Lekcja otwarta w ramach projektu „Wiara szuka zrozumienia”

Dnia 14 kwietnia 2016 odbyła się w naszej szkole lekcja otwarta dla nauczycieli religii z diecezji warszawsko – praskiej. Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Węgrzynek w klasie 4a, a temat lekcji brzmiał „Największe przykazanie”. Lekcja odbyła się w ramach projektu „Wiara szuka zrozumienia”. Gośćmi na zajęciach oprócz nauczycieli byli również: p. dyr. Irena Małyszczuk, wizytatorzy diecezjalni ks. Piotr Pierzchała oraz s. Cecylia Stusowicz i ks. proboszcz Andrzej Kopczyński. Po zajęciach odbyło się omówienie lekcji.




................................................................................................................

Odkrywamy tajemnice otaczającego świata – Va i Vd w Centrum Nauki Kopernik

W dniu 13 kwietnia 2016 r.  uczniowie klasy 5a i 5d, pod opieką  pani Jadwigi Żaboklickiej i  Elżbiety Gaworek,  odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki tej wycieczce z pewnością wszystkie dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o świecie nauki i techniki.
Centrum Nauki Kopernik jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. 
Znajduje się w nim m.in. Teatr Robotyczny, Park Odkrywców oraz około 340 eksponatów, które można podziwiać w sześciu galeriach tematycznych. Jednak do największych atrakcji należy zaliczyć Planetarium, które wywiera na widzach niezapomniane wrażenie.
Po dotarciu na miejsce, każdy uczestnik wycieczki zarówno indywidualnie jak i grupowo mógł rozpocząć zwiedzanie. Poprzez wykonywane własnoręcznie eksperymenty, nasze dzieci w zabawny sposób mogły odkrywać tajemnice otaczającego nas świata. Wspólnie dociekaliśmy jak powstał świat, jak on działa oraz kim jesteśmy.
Do najciekawszych eksponatów trzeba zaliczyć ogromne, ważące dwieście pięćdziesiąt kilogramów wahadło, które umieszczone jest w centralnym miejscu budynku. Pokazuje ono w jaki sposób ziemia obraca się wokół własnej osi. Każdy z uczestników wycieczki mógł także „przenieść się do przyszłości” i porozmawiać z robotem ;-) Podobnych atrakcji było tak dużo, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Z każdą chwilą zwiedzania coraz bardziej wciągaliśmy się w rolę odkrywców.
Czas nieubłaganie mijał i po dwóch godzinach intensywnych eksperymentów udaliśmy się do stołówki na odpoczynek oraz drugie śniadanie. Jednak to nie był koniec naszej przygody. Czekała nas bowiem kolejna wielka atrakcja. Był to film w słynnym planetarium pt. „Słoneczna podróż”. Najnowocześniejsze technologie multimedialne spowodowały że oglądając ten film odnieśliśmy wrażenie przebywania w kosmosie. Pokaz też prowadzony był na żywo przez lektora, który w bardzo interesujący sposób tłumaczył nam to co widzieliśmy na otaczającym nas z każdej strony ekranie. Przewodnim motywem  filmu jest ruch Ziemi, z którego wynikają pewne zjawiska astronomiczne oraz przyrodnicze. Dzięki tej prezentacji wszyscy poznaliśmy tajemnicę sezonowej zmienności wyglądu nocnego nieba. Lektor wytłumaczył przyczyny występowania pór roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref naszej planety. Pokazywał nam zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach oraz opowiedział o dobowym ruchu sfery niebieskiej i pozornej wędrówce Słońca po niebie.
Przekonaliśmy się, że wizyta w Centrum Kopernika to  wciągająca i fascynująca przygoda. 
Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam niezwykle szybko.

                                                                                                         Karolina Marczak kl. 5a


.......................................................................................................................

Dzień na Tak

Uczciliśmy i przywitaliśmy wiosnę jak zwykle pozytywnie w Dzień na Tak. Tym razem do rywalizacji stanęła drużyna nauczycieli i wolontariuszek. Zwyciężyli oczywiście nasi wyjątkowi nieliczni panowie reprezentujący nauczycieli. Utytułowaliśmy ich "Misterami Wiosny". Musieli się wykazać m.in.: znajomością kuchennych przedmiotów, kosmetyków, umiejętnością skakania na skakance, plecenia warkoczyków i znajomością "dobranocek",
Wszyscy się świetnie bawiliśmy.

