Jak szybko dostać się na Politechnikę?

Wyjazd uczniów kółka przyrodniczego
klas 4-6 w dniu 23.04.2016 na Politechnikę Warszawską.

Politechnika- marzenie wielu jednostek. Dostać się tam to nie lada wyczyn. Przynajmniej według niektórych osób. Uczniowie klas 4-6 znaleźli się tam bez problemu. Jak? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczyło przyjechać na Dzień Otwarty-,, Skołowany weekend’’
 Dociekliwi pewnie zapytają- ,,Na czym polegał ten wyjazd?” Już mówię i objaśniam- braliśmy udział w wykładach.
Pierwsza ,,godzina lekcyjna”- „Śmiech to zdrowie”.
Na samym początku panie prowadzące postanowiły nas rozbudzić (o 9 rano w sobotę większość uczestników nie była zbyt energiczna). Udało się im to poprzez wykonanie z nami kilku ćwiczeń z jogi śmiechu (realizowaliśmy w czasie wykładów też inne czynności z tej dziedziny). Nauczyliśmy się także o skutkach śmiechu (oczywiście o tych pozytywnych- negatywnych nie ma).
Drugie zajęcia- ,,Chemia w świecie bajek”.
Wykładowczynie pokazywały nam różne doświadczenia (które były przedstawiane na filmach albo wykonywane w sali) porównujące magiczne przedmioty, zjawiska i zaklęcia z Królowej Śniegu z reakcjami chemicznymi. Mogliśmy się dowiedzieć jak zrobić lustro władczyni mrozu bądź zorzę polarną. Co prawda były małe problemy, ale prowadzące szybko sobie z nimi poradziły.
Trzeci wykład pokazywał nam wyprawy prof. Andrzeja Pachuty (Wydział Geodezji i Kartografii) na Spitsbergen.
Wyżej wymienione miejsce ,,wycieczek” to norweska wyspa pokryta lodowcami.
Profesor opowiadał nam między innymi o tym jakie pomiary były tam wykonywane, ale nie brakowało też luźnych opowieści o przygodach przeżytych na tej wyspie. Można też uznać, że w ,,programie” zajęć znajdowało się także rozbudzanie uczestników śmiesznymi uwagami.          
Czwarta i zarazem ostatnia ,,lekcja”- ,,Nanotechnologia- co ma wspólnego lek na raka z klockami LEGO?”
            Na samym początku wytłumaczono nam czym jest nanotechnologia. Jest to nauka o tworzeniu różnorakich struktur o wymiarach nanometrycznych- wielkości pojedynczych atomów i cząsteczek. Dowiedzieliśmy się o możliwym zastosowaniu tej koncepcji w życiu codziennym jak i o istniejących już przykładach.
            Wykłady były bardzo ciekawe. Dzięki nim zdobyliśmy wiedzę o różnych dziedzinach nauki. Mam nadzieję, że jeszcze będę mieć szansę na odwiedzenie Politechniki.
Dziękujemy nauczycielkom  p. Frączek oraz p. Rączka za zorganizowanie ciekawego wyjazdu.


                                                                                              Patrycja Cichocka kl. 6A



...........................................................................................................................