Sprawozdanie z wycieczki klasy 5d do Manufaktury Czekolady

W dniu 17.10.2016 r. pojechaliśmy do Manufaktury Czekolady ,,Chocolate story‘’ w Warszawie. Podróż, mimo naszych obaw, nie była tak długa, jak przypuszczaliśmy. Szybko i sprawnie dojechaliśmy na miejsce. Mieliśmy czas odwiedzić piękny ogród wokół Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Położyliśmy plecaki na ławeczce, łapiąc ostatnie jesienne promienie słońca, zaczęliśmy się bawić. Później udaliśmy się na miejsce, przywitała nas miła Pani i usiedliśmy wszyscy razem przy ogromnym stole. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści Pani przewodnik na temat ,,Od plantacji po tabliczkę czekolady’’. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda kakaowiec i co jest w środku jego ziarna. Mogliśmy go dotknąć i powąchać skorupę tego wielkiego owocu. Mieliśmy też okazję skosztować odpowiednio przygotowanego, ale nie przerobionego na płynną czekoladę nasiona. Ku zdziwieniu niektórych smak był gorzki, mimo iż powstają z niego takie słodkości. Oglądaliśmy również pokaz ręcznego temperowania czekolady na blacie granitowym. Największą atrakcją było tworzenie własnej tabliczki czekolady, którą mogliśmy ozdobić suszonymi owocami np. malinami, żurawiną, kokosem czy orzechami. Później wypiliśmy kubek gorącej czekolady. Była przepyszna!
Z radością poczęstowaliśmy nasze rodziny naszymi smakołykami.
                Wycieczka była ciekawa. Zapadła w pamięć każdego uczestnika. Jestem pewna, że wszystkim bardzo się podobała.


                                                                                                         uczennica: Weronika Konopko 5d



.........................................................................................................................................................

Code Week 2016

Europejski Tydzień Kodowania – 15  - 23 X 2016r – to wspaniałe wyzwanie dla wszystkich uczestników tego wydarzenia.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Ząbkach kontynuuje swoją przygodę z programowaniem w IV edycji programu MISTRZOWIE KODOWANIA. Nasza placówka bierze również udział w pilotażowym wdrożeniu programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach. 
W klasach 1 i 4 wdrażana jest innowacja pedagogiczna „W  świecie programowania”. Podstawowy cel innowacji to dążenie przez nauczyciela do stymulowania aktywności poznawczej i twórczej uczniów oraz właściwe jej ukierunkowanie.  Ponadto:
  • możliwość odnalezienia się w świecie nowoczesnych technologii,
  • rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni i wnioskowania, 
  • kreatywne rozwiązywanie problemów, 
  • wstęp do nauki programowania.
 Na  tegoroczny Codee Week nauczyciele przygotowali wiele różnorodnych wydarzeń. Były laptopy, tablety, roboty.
Klasy I- III – Kodowanie na dywanie z wykorzystaniem Maty Edukacyjnej Mistrzów Kodowania. Klasy IV- VI – wesołe kodowanie z małpką i robocikami na platformie lightbot hour, jesienne programowanie w Scratch- u i  logomocji.
Uczniowie klas 4b, 5e i 6c brali udziali w warsztatach online, organizowanych przez Akademię Nask „Zaprogramuj się na dobrą zabawę”, chłopcy z klasy 6c „ Zaprogramuj swojego pierwszego robota”. Grupa uczniów z klas IV, biorąca udział w programie „Mistrzowie Kodowania” poznawała pracę z robotami Dasch i Dot.
Na zakończenie Code Week 2016,  grupa 14 „Mistrzów Kodowania” z naszej szkoły odwiedziła Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie. 21 października 2016r. uczniowie brali udział w akcji „Dzieci uczą dorosłych”. Pod czujnym okiem  instruktora „Mistrzów Kodowania” Krzysztofa Jaworskiego i nauczycielki SP2  Małgorzaty Goździak – uczniowie mieli okazję m.in. zmierzyć się z zadaniem stworzenia interaktywnej animacji z wykorzystaniem kamery w notebooku i funkcji głośności mikrofonu.
Młodzi programiści byli świetni, aktywnie prowadzili zajęcia proponując własne rozwiązania.
W zajęciach udział wzięli udział pracownicy Urzędu, m.in. Prezes UKE – Marcin Cichy.
Możemy powiedzieć „Dzieciaki górą”.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom z kl. 4b p. Krzysztofowi Dyl i p. Bartłomiejowi Raszplewiczowi za zorganizowanie tych zajęć.