                                                                                             Katarzyna Węgrzynek
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KLASY 0c i 0d w FILHARMONII NARODOWEJ

Dnia 12.04.2016r. wybraliśmy się do Filharmonii Narodowej, aby poznać to miejsce „od kuchni”. Naszym przewodnikiem po „KRÓLESTWIE MUZYKI”, był Pan Sebastian Boguszewski. Wytłumaczył dzieciom, że nazwa fil-harmonia oznacza „kocham muzykę” i odwiedzają ją melomani, czyli ludzie, którzy kochają muzykę.

          Naszą podróż zaczęliśmy od podziemi budynku,  oglądając garderoby muzyków. Następnie obejrzeliśmy Salę Kameralną, w której odbywają się koncerty z udziałem mniejszej ilości muzyków. Tam rozśpiewaliśmy się przy dźwięku fortepianu, obejrzeliśmy sufit, który przypomina tabliczki czekolady oraz dowiedzieliśmy się, że sala mieści 400 osób. Obejrzeliśmy też foyer, czyli korytarz obok sali koncertowej, z pięknymi obrazami związanymi z muzyką oraz wspaniałą Salę Malinową, gdzie gromadzą się uczestnicy lub publiczność podczas przerw.

Braliśmy udział w próbie chóru, podczas której dzieci w ciszy słuchały i obserwowały chórzystów. Ich uwagę zwrócił dyrygent, który przerywał utwór, aby udzielić chórzystom wskazówek, co do wykonania poszczególnych fragmentów utworu. Kiedy wyszliśmy z sali prób był czas na dzielenie się spostrzeżeniami. Wszystkim bardzo podobała się próba, chociaż utwór, który ćwiczył chór był trudny, ale piękny.
          Potem przeszliśmy do Sali Koncertowej, na której odbywała się próba orkiestry. Bardzo cichutko, żeby nie przeszkadzać weszliśmy i słuchaliśmy pięknego utworu, tutaj także dyrygent przerywał muzykom i dawał wskazówki, a dzieci słuchały jak zaczarowane. Kiedy wyszliśmy,  nadszedł czas na rozmowę i pytania. Dzieci wymieniały instrumenty, które widziały i słyszały, a były tam między innymi: skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, altówki. Dowiedzieliśmy się, że Sala Koncertowa mieści aż 1000 miejsc. Rozmawialiśmy na temat Fryderyka Chopina, wielkiego polskiego kompozytora i pianisty.
   Pan Sebastian zaprowadził nas również na balkon Wielkiej Sali Koncertowej, gdzie z góry mogliśmy obejrzeć piękne, wielkie żyrandole, organy oraz całą orkiestrę, którą tutaj lepiej widzieliśmy. Pan Sebastian pokazał nam również miejsce, w którym ogłaszane są wyniki Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Przeszliśmy przez pomieszczenie,  w którym muzycy odpoczywają w czasie przerw, gdzie stoją statuetki Fryderyków, wiszą złote płyty oraz karykatury muzyków. Na koniec obejrzeliśmy pomieszczenie, w którym muzycy orkiestry symfonicznej mają swoje szafki na instrumenty.
          Pan Sebastian zaprosił nas na koncerty dla dzieci, które odbywają się w weekendy. Życzył również, aby jak najwięcej dzieci i rodziców chciało słuchać muzyki poważnej i ją pokochało. Mamy nadzieję, że tak też się stanie.
                                                                       
Jolanta Stosio
Małgorzata Worach

..........................................................................................................................

