Lekcja patriotyzmu w SP2 w Ząbkach!

Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny, poczucie więzi z własnym narodem połączone z gotowością poświęcenia dla nich. Patriotyzm to szacunek do tego, co nas buduje do regionu, w którym przyszliśmy na świat, związanego z nim etosu, tradycji. Patriotyzm jest zatem ściśle związany z historią – kto nie zna historii swojej społeczności - ten nie może siebie nazwać prawdziwym patriotą!
Ta, jakże ważna, myśl zainspirowała p. Jolantę Gut (nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej), która postanowiła „wylać” fundamenty pod lokalny patriotyzm wśród najmłodszych uczniów ząbkowskiej „dwójki”. To przecież dzieci są „przyszłością narodu” – miłość do „małej ojczyzny” wcześnie zaszczepiona będzie rozkwitać niczym kwiaty na wiosnę. A czas ku temu wyśmienity - Ząbki obchodzą 450-lecie istnienia!
W związku z tym 25.11.2015r. p. J. Gut  zorganizowała dla pierwszoklasistów niezwykłą lekcję historii, historii naszego miasta. Udział  w tych nietypowych zajęciach wzięli włodarze Ząbek – Burmistrz Miasta –  p. Robert Perkowski, Przewodniczący Rady Miasta – p. Wojciech Gut, dyrektorzy SP2 – p. Irena Małyszczuk i p. Małgorzata Woźnica oraz gość specjalny –  miłośnik Ząbek- p. Mirosław Sobiecki.
Na początku zgromadzeni mogli podziwiać inscenizację dotyczącą  historii Ząbek (scenariusz autorstwa p. J. Gut) w wykonaniu uczniów klasy Ig. Na „scenie” pojawili się pierwsi kmiecie, którzy postanowili osiąść wśród pól i lasów:
„Chłop z żoną z wozu zsiadają i już wiedzą,                                          
Że tę ziemię sercem pokochają.”
Potem wszyscy przypomnieli sobie, że:
„Ząbki to wieś Wola Ząmbkowa była
I około 80 mieszkańców stanowiła.
W roku 1580 decyzją Rady Starszych nazwę swą zmieniła
I Ząbkami się ustanowiła.”
Następnie pierwszoklasiści opowiedzieli o zdarzeniach, świadczących o tym , że dla naszych „ząbkowskich przodków” patriotyzm nie był tylko pustym frazesem:
„Kiedy armia Napoleońska na Rosję maszerowała,
to rannymi żołnierzami nasza ludność Ząbek się opiekowała.
Nasi rodacy wielki udział w powstaniu listopadowym mieli,
a w bitwie pod Ossowem licznie poginęli.
Mało kto wie, że w ostatnim szturmie na Berlin, także udział wzięli,
bo serce pełne miłości do ojczyzny mieli.”
Tu z kolei rozpoczął się „korowód” postaci zasłużonych dla rozwoju Ząbek –  nie zabrakło oczywiście  Leona Drewnickiego, hrabiego Platera czy Adama Ronikiera.
Uczestnicy nagrodzili gromkimi brawami małych ząbkowian, którzy w przepiękny sposób udowodnili swój patriotyzm.
Potem przedstawiciele władz miasta opowiedzieli o swojej pracy, której celem nadrzędnym jest dbałość o dobro mieszkańców i dalszy rozwój naszej „ małej ojczyzny”.
„Wisienką na torcie” okazało się wystąpienie p. Mirosława Sobieckiego –  człowieka, którego nie sposób nazwać inaczej niż „miłośnikiem Ząbek”. Bo też kocha to miasto z całego serca, perfekcyjnie zna jego historię i potrafi z dumą i wielkim zaangażowaniem o niej opowiadać. Nie dziwne było zatem to, że porwał bez problemu swoją małą publiczność w podróż po przeszłości  Ząbek.  Uczniowie podziwiali herb miasta, odwiedzili szczególne miejsca poświęcone lokalnym bohaterom, poznali znakomite postacie związane z kulturą i historią.
Pomysł p. J. Gut okazał się „strzałem w dziesiątkę”! Wszyscy zgromadzeni po zakończeniu tej niezwykłej lekcji historii wyszli z przekonaniem, że mogą być dumni, że żyją w Ząbkach –  mieście, w którym tak wiele się działo i w którym mieszkali i mieszkają wyjątkowi ludzie!
                                                                                              Jolanta Tomczuk



....................................................................................................................