.........................................................................................................................

DEN 2016



.............................................................................................................................

WIZYTA GÓRNIKA W KLASIE IVF

 Dnia 13.10.2016  roku do klasy 4F przyszedł prawdziwy górnik – Pan Mariusz Smela.
Pan pokazał się w pełnym umundurowaniu, miał nawet czako – czapkę z piórami oraz prawdziwą szpadę górniczą, która jest odznaką honorową dla wyróżniających się górników.
Pan Mariusz  opowiedział nam  o górnictwie naftowym. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce jest wydobywany gaz ziemny oraz ropa naftowa, a cała historia gazu zaczęła się w czasach, kiedy żyły dinozaury. Pokazał nam różne skamieniałości z czasów  dinozaurów, w tym amonity przypominające kształtem  ślimaka.
Opowiedział nam o Ignacym Łukasiewiczu - Polaku, farmaceucie i przedsiębiorcy, wynalazcy pierwszej lampy naftowej, osobie,  która  jako pierwsza na świecie wykorzystała na skalę przemysłową korzyści jakie daje ropa naftowa. Poznaliśmy również legendę o Świętej Barbarze, patronce górników.
Mogliśmy zobaczyć i dotknąć skarbów ukrytych głęboko pod ziemią: węgla, ropy, amonitów, wielkich kolorowych brył soli, rdzeń ziemi, a oprócz tego makiety platformy wiertniczej oraz głowicy odwiertu  i oczywiście lampę naftową.
Pan Mariusz ciekawie opowiadał nawet o takich sprawach jak np. badania sejsmiczne, poszukiwania złóż gazu. Okazało się, że Górnictwo może być naprawdę fascynujące. Chyba byliśmy dobrymi słuchaczami – dostaliśmy na pamiątkę papierowe czapki górnicze czako. :)


                                                                                                                            Maciej Demianiuk
............................................................................................................................................

Sprawozdanie z wycieczki do Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk

Dnia 3 października razem z naszą klasą i klasą 4c pojechaliśmy do Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. Wycieczka nie odbyłaby się bez naszych Pań, czyli Pani Anny Orchowskiej i Pani Anity Frączek, którym bardzo dziękujemy za dołożone starania do zrealizowania tej interesującej wycieczki.  Byliśmy bardzo ciekawi jak będą wyglądały zajęcia, gdyż wcześniej dowiedzieliśmy się, że będziemy uczestniczyć w warsztatach fizycznych. W sali przeznaczonej do zajęć bardzo miło przywitał nas Pan który miał poprowadzić warsztaty. Dowiedzieliśmy się bardzo wielu rzeczy o fizyce i braliśmy udział w eksperymentach, np. z azotem lub helem. Pan, który prowadził nasze zajęcia, był z wykształcenia fizykiem, a jego lata doświadczeń pozwoliły nam zobaczyć i zrozumieć nawet te najtrudniejsze i najciekawsze pokazy i eksperymenty. Mogliśmy rozmawiać z helem w buzi, uczestniczyć w rozkruszaniu napełnionego helem i zamrożonego azotem balona, jak również w zamrażaniu i zmienianiu kolorystyki butelek od ketchupu. Przed eksperymentami praktycznymi prowadzący wytłumaczył nam budowę powietrza i jego ruchy w naszym otoczeniu. Po skończonych warsztatach Pan ciepło nas pożegnał i zaprosił na kolejne odwiedziny w Instytucie.
Wycieczka bardzo nam się podobała i z przyjemnością pojechałybyśmy tam w przyszłości.

Julia i Natalia Kolanowskie 5c

..............................................................................................................