Wycieczka klasy 2H i 2G do siedziby Telewizji Polskiej w Warszawie

W dniu marca 2016 r. Klasy druga H i druga G wybrały się na wycieczkę do siedziby Telewizji Polskiej, znajdującej się w Warszawie przy ulicy Woronicza.
W progu przywitał nas przewodnik – wieloletni pracownik telewizji.  Udzielił kilku niezbędnych wskazówek dotyczących zachowania oraz zapoznał nas z planem wycieczki. Najpierw mogliśmy podziwiać studio, w którym akurat tego dnia nagrywany był program kulturalny „Pegaz”. Przewodnik wyjaśnił nam w jaki sposób przebiega nagranie oraz do czego służą różne rekwizyty i urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu. Następnie przeszliśmy do reżyserki aby dowiedzieć się jak odpowiedzialną pracę i jakie zadania wykonują osoby zajmujące się koordynowaniem powstawania danego programu telewizyjnego.  Zaproszono nas także do studia, gdzie nagrywany jest program „Się kręci” emitowany w programie drugim. Mogliśmy tam zająć miejsce na widowni i poczuć się jak prawdziwi uczestnicy programu.  Przewodnik zdradził nam na czym polega praca animatora z widownią i przeprowadził z nami krótkie warsztaty. Mieliśmy także okazję poznać tajniki studia i  programu „śniadaniowego”, uczniowie mogli wcielić się tu w prawdziwe gwiazdy oraz reporterów. Udało nam się zobaczyć dwa budynki gmachu Telewizji Polskiej oraz poznać telewizję „od kuchni”. Na zakończenie odwiedziliśmy Muzeum TVP. Obejrzeliśmy tam urządzenia służące do realizacji nagrań w telewizji od lat pięćdziesiątych po czasy ówczesne. Uwaga naszą zwróciły tez dawne stroje oraz pacynki będące głównymi bohaterami dawnych dobranocek.
Wycieczka bardzo podobała się uczniom. Kto wie, może kilkoro z nich niedługo będziemy mogli podziwiać w „szklanym ekranie”.
Małgorzata Witosławska – Filipek

Agnieszka Strucińska


..............................................................................................................................

Powiatowe zawody w pływaniu

W dniach 8 i 19 kwietnia reprezentacja naszej szkoły w pływaniu (dziewczęta i chłopcy) rywalizowali z innymi szkołami w zawodach drużynowych na które składały się zmagania sztafet 8x25 metrów oraz pływanie indywidualne klasy 3 i 4 - 25 metrów stylem dowolnym i grzbietowym a 5 i 6 – 50 metrów stylem dowolnym i grzbietowym.

Obie drużyny naszej szkoły zajęły pierwsze miejsca w zawodach powiatowych awansując tym samym na zawody międzypowiatowe. Na tym szczeblu rywalizując ze szkołami sportowymi oba zespoły zdobyły brązowe medale. Gratulujemy !



.........................................................................................................................................

Fundacja Bezdomniaki - podziękowanie


...................................................................................................................................

Głosowanie na siłownię miejską w Ząbkach



..........................................................................................................................

„PISANKI, KRASZANKI, JAJKA MALOWANE”

Dnia 23.03.2016r. odbył się KONCERT WIELKANOCNY w wykonaniu muzyków Agencji Artystycznej PRO ARTE dla uczniów oddziałów przedszkolnych naszej szkoły, na którym dzieci poznały śpiew solowy – sopran oraz flet poprzeczny.
Bohaterami tego koncertu były pisanki, kraszanki, a także zwiastuny wiosny. Wszyscy słuchali muzyki w różnych stylach muzycznych, oglądaliśmy piękne pisanki, kraszanki, zajączki, baranki oraz inne ozdoby na stół wielkanocny. Kiedy odwiedziła nas Pani Wiosna wszyscy z nią śpiewali i tańczyli.
Koncert wprowadził nas w nastrój świąteczno - wiosenny. Dzięki wykorzystaniu elementów plastycznych, teatralnych i ruchowych dzieci aktywnie uczestniczyły w przeżywaniu muzyki i sprawiało im to wielką radość.

                                                                                               Jolanta Stosio


..............................................................................................................................................

ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE W FABRYCE BOMBEK „FOGIEL”

Dnia 15 marca 2016r. klasy: 0a, 0b, 0c i 0d wybrały się na wycieczkę do FABRYKI BOMBEK „FOGIEL” w Warszawie. Przywitali nas bardzo sympatyczni właściciele fabryki p. Paweł i p. Wiesława Fogiel. Dowiedzieliśmy się, że produkcja bombek (jajek wielkanocnych) to rodzinna tradycja od 1948r. Wszystkie ozdoby wykonuje się ręcznie, tradycyjnie, według najstarszej szkoły.
Pan Paweł pokazał jak wydmuchuje się szklane jajka. Następnie dzieci ozdabiały je według własnego pomysłu. Kiedy pisanki schły zostaliśmy zaproszeni na herbatkę i pączki. Po słodkim poczęstunku dzieci spakowały swoje pisanki do wcześniej ozdobionych koszyczków. Dużą atrakcją było oglądanie wystawy bombek i pisanek. Zadowoleni oraz pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.                                           
                                                                                                                                                          Jolanta Leszczyńska


...........................................................................................................................................

Klasa O e i I e w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.

W dniu 18. 03.2016 roku klasa O „e” i I ,,e” wyjechały na wycieczkę do Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Jezuickiej w Warszawie. Po wyjściu z autokaru  oglądały Zamek Królewski oraz Kolumnę Zygmunta. Bardzo podobał im się widziany w oddali Stadion Narodowy
i trasa W-Z. Dzieci spacerkiem doszły na Rynek Starego Miasta, po drodze mijały Katedrę pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i malownicze kamieniczki. Wielkie zainteresowanie uczniów wzbudził pomnik Syrenki – herbu stolicy.
O godzinie 10 rozpoczął się Poranek Muzyczny z cyklu ,,Słucham i maluję” pt. ,,Zagraj ze mną na flecie”- prezentacja grupy instrumentów dętych drewnianych. Nasi uczniowie zapoznali się z budową brzmieniem i sposobem gry na instrumentach dętych drewnianych.
 Z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali gry studentów Uniwersytetu Muzycznego.  Poznali następujące instrumenty: flet, saksofon, klarnet, obój. Koncert uwrażliwił pociechy na piękno muzyki poważnej. Wykonawcy zostali nagrodzeni brawami za swoją grę na instrumentach.
Po koncercie odbyły się warsztaty plastyczne,,Słucham i maluję” pod fachowym okiem instruktorki – pani Asi. Klasa O,,e” i I,,e” – wykonała z papieru oraz pasteli
i nożyczek ,,czarodziejski flet”. Następnie dzieci rysowały myszki – kolorowały kredkami pastelami, wycinały i doklejały ogonki. Po omówieniu prac wszystkie myszki ze swoimi właścicielami udały się za czarodziejskim fletem do szatni. Pożegnaliśmy panie instruktorki
z SCEK-u i podziękowaliśmy za wspaniałe przeżycia w tej placówce. Z pewnością jeszcze nie raz odwiedzimy to cudowne miejsce.


Jolanta Druzd z klasą O ,,e”  i Alicja Kadłubowska z klasą I ,,e”


....................................................................................................................................................

Konkurs intelektualno – sportowy na wesoło dla klas piątych.

W dniu 7. O3 . 2016 roku, odbył się konkurs sportowy na wesoło dla klas piątych. Wszystkie klasy ze swoimi wychowawcami zebrały się w dużej sali gimnastycznej.
Klasy wystawiły sześcioosobowe reprezentacje . Z każdej grupy były cztery osoby, które  wykonywały zadania sprawnościowe i dwie, które chwaliły się swoją wiedzą o sporcie.
Zawody oceniało jury w składzie: Pani Olga Kisiel, Pan Dariusz  Redman i Pan Filip Góral. Konkurs prowadzili Pani Dagmara Dobosz i   Pan Michał Szybalski .
Wśród zadań sprawnościowych było m.in. :
-rozbijanie  balonów, przywiązanych do talii, bez pomocy rąk,
- sztafeta z zapamiętywaniem znaków,
- rzut skarpetką na odległość.
Oprócz wiedzy i sprawności komisja oceniała także jak klasy dopingują swoje drużyny do walki.
Cały konkurs wygrała klasa Vf . Wszystkim bardzo podobało się to, że nauczyciele mieli taki ciekawy pomysł na miłe spędzenie  czasu. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili .

                                                                                                       Oliwia Sasin 5b.


...............................................................................................................................

