Wygrana SP2

          Rok szkolny 2016/2017 upłynął w ząbkowskiej „dwójce” pod hasłem „Razem dla klimatu”, albowiem przystąpiliśmy do konkursu zorganizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska 
i Gospodarki Wodnej. Stworzyliśmy projekt pt. „Woda darem życia”, którego celem było uświadomienie uczniom jak ważna dla zrównoważonego rozwoju jest ochrona środowiska,
a zwłaszcza zasobów wodnych Ziemi i właściwe nimi gospodarowanie. Uczniowie i nauczyciele angażowali się w różnorodne działania związane z projektem. Odbyło się wiele konkursów tematycznych, warsztatów oraz wycieczek poszerzających wiedzę uczniów w zakresie ekologii .
      Na terenie szkoły powstał ogródek pielęgnowany przez uczniów i nauczycieli. Finał naszych działań przedstawia się imponująco, albowiem zajęliśmy I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Najciekawszy projekt klimatyczny”.

     Składam serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom , którzy w ciągu minionego roku szkolnego inicjowali działania związane z realizacją projektu „Razem dla klimatu”,
w szczególności zaś Paniom Jolancie Gut i Jadwidze Wilczewskiej, rzetelnie koordynującym pracami i licznymi sprawozdaniami związanymi z projektem.
  Bardzo dziękuję również wszystkim nauczycielom, rodzicom, uczniom i przyjaciołom szkoły za oddanie swoich głosów na nasz projekt w konkursie „Najciekawszy projekt klimatyczny”.

Dyrektor szkoły
Irena Małyszczuk
...............................................................................................

Rajd rowerowy koła misyjnego i koła religijnego

Kółko misyjne pod opieką pani K.Węgrzynek i kółko religijne pod opieką pani A.Korpusik zakończyło rok pracy rajdem rowerowym i piknikiem.
 Dziękujemy za pomoc pani I.Kobielskiej.
 Życzymy udanych wakacji. :)
                                                                                                                           K.Węgrzynek
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017


..................................................................................................................

Aktor Andrzej Młynarczyk w Szkole Podstawowej nr 2


Niezwykłym wydarzeniem, jakim mogą poszczycić się nasi uczniowie było spotkanie z polskim aktorem Andrzejem Młynarczykiem, który 29 maja 2017r. odwiedził naszą szkołę i spotkał się z klasami trzecimi (3a,3b,3g i 3h).
Nasz gość, to znany aktor filmowy, serialowy oraz teatralny. Telewidzowie  mogli go oglądać m.in.  w filmach „ Ile waży koń trojański?”, „Lejdis”, „Kochaj mnie kochaj!”, „Och, Karol 2”,  oraz „Ostatnia akcja”. Znany jest również z wielu polskich seriali takich jak  „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Pierwsza miłość”, „Kryminalni” , „Rodzina zastępcza” i „Niania”.
W 2004 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie i związał się z teatrami krakowskimi, gdzie zagrał w komedii Aleksandra Fredry „Zemsta” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
Pan Andrzej na początku spotkania przywitał serdecznie uczniów, opowiedział dlaczego został aktorem.  Wspólnie z dziećmi szukał odpowiedzi na pytanie jakie umiejętności są  potrzebne, aby wykonywać zawód aktora. Razem z trzecioklasistami wykonał serię ćwiczeń usprawniających język, usta oraz głos. Pokazał także, jak należy pożegnać widzów po zakończonym występie – chętni mogli pod okiem specjalisty poćwiczyć technikę kłaniania się oraz prawidłową postawę podczas chodzenia.
To niezwykle pogodny i sympatyczny człowiek . Odpowiadając na liczne pytania uczniów, opowiedział o swoich marzeniach i pasjach. Trzecioklasiści byli bardzo dociekliwi, Pan Andrzej zdradził im, że niedługo zostanie pilotem.
Na zakończenie, aktor rozdał autografy oraz pozował do zdjęć. Uczniom bardzo podobało się to spotkanie. Kto wie, może któreś z nich zaraziło się pasją od pana Andrzeja Młynarczyka i w przyszłości zostanie aktorem...

                                                                                                               Ewelina Dylak
                                                                                                          Małgorzata Witosławska - Filipek
............................................................