SPOTKANIE Z LEŚNICZYM NADLEŚNICTWA ŁOMŻA ODDZIAŁÓW 0a i 0d

7 października 2016r. uczniów oddziałów 0a i 0d odwiedził niecodzienny gość. Pan Michał Broda, dziadek Tomka z grupy 0d, leśniczy z Nadleśnictwa Łomża. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat pracy w nadleśnictwie,  gospodarki leśnej, różnych rodzajów lasu i jego mieszkańców. Pan Michał pokazał nam służbowy mundur, udzielał odpowiedzi na wiele pytań, które zadawali uczniowie. Sądząc po ilości pytań, zainteresowanie tematem było bardzo duże. Dla naszych uczniów była to ciekawa lekcja przyrody oraz ekologii.
Bardzo dziękujemy panu Michałowi, dziadkowi Tomka, za ciekawe spotkanie. Jesteśmy wdzięczni, że mimo dość dużej odległości i wielu obowiązków, znalazł czas, aby nas odwiedzić.
Wychowawca klasy 0d
Jolanta Stosio



.................................................................................................................................

SPOTKANIE UCZNIÓW ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH Z POLICJANTEM Z WYDZIAŁU RUCHU DROGOWEGO KOMENDY STOŁECZNEJ POLICJI


Rozpoczynający się rok szkolny to dobra okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, którzy po okresie wypoczynku zaczynają edukację szkolną. Zwrócenie uwagi na konieczność używania elementów odblaskowych, zarówno przez pieszych jak i rowerzystów, może doprowadzić do zmniejszenia liczby wypadków drogowych, zwłaszcza tych, które niosą za sobą poważne skutki.
Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych najmłodszych 14 września 2016r. zorganizowałyśmy spotkanie dla dzieci oddziałów przedszkolnych naszej szkoły z policjantem Sekcji Profilaktyki Społecznej WRD KSP. Pan policjant przypomniał wszystkim zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpiecznych zabaw dzieci. Uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną  pt. „BEZPIECZNA DROGA Z RADAMI SPONGEBOBA”, która pokazywała dziecko w różnych sytuacjach, jako: rowerzystę, pasażera samochodu, pieszego. Podczas oglądania dzieci odpowiadały na pytania dotyczące scenek prezentacji, które zadawał im ulubiony bohater. Nagrodą za wszystkie poprawne odpowiedzi była świetna zabawa taneczna przy piosence w wykonaniu Piotra Kupichy z prezentacji, poprowadzona przez naszego gościa.
Pan policjant przypomniał też dzieciom, że np. jadąc samochodem trzeba mieć zapięte pasy, a kierowcy nie wolno rozmawiać przez telefon, kiedy w aucie nie ma systemu głośnomówiącego. Najmłodsi, upominając rodziców, pilnują swojego i ich bezpieczeństwa.
Spotkanie we wszystkich oddziałach przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, było świetną zabawą i utrwaleniem tak ważnych dla wszystkich zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ogólnych zasad bezpiecznych zabaw.
Musimy pamiętać o tym, że w wychowaniu komunikacyjnym najmłodszych najcenniejsze jest codzienne poprawne postępowanie dorosłych na drodze i przekazywanie właściwych przykładów zachowania.
Pamiętajmy, że dzieci uczą się zachowań poprzez naśladowanie dorosłych, dlatego zawsze dawajmy dobre przykłady naszym pociechom.
Jolanta Stosio


.................................................................................................................................

Wielki sukces Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkach

Szkoła Podstawowa nr 2 już oficjalnie została zaproszona do udziału w projekcje Erasmus+. Jest to ogromny sukces, ponieważ ponad sto innych szkół walczyło         o zakwalifikowanie do tego programu. Nasz wniosek został wysoko oceniony.  Szkoła im. Jana Kochanowskiego może poszczycić się doskonale wyposażoną pracownią muzyczną, w której uczniowie uczą się gry na instrumentach oraz chórem, który wydał dwie płyty. Placówka jest zaangażowana w organizowanie licznych konkursów muzycznych, co było wzięte pod uwagę przy wyborze polskiego partnera programu.

     Celem programu Erasmus + „ Music is … lifelong learning” jest podniesienie jakości nauczania poprzez wykorzystanie muzyki mającej w naturalny sposób zaciekawić, a tym samym zmotywować do nauki. Szkoły partnerskie biorące udział w tym projekcie  mają bogate doświadczenie na tej płaszczyźnie,  nauczyciele bowiem w aktywny sposób wykorzystują element muzyki w procesie edukacji swoich uczniów. 

Szkoły zagraniczne biorące udział w projekcie:

1 Szkoła Instituto Comprensivo di Alba Adriatica we Włoszech  ma typowy profil muzyczny;  to tutaj odbywają się liczne warsztaty muzyczne według metody Dalcroze, Orff oraz Delfrati.