Szkolna akcja ,,Mam talent 2016”

W dniach 21 i 23.03.2016r. odbyły się przesłuchania w ramach szkolnej akcji  ,,Mam talent 2016”. Jury spośród  potężnej grupy  96 uczestników klas I - VI   wyłoniło laureatów, którzy zaprezentują się podczas koncertów, które zostaną zorganizowane na terenie szkoły pod koniec kwietnia.                          

Oto lista wyróżnionych :
FINALIŚCI KONKURSU ,,MAM TALENT 2016”
1.           Milena Gruzińska                    IIc – piosenka
2.           Julia i Natalia Kolanowskie    IVc – piosenka
3.           Karolina Gwardjak                  IVf – piosenka
4.           Kamila Kossowska                  IVf – piosenka
5.           Weronika Bogusz                   Va – piosenka
6.           Julia Ryciuk                              Va – piosenka
7.           Helena Rucińska                    VIe – piosenka
8.           Katarzyna Kopeć                    VIe - piosenka
9.           Szymon Narkiewicz               IIa – recytacja
10.      Maja Michalska                     IIIa – recytacja
11.      Sofia Avanesova                    Ik   – taniec
12.      Miłosz Kuryło                         IVa – taniec
13.      Dominika Sobiesiak              VIa – taniec
14.      Małgorzata Ławeczko        VIb – taniec
15.      Dominika Węgrzynek         VIc – taniec
16.      Wiktor Wyrzykowski         VId –taniec
17.      Michał Andrzejczak            Va – taniec
18.      Maja Kukla                          Ii –  skrzypce
19.      Majewska Karina                Va – gitara
20.      Małgorzata Kosior              Va – pianinog
21.      Krzysztof Kalwasiński        Vf – pianino
22.      Natalia Milnikel                  Vf – keyboard
23.      Kielak Aleksandra              IIa – hula –hop
24.      Dominika Kądziela             IIa – skakanka
25.       Anna Królikowska, Alicja Małagocka, Wiktoria Grzesiuk,                Nikola Kujawa                    VIa – scenka dramowa
26.      Franciszek Gąska                 Ii –  szachy
27.      Karol Mech                         IIIa – prezentacja –zamki
28.      Luiza Szynkiewicz              Vc – gimnastyka artystyczna

PRACE PLASTYCZNE
1.Wiktoria Marczak           Ig
2.Emilia Samborska           IIh
3.Maja Ślepogrońska          IIh
4.Blanka Piekarz                 IIh
5.Kaja Kamont                    IIh
6.Maja Zgórzyńska             IIIe
7.Karolina Ponichtera         IIIe
8.Wiktoria Wrzosek           IVc
9.Olga Wierzbowska          IVc
10.Maja Perkowska            IVa
11Justyna Kaczor.              Va
12.Wiktoria Zielona           Vb
13.Anna Jarzębska              Vf
14.Dominika Chojnowska  Vf
15.Lidia Szczecińska           VIa
16.Marta Nowak                  VIe

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom.

                                                             Jury w składzie:
                                                         1.Dagmara Dobosz
                                                         2.Jolanta Tomczuk
                                                         3.Jadwiga Żaboklicka
                                                         4.Anna Słowik
.....................................................................................................