Wycieczka do wioski indiańskiej – „Hantajo”

Klasa 3d w wiosce indiańskiej
            Uczniowie klasy 3d razem z klasą 3e byli na wycieczce w wiosce indiańskiej „Hantajo”. Po powrocie chętni uczniowie napisali sprawozdania.
Wycieczka do wioski indiańskiej – „Hantajo”
W dniu 08-06-2017r. nasza klasa 3d wraz z klasą 3e pojechała na wycieczkę do wioski indiańskiej – „Hantajo”, która znajduje się w Borzychach koło Węgrowa.
Zwiedzaliśmy wystawy indiańskich strojów, broni, przedmiotów codziennego użytku i indiańskie tipi. Oglądaliśmy wigwamy i indiańskie totemy. Później strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy  włócznią w stogi siana. Następnie był indiański tor przeszkód, gdzie trzeba było przejść przez kamienie w trawie, a potem pokonać ruchomą kładkę. Kolejnymi atrakcjami były rzuty na bizonie rogi i  rzutki z piórami.
            Po pełnym atrakcji dniu udaliśmy się na gorące kiełbaski dla strudzonych wojowników i wojowniczek. Byliśmy dzielni do końca- Na pewno! Zasłużyliśmy, więc na pomalowanie twarzy i naukę tańca.
            Na koniec wycieczki mogliśmy zakupić  ręcznie wykonany łuk lub włócznię i wyruszyć na własną ścieżkę dzielnego wojownika.
            Wycieczka do indiańskiej wioski – Hantajo,  bardzo mi się podobała, i bardzo bym chciał pojechać tam razem z moją rodziną.

Kacper Młodzianowski 3d


Sprawozdanie z wycieczki
            W czwartek 8 czerwca o godzinie 7:30 wyruszyliśmy spod szkoły na wycieczkę do Wioski Indiańskiej „Fort Hantajo”, położonej w okolicy Węgrowa w Borzychach. Podroż przebiegła nam dość spokojnie i szybko.
            Po dotarciu na miejsce plecaki z całym ekwipunkiem zostawiliśmy na ławkach, a my udaliśmy się do Pani przewodnik – Indianki. Pani oprowadzająca naszą grupę po wiosce zaprowadziła nas do wigwamu, czyli domu Indian. Opowiedziała nam o życiu Indian, z jakich sprzętów domowych korzystali, czym bawiły się dzieci, co jedli, jak gotowali. Pani przewodnik opowiedziała nam dużo o bizonach. Dowiedzieliśmy się, iż życie Indian i bizonów przeplatało się: Indianie byli uzależnieni od obecności tych zwierząt, polowali na nie, dzięki czemu mieli co jeść, ich skóra wykorzystywana była w gospodarstwie domowym, do ogrzewania się, ubioru. Pani przewodnik pokazała nam instrumenty muzyczne Indian, nauczyła nas „śpiewu ognia”. W kolejnym wigwamie zobaczyliśmy broń Indian i wyjściowe stroje. Dowiedzieliśmy się, iż kobiety w wiosce indiańskiej dostawały z pokolenia na pokolenie dwa zęby jelenia, które były przyszywane do sukni wyjściowej, suknie wobec tego miały bardzo dużo zębów, a świadczyło to o zamożności i bogactwie rodziny. Zobaczyliśmy strój jeźdźcy konnego, jaką miał broń, jak walczył i polował. Pokazano nam winchester, tomahawki. Widzieliśmy pióropusze indiańskie i szamańskie czapy z rogami bizona, skóry wilka, które służyły do ukrywania się w czasie polowania.
            Kolejnym etapem wycieczki były gry i zabawy indiańskie. Organizatorzy wycieczki przygotowali dla nas tor przeszkód. Uczono nas strzelania z łuków i rzucania oszczepami. Dla mnie osobiście była to super zabawa. Łowiliśmy ryby z drewna, rzucaliśmy kółkami, które miały zaczepić się na bizonich rogach. Rzucaliśmy do celu, wkładaliśmy węże do koszyków. Każdy z nas mógł zrobić sobie indiańską biżuterię, ja zrobiłem naszyjnik, jest to fajna pamiątka.
            Po zabawach mieliśmy czas wolny. Przy ognisku Pani przewodnik upiekła nam kiełbaski, smakowały super, ponieważ byliśmy już trochę głodni. Było malowanie twarzy dla chłopców i dziewczynek. W międzyczasie bawiliśmy się na polanie, mogliśmy udać się do sklepu z pamiątkami. Prawie wszyscy chłopcy i niektóre dziewczynki  kupili sobie łuki, co pozwoliło nam bawić się w „wojnę indiańską”.
            Po południu wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Bardzo miło wspominam tę wycieczkę, bardzo mi się podobała i chętnie tam kiedyś wrócę.
Bartosz Koźlicki IIID

