NOC INDIAŃSKA
22maja 2015 roku klasy 5d i 5e wybrały się na wycieczkę do wioski indiańskiej.

Zaczęło się zwyczajnie. Obie klasy miały cztery lekcje zgodnie z planem, następnie o 11.30 wszyscy ruszyli do domu, aby przygotować ekwipunek potrzebny na wycieczkę oraz na zaplanowe potem-nocowanie w szkole.
O 13.00 wszyscy punktualne zebrali się pod naszą szkołą niosąc pod pachami karimaty, śpiwory oraz inne potrzebne przedmioty. Zostawiliśmy je w przydzielonych salach a następnie autokarem wybraliśmy się w jedno godzinną podróż do położonej w niewielkiej wsi Borzychy Wioski Indiańskiej.
Czekała tam na nas pani przewodnik, która szczegółowo opisała nam życie Indian, ich obowiązki oraz kulturę. Pokazywała nam przedmioty z życia codziennego oraz broń, jaką się posługiwali. Po prezentacji pani nauczyła nas krótkiej piosenki plemiennej tańczonej wokół ogniska przy ważnych ceremoniach.
Kolejnym punktem było tworzenie naszyjników oraz amuletów na szczęście, robionych z kolorowych koralików oraz włóczki. Po rękodzielniczej części odwiedzin opiekę nad nami przejęła inny przewodnik, który zaprowadził nas na tor przeszkód. Składał się on między innymi: z liny nad przepaścią, jamy niedźwiedzia, slalomu oraz pajęczych nici. Następnie podzieliliśmy się na 2 grupy. Jedna z nich poszła strzelać z łuku natomiast druga rzucać obręczami  na rogi bizonów, po pewnym czasie wymieniły się stanowiskami. W tych samych składach zaczęły się pomniejsze rywalizacje, czyli łowienie drewnianych ryb oraz zwijanie węży na sznurach. Kiedy wszyscy byli już zmęczeni rozpoczęło się pieczenie kiełbasek oraz chleba.
Zwieńczeniem wycieczki było nauczenie się tańca ludowego tańczonego na świętach Pow-Pow. W drogę powrotną, pomalowani w barwy indiańskie wyruszyliśmy około 19.00 a kiedy dotarliśmy do szkoły szybko przebraliśmy się w przygotowane wcześniej indiańskie stroje i udaliśmy się na małą salę gimnastyczną. Przy okazji wejścia dostawaliśmy swoje plemienne imiona jak np.: Piękny Dzień lub Czerwona błyskawica. Obejrzeliśmy krótką prezentacje na temat Indian a następnie każdy z nas dostał kartę, z której pomocą trzeba było rozszyfrować nazwę naszego plemienia.
 Po przedstawieniu się zabraliśmy się do robienia totemu naszego plemienia, wszystkie wyszły przepięknie. Miłym i smacznym "przerywnikiem" w pracy była pizza, którą zjedliśmy z apetytem. Przy ognisku odtańczyliśmy tańce plemienne i wypaliliśmy fajkę pokoju, która co prawda była Quizem na temat Indian, ale nikt nie narzekał, bo za poprawną odpowiedź dostawało się cukierka. Potem odbyły się krótkie zawody sportowe takie jak: przeciąganie liny.
Aż w końcu nadeszła najbardziej wyczekiwana chwila wieczoru: Szukanie Skarbu! Wskazówki porozrzucane były po całej powierzchni szkoły, również na dworze, więc nie było to proste zadanie jednak z pomocą rodziców i poszlak udało nam się dotrzeć do celu. A teraz żeby nie męczyła was ciekawość, co było ów skarbem był to napis zrobiony z kawałków puzzli zbieranych przy zgadywaniu kolejnych zagadek a brzmiał on tak.: „Największym skarbem jest przyjaźń i dobra zabawa”. Uwierzcie mi, że nikt się tego nie spodziewał, ale mimo wszystko za sam udział dostaliśmy drobne upominki takie jak batony, cukierki, „uśmiechnięte buziaki”- magnesy oraz śmieszne długopisy.
Po podsumowaniu ruszyliśmy do klas gdzie przebraliśmy się w stroje na imprezę, która trwała do 3 nad ranem. Niektórzy wybrali oglądanie filmów w „sali kinowej”. Po zakończeniu długo jeszcze gadaliśmy a około 4-5 nad ranem poszłyśmy spać. Obudzono nas za dziesięć ósma i prędko ruszyłyśmy na śniadanie. Po posiłku udaliśmy się na sprzątniętą już salę gimnastyczną, gdzie dostaliśmy Patent Indiański za uczestnictwo w wspólnej zabawie.

Wszyscy byli zachwyceni zorganizowaną imprezą, była ona tematem wielu rozmów kolejnych dni.

                                                                               Nina Andrzejczyk
                                                                                         Kl.5d


Serdecznie dziękujemy Rodzicom z klasy 5d i 5e za ogromne zaangażowanie, wielką pomoc i fantastyczną zabawę w klimacie indiańskim.

Wychowawczynie klas 5d i 5e
 .........................................................................................................................................