Godzina wychowawcza w Va z patronem szkoły

       
       Uczennica Va Julia Ryciuk przygotowała dla swoich kolegów i koleżanek z klasy prezentację o patronie naszej szkoły Janie Kochanowskim. Myślę, że warto ją obejrzeć jest bardzo ciekawa.

                                                                Wychowawca – Jadwiga  Żaboklicka



..............................................................................................................................................

„Zagraj ze mną na harfie”

19 listopada mieliśmy wyruszyć na Poranek Muzyczny pod tytułem „Zagraj ze mną na harfie”. Byliśmy bardzo ciekawi, jak będzie wyglądał koncert na harfie celtyckiej i koncertowej.
 Koncert  odbył się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Brały w nim udział wszystkie klasy V naszej szkoły, w ramach Programu Edukacji Muzycznej, prowadzonego przez p.Jadwigę  Żaboklicką – nauczyciela muzyki.
Dojechaliśmy punktualnie i bez żadnych problemów. Koncert rozpoczął się o godzinie 1000 zgodnie z planem. Przed każdym występem otrzymaliśmy interesującą zapowiedź. Pierwszy utwór pod tytułem „Chanson” M. Grandjany zagrała Miriam Skalska. Najmłodsza harfistka, siedmioletnia Małgorzata Kasprzak, wykonała „Kurki trzy” M. Grandjany. Kalina Nowaczek zaprezentowała się w „Nefretete” i „Czarownicy” H. Gateau. Kolejny utwór pod tytułem „Fontanna” S. O’Pratt wykonała Alicja Napieralska. Następnie zaprezentowano nam historię harfy, jej budowę i możliwości wydobywania dźwięków. Były to bardzo interesujące informacje, które umożliwiły nam zapoznanie się z tym instrumentem. Potem Barbara Ożarowska wykonała „Preludium” F. J. Nadermanna . Urszula Bielarczyk zagrała „Małe Scherzo” D. Kablewskiego. „Taniec angielski” i „Kobietę z Irlandii” S. McDonalda, M. Grandjany zaprezentował Gustaw Miksa. W utworach tych pokazał bardzo ciekawe techniki gry na harfie: szarpanie strun kluczem oraz uderzanie w pudło instrumentu. Dominika Głowacka zagrała „Aquatintes” B. Andresa i „Króla Juliana” Z. Niedzielaka. Najbardziej podobało mi się „Danza de Luzma” A. R. Ottisa oraz  „Ground” W. Croft, które zagrała Klara Spark.
Harfa okazała się ciekawym instrumentem, który wywarł na mnie ogromne wrażenie. Gorąco zachęcam do udziału w Porankach Muzycznych, które rozwijają wyobraźnię muzyczną.
Justyna Kaczor

Klasa 5a


........................................................................................................................

Oddział 0 b w Bibliotece Miejskiej

W listopadzie dzieci z klasy 0 b odwiedziły Bibliotekę Miejską. Podczas zajęć pt „Spotkanie z książką” dzieci dowiedziały się jakiego rodzaju książki znajdują się w bibliotece oraz jak są ułożone. Dzieci w uwagą słuchały Pań, śmiało się udzielały ale co ważne wiedziały, że w bibliotece należy zachowywać się cicho, by nie przeszkadzać innym oraz szanować książki – by długo służyły czytelnikom. Miały okazję wybrać sobie książeczkę, by móc ją obejrzeć. Po zajęciach dzieci otrzymały dyplom na pamiątkę oraz dużą księgę z prośbami o szanowanie wszystkich książek.


                                                                                             Katarzyna Mikołajczak


..................................................................................................................................................

