„I ty możesz zostać żołnierzem naszej kompanii” – miejska gra terenowa.

W tym roku szkolnym chcąc uczcić święto odzyskania przez Polskę niepodległości postawiliśmy na nowoczesne formy kultywowania tradycji patriotycznych.
Wszystkie klasy czwarte ze Szkoły Podstawowej nr 2 wzięły udział w miejskiej grze terenowej. Naszym celem było przybliżenie uczniom historii naszego państwa poprzez zabawę w żołnierzy.
        Wszystkie klasy zostały podzielone na dziewięć plutonów, każdy z nich pod opieką nauczyciela, w barwach wojennych na twarzy, wyposażony w mapkę, instrukcję oraz niezbędnik żołnierza, o określonej godzinie ruszał na trasę gry.
      Zadaniem każdego plutonu było dotarcie do  8 punktów kontrolnych, gdzie w rolę generałów weryfikujących zadatki na żołnierza wcielili się rodzice. To oni byli odpowiedzialni za przeprowadzenie zadań, które sprawdzały sprawność fizyczną, intelekt, czujność i spostrzegawczość żołnierza.
     Po pozytywnym zaliczeniu zadania na każdym punkcie kontrolnym pluton otrzymywał jeden element układanki.
     Na mapie zaznaczone były również miejsca ukrycia meldunków (zadań) – które należało rozszyfrować i rozwiązać. Za poprawne wykonanie  meldunków grupa otrzymywała także puzzle.
Zebranie wszystkich elementów pozwoliło drużynie na ułożenie obrazka, który przedstawiał postać Józefa Piłsudskiego. W ten oto sposób uczniowie dowiedzieli się w czyjej elitarnej kompanii będą walczyli.
        Choć pogoda nie dopisała to zabawa była przednia i na długo zapadnie w naszej pamięci.
      Grę zakończyliśmy na sali gimnastycznej wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych oraz konsumpcją pysznych pączków i gorącej herbaty.
       Okazało się, że wszystkie plutony stanęły na wysokości zadania i związku z tym „zostały przyjęte w szeregi elitarnej jednostki Marszałka Piłsudskiego”.
W nagrodę każda klasa otrzymała list gratulacyjny „podpisany” przez Józefa Piłsudskiego oraz drobne upominki.

W imieniu organizatorów chciałam bardzo serdecznie podziękować za pomoc i życzliwość Pani Dyrektor Irenie Małyszczuk oraz wszystkim nauczycielom, którzy wzięli udział w grze, a przede wszystkim  rodzicom za zaangażowanie i  fantastyczne wejście w klimat gry.

Dagmara Dobosz


..........................................................................................................................................................