19 maja 2015roku uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej nr 2 należący do koła przyrodniczego, prowadzonego przez p. Elżbietę Rączka i p. Anitę Frączek, uczestniczyli w warsztatach na Uniwersytecie Warszawskim.
Obecnie wszystkie wydziały nauk przyrodniczych mieszczą się w tzw. Kampusie Ochota. Po przyjeździe na miejsce pierwsze kroki skierowaliśmy do nowoczesnego budynku Wydziału Fizyki. Tam spotkaliśmy się z p. Mateuszem Denysem, który był naszym przewodnikiem.
Najpierw zwiedziliśmy Bibliotekę Uniwersytecką, a następnie spacerowaliśmy po Ogrodach Uniwersyteckich gdzie studenci mogą odpocząć i zrelaksować się po zajęciach.
W Laboratorium Charakteryzacji Elektro-Optycznej Materiałów Używanych w Technologiach Energii Odnawialnych dr hab. Krzysztof Korona opowiedział nam o najnowszych materiałach używanych w technologiach energii odnawialnych. Poznaliśmy właściwości litu, metalu który znalazł zastosowanie w produkcji baterii. Ten trzeci najlżejszy po wodorze i helu pierwiastek ma bardzo interesujące właściwości. Metal ten bardzo szybko się utlenia i można pracować z nim tylko w specjalnej komorze wypełnionej argonem. My również mogliśmy z niej skorzystać i sprawdzić na czym polega taka praca. Podczas przeprowadzonego doświadczenia zaobserwowaliśmy inne właściwości litu – metalu, który spala się w wodzie. Wywarło to na nas ogromne wrażenie, a takimi właściwościami metali byliśmy wręcz zaskoczeni.
Pan Korona pokazał nam również wyniki pracy p. Dominiki Ziółkowskiej, która skonstruowała baterię wykonaną z materiałów odnawialnych.
Odwiedziliśmy również Laboratorium Magnetometrii, gdzie z działaniem i wykorzystaniem magnetometru zapoznali nas p. Jarosław Rybusiński i p. Anita Gardias. Dowiedzieliśmy się, że za pomocą tego urządzenia można badać właściwości magnetyczne wielu substancji. Obecnie prowadzone są badania nad substancjami, które w przyszłości mogą być stosowane do walki z rakiem.
Bardzo ciekawe zajęcia przygotowała dla nas p. Beata Bieniak nauczyciel naszej szkoły i jednocześnie pracownik Instytutu Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali różnorodne preparaty z roślin. Mieli też niebywałą okazję korzystać z profesjonalnych mikroskopów i oglądać wyniki swojej pracy. Dzięki temu uczniowie poznali komórkową budowę roślin.
Serdecznie dziękujemy Pani Beacie Bieniak i wszystkim pracownikom za zaproszenie. Opowiadali oni o swojej pracy z wielką pasją. Mamy nadzieję, że zarazili nią naszych uczniów, którzy za kilka lat zasilą szeregi studentów Wydziału Fizyki lub Biologii. Wizyta na Uniwersytecie była dla uczniów wspaniałym doświadczeniem z pewnością poszerzającym horyzonty.
Elżbieta Rączka
.............................................................................................................................