Wyjazd naukowy klas czwartych do Torunia

W dniach 23-24 października uczniowie klasy 4b, 4e, 4g i 4h wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Torunia. Mimo jesiennej pogody wyjazd uważamy za bardzo udany. Stanowił on świetną okazję do lepszego poznania podopiecznych przez nowych wychowawców, był doskonałym sprawdzianem samodzielności dla dzieci, poza tym stanowił świetne połączenie nauki i zabawy.
         Głównymi, ale nie jedynymi atrakcjami wycieczki, były zajęcia laboratoryjne w Centrum Chemii w Małej Skali, które miały za zadanie wprowadzić uczniów w świat nauk przyrodniczych. Dzieci były zachwycone, gdy mogły samodzielnie posługiwać się sprzętem laboratoryjnym i przeprowadzać doświadczenia mające na celu np.: rozdzielanie mieszanin, czy stworzenie „petardy”. Podczas warsztatów uczniowie zapoznawali się także z właściwościami parafiny i tworzyli piękne świeczki oraz własnoręcznie wykonywali mydło, używając do tego celu oryginalnych produktów, dodając wybrane przez siebie zapachy i barwniki.
         Po tak pasjonujących zajęciach przyszedł czas na zwiedzanie z przewodnikiem Starówki Torunia. Mogliśmy obejrzeć miedzy innymi ruiny Zamku Krzyżackiego, Krzywą Wieżę, pomnik wybitnego astronoma- Mikołaja Kopernika oraz usłyszeć wiele interesujących legend związanych z tym miastem.
         Toruń, jak wiemy, słynie z produkcji słodkich, korzennych wypieków, dlatego dopełnieniem naszej wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Poznaliśmy tam historię, skład i sposób powstania tych ciastek. Najciekawsze było jednak to, że mogliśmy sami wykonać własne pierniki o ciekawych, niepowtarzalnych kształtach, które następnie zabraliśmy do domu jako pamiątkę z wizyty w Toruniu.

         Wycieczka była bardzo ciekawa, mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to piękne miasto.


..................................................................................................