2 Szkoła Ceip Gloria Arenillas w Hiszpanii -  jednym z nauczycieli uczących tutaj jest między innymi profesor Pedagogiki Muzyki wykładającym w Saragossie, który przeprowadził liczne projekty dotyczące wpływu muzyki na naukę języka rodzimego. 

3 Szkoła Liceul de Arte Regina Maria Alba Iulia w Rumunii specjalizuje się                        w nauczaniu muzyki oraz sztuki.

4. Szkoła Agrupamento de Escolas de Vieira de Leiria  w Portugalii - koncentruje się na rozwijaniu wśród swoich uczniów umiejętności teleinformatycznych oraz matematycznych, a także podkreśla szczególną rolę muzyki w nauczaniu tych przedmiotów.  

Harmonogram wyjazdów:

1. listopad 2016   -  Włochy
2. marzec 2017    -  Hiszpania
3. czerwiec 2017  -  Rumunia
4. listopad 2017   -  Portugalia
5. marzec 2018    -  Polska (Ząbki)
6. czerwiec 2018  -  Włochy

Program Erasmus zakłada wyjazdy nauczycieli oraz uczniów do szkół partnerskich tego projektu. Celami, które zostaną zrealizowane w trakcie projektu, jest wdrożenie innowacyjnych metod nauczania, których podstawą jest muzyka  oraz zwiększenie wrażliwości uczniów wobec sztuki oraz muzyki.

                                                     Marta Soszyńska i Katarzyna Węsierska

                                                                   nauczyciele SP2 


..............................................................................................

OGÓLNOSZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY „ RAZEM DLA KLIMATU” W SP2

Woda to największy skarb ludzkości. Jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale także substancją potrzebną roślinom i zwierzętom. Niestety jej zasoby  zmniejszają się z roku na rok coraz bardziej, warto  zatem popularyzować świadomość tego,  jak wielki dar mamy w swym posiadaniu, już wśród najmłodszych.

 „Woda darem życia”  właśnie to hasło przyświecało zorganizowanemu 29.09.2016r. w ramach projektu „Razem dla klimatu” rambitowi dla klas drugich. Uczniowie z ząbkowskiej „dwójki” podczas konkursu  mogli wykazać się dużą wiedzą na temat wody, sposobów jej oszczędzania. Nie zabrakło też możliwości zaprezentowania swej kreatywności i zwinności.
 Ze względu na  liczbę klas zawody podzielone były na dwie tury. W każdej z nich wzięło udział po 5 oddziałów. Uczniowie zajęli swoje „ kajuty” i zaczęła się wielka  przygoda wśród morskich głębin… Nad prawidłowym przebiegiem całego turnieju czuwały p. Jolanta Gut, Bożena Kochanowska, Ewa Kosierkiewicz i Justyna Wujek.
Na początku mali zawodnicy wylosowali różne, związane z wodą nazwy, które następnie przyjęły ich drużyny-wiatr, słońce, chmura, błyskawica. W zabawie wzięły udział całe klasy, bowiem  w każdej konkurencji  zmieniały się osoby udzielające odpowiedzi lub startujące w zawodach sprawnościowych. Zmagania przeplatane były muzycznymi akcentami, wspólnym śpiewem i zabawą.
            W pierwszej konkurencji uczniowie mogli ugasić swoje pragnienie, wypijając jak najszybciej szklankę wody mineralnej.  Na szczęście nie ostudziło to wielkich emocji, które towarzyszyły aż do końca turnieju.
       Drużyny zmierzyły się  w rundach teoretycznych i sprawnościowych. Przedstawiciele każdej z klas  wykazali się m.in. znajomością rzek i mórz, zwierząt żyjących w wodzie, różnych postaci jej występowania i wykorzystania. Pokazali również, że  potrafią sprawnie układać zdania z rozsypanki wyrazowej czy tworzyć kreatywne budowle z klocków. O tym, że naszym drugoklasistom nieobce są także nowoczesne  technologie można było przekonać się w konkurencji przygotowanej  na tabletach.
      Wielu wrażeń dostarczyło również zadanie, w którym dzieci musiały jak najszybciej wywiesić… pranie, a dokładniej chusteczki. Zapewne nasi milusińscy chętnie pomagają rodzicom w domowych obowiązkach, bo i z tym zadaniem poradzili sobie w oka mgnieniu.
Wszystkie zespoły reprezentowały wysoki poziom, ostatecznie zwycięzcami turnieju okazały się klasy 2j i 2b. Każda z drużyn otrzymała piękne dyplomy oraz życiodajny dar- wodę.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą zabawę.