Konkurs recytatorski Jesień w poezji - zerówki


.....................................................................................................................................................

Wizyta Pana Andrzeja Potęgi w klasie 2H

Dnia 5 listopada 2015r. klasa 2 H miała przyjemność gościć Pana Andrzeja Potęgę – basistę (między innymi zespołu Jary OZ) , absolwenta naszej szkoły  a  jedocześnie tatę naszego ucznia Bartka.
Spotkanie rozpoczęła seria pytań do uczniów na temat tego kim chcieliby zostać w przyszłości i co robią w tym kierunku. Wyjaśniliśmy sobie co to talent, predyspozycje oraz wiara we własne możliwości.
Po rozmowie oraz cennych radach naszego gościa nastąpił czas na przybliżenie przez niego jego zawodu. Oczywiście nie przybył do nas sam tylko z narzędziem pracy jakim była gitara. Wytłumaczył działanie tego instrumentu oraz podkreślił co jest ważne w muzyce. Mieliśmy okazję wysłuchać znanej melodii „Wlazł kotek na płotek” w oryginale oraz w wersji rockowej. Razem z Panem Potęgą dzieci zaśpiewały ten utwór. Gość zapoznał nas także z twórczością swojego zespołu – hitami zespołu Oddział Zamknięty.
Na zakończenie pojawiło się wiele pytań od uczniów oraz prośba od dzieci aby tata Bartka ponownie nas odwiedził.
Małgorzata Witosławska-Filipek

Agnieszka Strucińska



...............................................................................................................................................................

Wycieczka klasy 2G i 2H do Muzeum Techniki i Przemysłu NOT

Dnia 3 listopada 2015r. klasy druga G i druga H wybrały się do Warszawy, na wycieczkę do Muzeum Technik i Przemysłu NOT  na lekcję pt. „Halo, czy to pan Bell?- historia wynalazku pierwszego telefonu i jego ewolucja do telefonów komórkowych ”.
Lekcja zaczęła się od pytań do uczniów dotyczących komunikowania się ludzi w dawnych i  we współczesnych czasach. Dzieci miały dużo do powiedzenia i posiadały na ten temat szeroką wiedzę. Przewodnik przedstawił zarys rozwoju techniki przekazywania informacji na odległość. Szczegółowo omówił i zaprezentował wynalazek Grahama  Bell’a, który był  przełomem  w tej dziedzinie techniki. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z aparatami telefonicznymi „na korbkę” oraz z działaniem ręcznej centrali telefonicznej. Poznali także działanie telegrafu Morse’a i Hughesa. Mogli przeprowadzić rozmowę między sobą za pomocą telefonów tarczowych. Spotkanie zakończyło się przybliżeniem  uczniom krótkiej, choć burzliwej historii telefonu komórkowego.
Małgorzata Witosławska – Filipek
Agnieszka Strucińska



..........................................................................................................................

WSPANIALI GOŚCIE W SP 2

13 listopada 2015 roku gościliśmy w naszej szkole wyjątkowych gości. Była to młodzież z Koła  Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej z Ząbek. Przybyli oni do nas z niespodzianką dla klas integracyjnych. Wystawili sztukę pt: „ Szewczyk Dratewka” pod kierunkiem Pani Beaty Kurdy. Całe przedstawienie dostarczyło widowni niespotykanych wrażeń i emocji.  Nie obyło się bez wspólnej zabawy, wspólnego tańca i humorystycznych scen, które wzbudzały gromki śmiech dzieci i dorosłych. To niesamowite w jak  ciekawy sposób można było przedstawić przygody Szewczyka Dratewki  i na jego przykładzie pokazać najmłodszym, że w życiu wszystko można osiągnąć, pokonać i zdobyć dobrym sercem. Główne przesłanie przedstawienia to myśl nie obca nikomu: „ Że każde dane dobro, wcześniej czy później do nas wróci”. Na uwagę zasługuje też fakt, że wśród aktorów, byli absolwenci naszej szkoły, którzy mieli przy okazji występu możliwość, wspomnienia  czasów edukacji w naszej szkole, oraz spotkania byłych wychowawców, co też wzbudziło u nich ogromne, pozytywne emocje. To spotkanie było dla wszystkich obecnych uczestników doskonałą lekcją tolerancji. Nasi uczniowie mogli  zobaczyć, że niepełnosprawność w żadnym wypadku nie ogranicza i nie zamyka drogi do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Wręcz przeciwnie przekonali się, że takie osoby też mogą realizować swoje pasje i marzenia , a nawet dzielić się nimi z osobami zdrowymi.
 Serdecznie dziękujemy Pani Beacie Kurdzie za tak doskonałe  przygotowanie tego spektaklu, oraz Pani przewodniczącej Koła Elżbiecie Kołodziejek, oraz innym mamom za umożliwienie występu w naszej szkole. Mamy nadzieję ,że to początek naszej współpracy i z niecierpliwością czekamy na następne przedstawienia.

