Niecodzienna wizyta na basenie

Basen. Nie ma znacznie czy pada deszcz, wieje zimny wiatr, a może świcie gorące słońce. Tutaj zawsze możesz aktywnie wypocząć. Albo po prostu poleżeć na leżaku. Prawidłowe korzystanie z basenu jest bardzie rozwijające niż nie jedna dyscyplina sportowa. Może on pełnić rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną, dzięki temu, że podczas ruchu w wodzie angażujemy prawie wszystkie mięśnie. Wiek i płeć nie ma zdanego znaczenia. A co szczególnie istotne w przypadku dzieci pływanie pomaga w kształtowaniu odpowiedniej postawy ciała.
Większość z nas uwielbia wodę i wizyty na pływalni. Uczniowie ząbkowskiej dwójki od lat uczestniczą w zajęciach nauki pływania. Kiedy jeszcze Ząbki nie posiadały własnej pływalni, wyjeżdżali na basen do Wołomina i Warszawy. Dyrekcja szkoły, nauczyciele i rodzice dostrzegali ogromną potrzebę takiej inwestycji. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że aktualnie mamy tego rodzaju obiekt w naszym mieście. Realizując projekt „Woda darem życia” w ramach konkursu grantowego dofinansowanego ze środków NFOSIGW uczniowie SPnr2 mieli niecodzienną okazję zobaczyć i dowiedzieć się jak funkcjonuje basen od strony technicznej.  Ciekawe zajęcia przeprowadził pracujący na co dzień na naszym basenie, kierownik techniczny pan Lech Godlewski. Spotkanie z uczniami rozpoczęło się od przeprowadzenia krótkiej pogadanki nt. przestrzegania higieny przed wejściem do wody basenowej. Uczniowie dowiedzieli się, że do rozprzestrzeniania się chorób mogą wystarczyć zarazki znajdujące się na naszym ciele. Dlatego tak ważne jest mycie się mydłem i spłukanie pod natryskiem, a jakość wody zależy w dużej mierze od nas samych, naszych przyzwyczajeń i kultury. To my sami musimy tego pilnować dla dobra własnego i innych. Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć jak pracują urządzenia, które uzdatniają wodę, dezynfekują ją i usuwają szkodliwe mikroorganizmy. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudził zbiornik na zanieczyszczoną wodę, który zajmuję ogromną przestrzeń pod powierzchnią pływalni, a gromadzona tam woda jest dalej wykorzystywana  w swoim obiegu.  Ogromna wiedza jaką posiada pan Godlewski, pasja z jaką wykonuje swoją pracę i prosty sposób przekazania informacji dzieciom sprawiły, że uczniowie z dużym zainteresowaniem poznawali zawiłe tematy dotyczące funkcjonowania urządzeń na naszej pływalni.
 Reasumując mamy nowoczesne zaplecze techniczne, wyposażone w wysokiej jakości sprzęt, a ludzie tu pracujący dbają o to, aby nasz pobyt był czystą przyjemnością i sprawiał nam wiele radości. Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze to my, użytkownicy mamy wpływ na stan czystości wody na naszej pływalni.

                                                                                                             Jolanta Gut, Ewa Kosierkiewicz


................................................................................................................