KLASA 4E W RADZYMINIE

W związku z prowadzonym w naszej szkole projektem "Wokół Mazowsza", którego hasłem przewodnim klasy 4e jest Radzymin, wybraliśmy się na wycieczkę. Jeden z uczniów naszej klasy napisał list do Burmistrza Radzymina z opisem projektu. W odpowiedzi dostaliśmy zaproszenie do tego miasta.
         Wycieczka odbyła się 22 marca. Na miejsce dotarliśmy około godziny 10:00, a pierwszym punktem naszej wycieczki był Urząd Miasta i Gminy Radzymin, gdzie przywitali nas Burmistrz Krzysztof Chaciński i Jan Wnuk, były burmistrz Radzymina, obecny Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina.
         Rządni wiedzy o tym mieście zadaliśmy wiele pytań.
         Herbem Radzymina jest Oko Opatrzności. Dowiedzieliśmy się od czego powstała nazwa Radzymin. Jednej z legend mówi o tym, że kiedyś był tu szlak między Bródnem, a Kamieńczykiem, na którym kupcy błądzili i jeden ze strażników książęcych ustawił tabliczkę "RADZĘ OMIŃ TO MIEJSCE". Założycielem Radzymina był Jan Radzymiński, a ślady istnienia osady pochodzą z XIIIw.
         Pan Wnuk opowiedział nam o bitwie z Bolszewikami, która odbyła się 15 sierpnia zwana "Cudem nad Wisłą".
         Pan Burmistrz opowiedział nam o potrzebach miasta, gminy i trudnościach lokalnej społeczności.
         To czego udała się uniknąć w naszej szkole, w radzymińskich podstawówkach jest codziennością. Tam lekcje odbywają się na trzy zmiany i trwają od 7:00 do 18:00.
         Burmistrz opowiedział nam o sobie: swoją funkcję pełni od ponad roku, lubi w miarę wolnego czasu między innymi czytać książki, jeździć na rowerze, podróżować.
         Z Radzymina pochodzi aktor Artur Żmijewski, a obecnie mieszka Jacek Borkowski. Wiele postaci sceny polskiej ma w okolicach Radzymina letniskowe domki, w których spędzają wakacje i weekendy.
         Po spotkaniu z Burmistrzem, z Panem Janem Wnukiem udaliśmy się pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Potem poszliśmy pod Kościół Przemienienia Pańskiego, który jest najstarszym budynkiem Radzymina, obok którego jest zabytkowa dzwonnica i Szkoła Elementarna im. Eleonory Czartoryskiej.
         Następnie udaliśmy się na Cmentarz, gdzie obejrzeliśmy mnóstwo pomników i grobów. Pan Jan opowiedział nap o spotkaniu z Papieżem Janem Pawłem II i pokazał nam lądowisko dla helikopterów specjalnie wybudowane na przyjazd Papieża do Radzymina.
         Dowiedzieliśmy się, że idea sadzenia "Katyńskich Dębów", powstała w radzymińskiej Szkole Podstawowej im. Pilota Mariana Pisarka. Dęby są sadzone w całej Polsce, na pamiątkę zamordowanych w Katyniu w 1940 roku.
         Od naszego przewodnika dowiedzieliśmy się, że co roku 15 sierpnia w Radzyminie odbywa się zlot motocyklowy pt. 'Moto Cud", na pamiątkę "Cudu nad Wisłą".
         Na końcu odwieźliśmy Pana Jana do urzędu i wróciliśmy do Ząbek.
         Wycieczka bardzo mi się podobała. Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych rzeczy o Radzyminie, których nie znaleźliśmy w Internecie. Zawsze warto tam pojechać.

Uczeń klasy 4e

Kamil Grzywacz

........................................................................................................................................

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Dnia 11 marca 2016 roku, klasa 4e wybrała się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
      Na miejsce dotarliśmy ok. 10:00. Przy wejściu wszystkich zaciekawił robot, który zmieniał ruchy rąk i wygląd oczu. Potem otrzymaliśmy karty i bransoletki, bez których nie można było wejść. Pani wychowawczyni postanowiła zacząć zwiedzanie od pierwszego piętra. Znaleźliśmy tam wiele maszyn, np. zegar, który miał trzy części. Pierwsza część składała się z olbrzymiego zegara, druga część to mikrofon, do którego się śpiewało i wtedy zaczynała lecieć woda, a w trzeciej części była rura, w którą się dmuchało, a wtedy pojawiał się płomień.
      Dalej była budka telefoniczna, w której leciała muzyka. Można było ją zmieniać za pomocą guzików.
      Później zeszliśmy na dół. Było tam wiele luster, które pokazywały różne rzeczy. Był też sklep z pamiątkami, gdzie można było kupić gry, książki i inne drobiazgi.
      Po zwiedzaniu parteru poszliśmy do planetarium. Weszliśmy do sali kinowej, gdzie dostaliśmy okulary 3D. Ekranem był sufit. Tytuł pokazu miał nazwę "Trzeci wymiar życia". Lektor opowiadał nam o planetach.
      Po pokazie trzeba było wracać do domu. Szkoda, bo było bardzo ciekawie. Polecam to miejsce do zwiedzenia osobiście, gdyż trudno jest opisać wszystko dokładnie. Po prosty trzeba to zobaczyć na własne oczy!


KAMIL GRZYWACZ 4E


....................................................................................................................................................