Agnieszka Żochowska

Dorota Niemyjska

............................................................................................................................

11 listopada w naszej szkole


...................................................................................................

DZIECKO BEZPIECZNE NA DRODZE

Już od klasy pierwszej uczymy dzieci o tym, że na drodze nie jesteśmy sami, ale są inni użytkownicy i wspólnie musimy dbać o bezpieczeństwo. Dla każdego uczestnika drogi bardzo ważna jest znajomość zasad ruchu drogowego. Aby na drodze czuć się bezpiecznie należy znać i stosować się do obowiązujących znaków i przepisów.
W dniach 23, 26 i 27 października 2015 zostały zorganizowane spotkania uczniów klas I z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Spotkania z uczniami w poszczególnych klasach przeprowadzili aspirant Adam Sidoruk, aspirant Małgorzata Kruza i aspirant sztabowy Robert Niedbałko. W ramach spotkania odbyła się pogadanka na temat sposobu zachowania się podczas drogi do szkoły, przechodzenia oraz jazdy rowerem przez jezdnię, właściwego umieszczania elementów odblaskowych. Policjanci prezentowali krótkie filmy pokazujące zachowania dzieci na drodze oraz organizowali quizy sprawdzające zdobyte wiadomości.
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji wraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego ogłosił konkurs plastyczny „Dziecko bezpieczne na drodze”. Celem tego konkursu jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród najmłodszych uczestników poprzez wykonanie pracy plastycznej dotyczącej bezpiecznego poruszania się po drodze. Skierowany on jest do wszystkich poziomów klas szkoły podstawowej. Tematem pracy dzieci najmłodszych jest bezpieczeństwo pieszych. Mamy nadzieję, że konkurs ten spotka się z dużym odzewem ze strony pierwszaków.



Anna Sokołowska 

.................................................................................................................

Wycieczka klasy 4b do Muzeum Narodowego


W dniu 27 października 2015 roku nasza klasa była na szkolnej wycieczce w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wyjechaliśmy z Ząbek pociągiem o godz. 9.00 rano. Po około 10 min.  Dotarliśmy do Warszawy. Potem podjechaliśmy tramwajem już pod budynek muzeum.

                Na początku sale zwiedzaliśmy sami. Widzieliśmy w nich wiele ciekawych obrazów o tematyce religijnej i starożytnej.

Następnie mieliśmy krótką przerwę na drugie śniadanie. Później po muzeum oprowadzała nas pani przewodnik. Pani rozdała nam małe mapy, na których przedstawione były zdjęcia różnych zabytków np. Pałac Kultury i Nauki i Kolumna Zygmunta. W kolejnych salach oglądaliśmy, jak zmieniała się Warszawa i czym zajmowali się jej mieszkańcy w dawnych latach. Na koniec wycieczki kupiliśmy sobie drobne pamiątki.

                Około godz. 4 po południu wróciliśmy przed budynek naszej szkoły. Z lekcji muzealnej dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o Warszawie. Chciałbym jeszcze raz pojechać na taka wycieczkę.
                
 
                                                                                                                   Ula Fenikowska kl.4b
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------