                                                                                     Justyna Wujek nauczyciel SP2
..................................................................................................................................

Wyjazd edukacyjny uczniów kółka przyrodniczego na XX Festiwal Nauki w Warszawie.

      W dniu 01.10.2016 (sobota) uczniowie kółka przyrodniczego klas 4- 6  uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym XX Festiwalu Nauki na uczelnię SGGW. Na miejscu uczniowie udali się na Wydział Medycyny Weterynaryjnej gdzie uczestniczyliśmy w wykładach na temat:

    Rekordziści w świecie zwierząt
     - Zwierzęta, które zmieniły bieg historii.

 Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o gatunkach zwierząt najbardziej intrygujących, o nadprzyrodzonych i niezwykłych cechach. Razem przenieśliśmy się w fascynujący świat zwierząt i poznaliśmy m.in.: który gad ma najdłuższy język, który ssak najszybciej biega i czy owady są najsilniejszymi zwierzętami świata. Ponadto przekonaliśmy się, że rola zwierząt w życiu człowieka zmieniła się wielokrotnie a niektóre zwierzęta stanowią źródło lub wektor wielu chorób i mogą być niebezpieczne. Mieliśmy możliwość obejrzeć i dotknąć włosów słonia co było bardzo  fajnym elementem wykładów.
Po wykładach przeszliśmy do katedry Genetyki Hodowli i Biotechnologii Roślin, gdzie panie oprowadziły nas po laboratoriach w których przeprowadza się doświadczenia na roślinach. Obejrzeliśmy chłodnie, suszarnie, laboratoria oraz pracownie in vitro roślin. Wyjazd bardzo podobał się uczniom mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi studenci, sądzę że niektórzy w przyszłości na pewno wybiorą kierunki związane z biologią i sprawdzą się jako wielcy naukowcy.



                                                                                                   Nauczyciel: Anita Frączek
.........................................................................................................................................

BYĆ JAK INDIANA JONES – POSZUKIWACZE SKARBU ARGO CITY - wycieczka integracyjna klas 4C i 4E

29 września 2016r. klasy 4C i 4E wybrały się na wycieczkę integracyjną. 
Jak Indiana Jones wraz ze swoją drużyną mieli za zadanie zdobyć skarb ukryty w ARGO CITY. Podczas wyprawy uczniowie wcielili się w drużynę Argonautów i musieli wykonać szereg trudnych zadań by zdobyć informacje potrzebne do odnalezienia skarbu. Czekały tu na nich następujące zadania: leśny labirynt, strzelanie z łuku do celu, kopalnia złota, niebezpieczne skrzynki, połów ryb, grupowe narty. Po wykonaniu wszystkich zadań z pomocą mapy i narzędzi zdobytych podczas zadań, uczniowie odnaleźli miejsce ukrycia skarbu, który zabrali ze sobą do szkoły.
Ponadto na dzieci czekały jeszcze inne atrakcje: przejażdżka wozem po okolicy, dojenie sztucznej krowy, warzywne wyścigi, układnie dużych puzzli, zjeżdżalnia linowa – tyrolka oraz wiele innych zabaw ruchowych. Na koniec były smaczne, gorące kiełbaski.  Była wspaniała zabawa.
........................................................................................................................................................

XX Festiwal Naukowy - Warszawa 2016

XX Festiwal Nauki -Warszawa 2016 odbył się w terminie 24 IX - 2 X 2016r.
  W ramach tegorocznego Festiwalu  dwie klasy z naszej szkoły brały udział w zorganizowanych zajęciach:
- klasa 4e- odwiedziła Muzeum Archeologiczne, biorąc udział w interesujących zajęciach "Żywioły Ziemi - Powietrze"
Poznaliśmy  wierzenia i rytuały związane z bóstwami wietrznymi, pradziejową medycyną, wykorzystującą w leczeniu dym ognisk i zapach ziół. Eksperymentowaliśmy z przepływem powietrza w kominach, oraz wykonaliśmy wonną pomadę pomocną w leczeniu różnych dolegliwości. Była również okazja do poznania historii żaglowców, okrętów Wikingów, a także odwiedziliśmy pracownię ceramiczną – lepiąc w glinie wspaniałe zwierzęta (ptaki).

