały w ramach Ogólnoszkolnego Projektu „Razem dla Klimatu”. Celem przedsięwzięcia  jest  zwiększanie stopnia świadomości ekologicznej  młodzieży.
Klasy będą  uczestniczyć  w cyklu warsztatów (5). Walczą o tytuł i Dyplom Młodego Ekologa
Zajęcia prowadzone są przez edukatorów Warszawskiego Oddziału Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”.
Pierwsze spotkanie powiązane było z edukacją globalną - dotyczącą Indonezji.  Dzieci dowiedziały się czym jest bioróżnorodność, dlaczego zanika i w jaki sposób można ją chronić. Poznały również ogromną  różnorodność biologiczną Indonezji. Mieszka tam wiele gatunków zwierząt i roślin nie występujących nigdzie indziej na świecie. Niestety, postępująca degradacja środowiska, wycinanie lasów deszczowych, polowania na zwierzęta i ich odłowy do hodowli sprawiają, że wielu gatunkom zwierząt zamieszkującym Indonezję grozi wyginięcie.
Uczniowie poznali  znaczenie lasu w przyrodzie i życiu człowieka. Dyskutowali jak można pomóc naszej zielonej planecie.
W ramach projektu „Razem dla Klimatu” uczniowie klas 4e na zajęciach  wychowawczych poznają abecadło  klimatu – odgadywali i układali hasła  ekologiczne, wykonali plakaty i gazetkę tematyczną „Zmieniaj nawyki - nie klimat”. Obejrzeli  film „Dlaczego nie ma zgody na marnowanie wody?”.
Małgorzata Goździak..............................

II spotkanie warsztatowe - 2 marca 2017r
- Elektrogadżety i elektroodpady - 

Celem zajęć było uświadomienie uczniom zależności globalnych na przykładzie elektroodpadów, trafiających na wysypiska śmieci w krajach Globalnego Południa. Podczas zajęć uczniowie przeanalizowali cykl życia telefonu komórkowego, sprawdzali skąd pochodzą surowce do jego wytworzenia, zastanawiali się co dzieje się z telefonami, które przestały być modne.
Obliczali ile warte są surowce zawarte w telefonach. 
Dyskutowali  co zrobić z elektroodpadami. 

................................................................


III spotkanie warsztatowe - 15 marca 2017r
"Ciepło, cieplej, gorąco! Wprowadzenie do zmian klimatu."Zajęcia wprowadziły uczniów do zagadnień związanych ze zmianami klimatu, wyjaśniając podstawowe pojęcia i procesy. Podczas zajęć uczniowie poznali przyczyny oraz skutki zmian klimatu. Wspólnie zastanawialiśmy się jak nasze codzienne zachowania zmieniają klimat, w jaki sposób zmieniając swoje codzienne nawyki możemy chronić klimat......................................................................

              Terenowe warsztaty ekologiczne "Wiosna w lesie" 
                    - IV spotkanie  - 10 kwietnia 2017r


W piękny, słoneczny poniedziałek dzieci z klas 4c i 4e wybrały się na wycieczkę do lasu.
Pod czujnym okiem wychowawców oraz  p. Irki Jazukiewicz edukator z Warszawskiego Oddziału Ośrodka Działań EkologicznychŹródła”, uczniowie poprzez zabawę „Sieć” poznawali zależności w przyrodzie, rozpoznawali drzewa, uczyli się poznawać świat dotykiem, uczyli się odpowiedzialności za drugą słabszą osobę. Wsłuchiwali się „ciszę”, rozpoznawali różne wiosenne odgłosy lasu.

To była fajna i pouczająca zabawa terenowa.

..........................................................................................................................................................