 Sprawozdanie z wycieczki klasowej
 do wioski indiańskiej
             Dnia 8 czerwca 2017r. pojechaliśmy na wycieczkę klasową do wioski indiańskiej znajdującej się w Borzychach koło Węgrowa.
             Wyjechaliśmy spod szkoły o godzinie 7.30. Droga trwała półtorej godziny. Gdy dotarliśmy na miejsce przywitały nas przewodniczki przebrane za Indianki. Jedna z pań opowiedziała nam o strojach Indian oraz tradycjach i obyczajach tej grupy ludzi.
            Następnie udaliśmy się całą grupą do drugiego namiotu, gdzie przewodniczka pokazała nam różnego rodzaju bronie, którymi posługiwali się Indianie. Kolejnym punktem wycieczki był przygotowany dla nas tor przeszkód. Każdy z nas musiał go pokonać. Panie przewodniczki zorganizowały dla naszej grupy wiele zabaw i atrakcji np. strzelanie z łuku, rzucanie kółeczkami na rogi bizonów i łapanie rybek.
Po zakończonych zabawach był czas na zjedzenie kiełbasek przygotowanych przez organizatorów wycieczki.
             Ostatnim punktem naszej wyprawy była możliwość zakupu pamiątek z tej wycieczki. Większość dzieci zakupiła łuki z których można nauczyć się strzelać.
             Uważam, że to była bardzo udana wycieczka i chciałbym kiedyś wrócić do tego miejsca i przeżyć to jeszcze raz ze swoimi przyjaciółmi.

Maciej Odzimek kl.III D






.............................................................................................................

„FORT HANTAJO” - klasa 3e w wiosce indiańskiej

W dniu 8 czerwca pojechaliśmy wraz z klasą III d na wycieczkę do wioski indiańskiej  „FORT HANTAJO”.  Byliśmy  w Borzychach w okolicach Węgrowa.
Spędziliśmy bardzo przyjemne chwile. Usłyszeliśmy ciekawe opowieści o kulturze Indian Ameryki Północnej, nauczyliśmy się kilku indiańskich zwrotów.
Obejrzeliśmy namioty tipi, wigwamy i mnóstwo indiańskich przedmiotów (stroje, broń, skóry, sprzęty codziennego użytku, instrumenty muzyczne, zabawki).
Braliśmy udział w grach i zabawach:  strzelanie z łuku, rzuty włócznią, graliśmy w  „przenoszenie grzechotników”, „równoważnia wojowników”, przejście przez pajęczynę, indiański tor przeszkód, rzut na bizonie rogi, rzutki z  piórami, wyścigi węży, indiański połów ryb. Uczyliśmy się też indiańskiego tańca i indiańskiej pieśni.
W przerwie między zabawami zjedliśmy pyszne kiełbaski, a potem wykonaliśmy naszyjnik z bizonem, ozdobiony koralikami  i obrazek tropu zwierzęcia. 
Na koniec chętnym osobom pomalowano twarze w indiańskie wzory.
Nie zapomnieliśmy też o pamiątkach. Niektórzy z nas wyjechali z pięknymi łukami!
To była bardzo udana wycieczka. Szkoda, że już ostatnia z naszą Panią Wychowawczynią. Dziękujemy!
      

      Zosia Krawczyk, III e





...............................................................................................

Festyn Ząbki

.........................................................................................

Podwórko Talentów NIVEA.


Miasto Ząbki zostało zakwalifikowane do konkursu Podwórko Talentów NIVEA. Głosujcie na Miasto Ząbki w konkursie NIVEA Podwórko Talentów. Głosowanie trwa od 10 czerwca do 31 lipca 2017 r.. Lokalizacja Podwórka Talentów w Ząbkach: przy basenie na terenie MCS Ząbki. Film promocyjny miasta wykonali pedagodzy i przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 3 „Skrzat” w Ząbkach. Głosujcie, udostępniajcie, zachęcajcie do głosowania.
Film promocyjny Miasta Ząbki :
https://www.youtube.com/watch?v=b0d6OkOsj3E .
www.youtube.com
Głosowanie na Podwórko Talentów NIVEA Miasto Ząbki 2017
Zwracamy się z prośbą o promowanie i zachęcenie  do głosowania. Prosimy o zarejestrowanie się i codzienne głosowanie:
podworko.nivea.pl
Z talentów rodzą się wielcy i zdolni sportowcy,
 artyści czy naukowcy! Połączcie talenty i wygrajcie podwórko dla swojej społecznoś

...............................................................................................................................