- klasa 4a - była na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW, uczestnicząc w lekcji "DNA - istota życia".

Celem zajęć było  zapoznanie uczniów z ogólną budową i właściwościami materiału genetycznego. Dowiedzieliśmy  się dlaczego każdy z nas jest inny – inaczej wygląda, rośnie, zachowuje się, a nawet choruje. W czasie warsztatów samodzielnie izolowaliśmy DNA.





...............................................................................................................................

Warsztaty edukacyjne „Od ziarenka do bochenka” Agroturystyka Leszczynowe Zacisze

Klasa 3a w Rozalinie
Dnia 28 września 2016r. około godziny 8.00 klasa 3a pojechała na szkolną wycieczkę. Wycieczka miała tytuł „Od ziarenka do bochenka”. Po około godzinnej jeździe autokarem dotarliśmy do gospodarstwa agroturystycznego „Leszczynowe Zacisze” położonego w Rozalinie.
Najpierw był czas na zabawę. Były przygotowane różne atrakcje, takie jak: hamaki, huśtawki, trampoliny, wyciąg dla dzieci oraz stodoła pełna siana, a w niej zamontowana zjeżdżalnia. Po zabawie zostaliśmy przewiezieni po okolicy traktorem. Pokazano nam pola, łąki oraz zwierzęta gospodarskie. Po zwiedzaniu pani opowiedziała nam o pracy na roli m.in. jak przygotowuje się pole pod zasiew zboża, kiedy siejemy i czym to robimy. Dowiedzieliśmy się, że kiedyś młócono cepem, a ziarno mielono żarnem. Zaś na koniec pani powiedziała jak piekło się chleb i jakie są rodzaje mąki. Następnie każdy z nas dostał kawałek ciasta, z którego po dodaniu różnych składników takich jak mak czy żurawina, upiekliśmy własną bułkę. Po warsztatach był czas na zabawę oraz ognisko i pieczenie kiełbasek. Potem zaproszono nas do sklepiku, gdzie można było kupić: maliny, orzechy, jabłka, marchew i dżemy.
Do Ząbek wróciliśmy około godziny 15.00. Wycieczkę uważam za udaną.

Patryk Romanik, uczeń klasy 3a

..............................................................................................................................

Rozalin 45 05-282 Rozalin,
Gmina Strachówka, Powiat Wołomiński, Mazowsze


26 września 2016 roku moja klasa 3e wraz z klasą 3d wyruszyliśmy na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „ Leszczynowe Zacisze” w Rozalinie.
Celem wycieczki były jednodniowe warsztaty edukacyjne pt. „Od ziarenka do bochenka” gdzie zapoznaliśmy się z rodzajami zbóż, poznaliśmy maszyny rolnicze, zobaczyliśmy jak wyglądało dawniej  mielenie zebranego z pola ziarna na mąkę oraz co najważniejsze mogliśmy sami przygotować własne bułki z różnymi ziarnami a potem je upiec i zjeść.  Mieliśmy okazję pooglądać zwierzęta tj. : króliki, paw, kozy, świnki, kury.
Na terenie gospodarstwa do naszej dyspozycji był plac zabaw z piaskownicą, zjeżdżalnią tyrolską, hamaki, trampolina jak również  stodoła pełna siana, gdzie każdy mógł poczuć się swobodnie – wytarzać się i pozjeżdżać na sianie.
Kolejną atrakcją była przejażdżka wozami, które ciągnął traktor. Zwiedzieliśmy całą wieś i okolice, a dzięki uprzejmości gospodarza mogliśmy na wozie posłuchać i oczywiście pośpiewać nasze rodowite przeboje Disco Polo, które rozbrzmiewały głośno z traktora.


Kamila Sobieska kl. 3e


...................................................................................................................

Wycieczka do Rozalina – „Od ziarenka do bochenka”  klasa 3H i 3G

3 października, tuż na początku jesieni, klasy 3H i 3G wybrały się do Rozalina aby zgłębić tajemnice powstawania chleba.
Na miejscu przywitała nas Pani Gospodyni i oprowadziła po swoim gospodarstwie. Uczniowie mogli pograć w piłkę, pobawić się na placu zabaw, a co najlepsze skorzystać ze stodoły pełnej siana gdzie szaleństwa sięgały zenitu. Atrakcją była też wizyta i karmienie królików, świń oraz kóz.  
Po rozrywkach przyszedł czas na trochę nauki. Dzieci zobaczyły różne rodzaje zbóż, poznały ich nazwy i dowiedziały się jak wygląda wysiew oraz żniwa.  Następnie Gospodyni opowiedziała na czym polega produkcja chleba -  od pierwszego do ostatniego kroku. Goście mogli też przybliżyć sobie wygląd i nazwy narzędzi, które w dawnych czasach były niezbędne w pracy rolnika. Kolejna część zajęć polegała na rozmowach o różnego rodzaju ziarnach i mąkach. Zwieńczeniem pobytu było zrobienie i upieczenie własnych bułeczek, które potem idealnie pasowały do pieczonej kiełbaski.
Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy uczniowie pożegnali gospodarstwo z uśmiechem na twarzach.

Małgorzata Witosławska-Filipek

Agnieszka Strucińska


..........................................................................................................................

PORANEK MUZYCZNY „ZAGRAJ ZE MNĄ NA OBOJU…” ORAZ WIZYTA W JEDNOSTCE RATOWNICZO – GAŚNICZEJ nr 15

20 października 2016r. klasy 0a i 0d wybrały się na Poranek Muzyczny                pt. „ZAGRAJ ZE MNĄ NA OBOJU – grupa instrumentów dętych drewnianych”  do Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Jezuickiej w Warszawie. Uczniowie poznali budowę, brzmienie i sposób gry na instrumentach dętych drewnianych. Z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali gry świetnych wykonawców młodszych i starszych, grających na  flecie, klarnecie i saksofonie. Koncert uwrażliwił naszych uczniów na piękno muzyki poważnej. Po koncercie przeszliśmy Rynkiem Starego Miasta, podziwialiśmy kamieniczki, Staromiejską Syrenkę oraz Zamek Królewski. Potem pojechaliśmy do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 15 Państwowej Straży Pożarnej Warszawie. Zwiedzanie  budynku rozpoczęliśmy od garażu, gdzie dzieci przymierzały hełm strażacki, oglądały pozorowany ześlizg strażaków do akcji. Obejrzały wozy strażackie, które są na wyposażeniu jednostki oraz miały możliwość wejścia do jednego z nich. Potem przeszliśmy do sali, gdzie przyjmowane są zgłoszenia, następnie do pomieszczeń, w których strażacy odpoczywają. Wszystkie dzieci miały też możliwość spotkania z psem Cwaniakiem, który również był na służbie. Na koniec podziękowaliśmy wszystkim pracownikom Jednostki za spotkanie, wręczając przygotowane wcześniej podziękowanie.
Pobyt w jednostce był krótki, ale przybliżył dzieciom znaczenie ciężkiej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaków.

                                                                    
                                                                  Jolanta Leszczyńska
                                                                Jolanta Stosio

                                                                    Iga Karpińska-Obuchowicz

......................................................................................................

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 2016 „Uczeń podwójnie wyjątkowy”

W dniach 03 – 09.10.2016r. obchodzony jest Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. W związku z tym wydarzeniem zachęcamy Rodziców do poszerzania wiedzy 
o trudnościach, które mają dzieci dyslektyczne oraz sposobach ich niwelowania.

Podczas Dnia Otwartego szkoły 04.10.2016r. zapraszamy wszystkich zainteresowanych na konsultacje ze specjalistami, podczas których będą Państwo mogli uzyskać wsparcie w codziennej pracy z dzieckiem, pokonywaniu trudności i motywowaniu do pracy. Postaramy się odpowiedzieć na Państwa pytania, rozwiać wątpliwości.

Będziemy gościć przedstawicielki Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Ząbek „Zielona Poradnia” (psycholog, pedagog i logopeda), które chętnie porozmawiają 
z Państwem. Panie będą czekać na Państwa na holu głównym szkoły.
Zaprezentowana zostanie prezentacja dotycząca dysleksji i trudności z nią związanych.

Pamiętajmy, że im więcej wiemy, tym skuteczniej możemy pomóc każdemu dziecku.


.................................................................................................................