PROJEKT- MŁODZIEŻOWE WIRTUALNE ZESZYTY HISTORYCZNE- ZIEMIA WOŁOMIŃSKA

Szkoła Podstawowa nr 2 w Ząbkach, jak każda polska placówka, stawia  na  wychowanie i edukację dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu. Pod sztandarem, na którym wyhaftowano słowa „ By rozum był przy młodości”, wyrastają młodzi Polacy świadomi swej tożsamości narodowej.
Patriotyzm powinien się wyrażać przede wszystkim w szacunku dla tradycji i poczuciu przynależności do miejsca, w którym przyszło nam żyć. To tak zwany patriotyzm lokalny, bez którego niemożliwa jest edukacja patriotyczna.
W 2016 r. pojawiła się informacja  o  projekcie stworzenia „Młodzieżowych wirtualnych zeszytów historycznych – ziemia wołomińska”,  mającym na celu propagowanie historii Polski, a w szczególności historii lokalnej, wśród młodzieży  i dzieci z powiatu wołomińskiego. W naturalny sposób łączył ciekawość młodego człowieka i jego potrzebę określenia swojej tożsamości z postępem- wykorzystując nowoczesną technologię informacyjną. Patronat nad przedsięwzięciem objęły:  Ministerstwo Edukacji Narodowej, Starostwo Powiatowe w Wołominie i Miasto Ząbki.
Projekt świetnie wpisywał się w działalność wychowawczą i dydaktyczną  Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Ząbkach, więc zgłosiła swoje uczestnictwo.
Na koordynatorów projektu zostały wyznaczone- p. mgr Elżbieta Gaworek i p. mgr Jolanta Tomczuk.
Do uczestnictwa w projekcie „Młodzieżowe wirtualne zeszyty historyczne – ziemia wołomińska” koordynatorzy zaprosili uczniów klas 4-6.
Postawiono im wyzwanie- Chcesz zostać patriotą?! – Poznaj więc dokładnie dziedzictwo swojej społeczności, sięgnij do pamiętnych wydarzeń z przeszłości. A ziemia wołomińska ma się przecież czym pochwalić! Tu właśnie, na przedpolach Warszawy, w 1920r. doszło do „Cudu nad Wisłą”- wojska polskie pod dowództwem J. Piłsudskiego zatrzymały armię bolszewicką i zmieniły bieg historii nie tylko Polski, ale i całej Europy.
Ustalono, co należy zrobić.
Krok 1
Korzystając z dostępnych źródeł, zgromadzić jak najwięcej informacji o Bitwie Warszawskiej i jej bohaterach: J. Piłsudskim, gen. T. Rozwadowskim, gen. J. Hallerze i ks. I. Skorupce. Stać się ekspertem w tym temacie!
Krok 2
Przeprowadzić wywiady z mieszkańcami ziemi wołomińskiej: rodzicami, dziadkami, sąsiadami i innymi znajomymi na temat potencjalnych uczestników Bitwy Warszawskiej- mieszkańców Ząbek i okolic. Zebrane informacje nagrać bądź spisać!
Krok 3
Jeśli uda się dotrzeć do pamiątek po uczestnikach Bitwy Warszawskiej- mieszkańcach Ząbek, zrobić zdjęcia i sporządzić album, w którym zostaną zamieszczone i opisane.
Krok 4
Brać czynny udział we wszystkich działaniach związanych z projektem.
Projekt dotyczący Bitwy Warszawskiej był realizowany przez cały rok szkolny 2016/17.  Hasło przewodnie brzmiało: „Na tropie bohaterów Bitwy Warszawskiej”
Zaplanowano następujące działania:
  • zgromadzenie materiałów dotyczących J. Piłsudskiego, gen. T. Rozwadowskiego, gen. J. Hallera, ks. I. Skorupki;
  • wycieczka szlakiem Bitwy Warszawskiej: Ossów- Nieporęt- Radzymin;
  • odwiedzenie miejsc pochówku żołnierzy 1920 r.- Cmentarz Parafialny w Ząbkach, Powązki Wojskowe, Cmentarz Parafialny w Radzyminie;
  • wizyta w dworku J. Piłsudskiego w Sulejówku;
  • konkurs dla uczniów klas 4 – Bohater Bitwy Warszawskiej w komiksie;
  • gra terenowa prowadzona przez klasy integracyjne – Na tropie bohaterów Bitwy Warszawskiej;
  • spotkania z ludźmi interesującymi się wojną polsko- bolszewicką;
  • wywiady, reportaże, prezentacje, filmy i inne formy utrwalania pamięci o bohaterach Bitwy Warszawskiej.
Materiały z realizacji zadań zamieszczano na bieżąco na stronie internetowej wirtualna-historia.pl.
W ramach projektu 12 uczniów wzięło udział w I etapie powiatowego konkursu dotyczącego Bitwy Warszawskiej. Pracowali oni w czterech zespołach i opracowali prezentacje związane z tym zagadnieniem. Wyróżniono pracę jednej trzyosobowej grupy i ta zakwalifikowała się do finału, który odbył się 07.03.2017r.  w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Ząbkach. Uczniowie wzięli udział w  debacie historycznej Bitwa Warszawska 1920 r., której przewodniczył prof. Jan Żaryn, oraz sprawdzili swoją wiedzę z zakresu Bitwy Warszawskiej, zmagając się w konkursie z wychowankami  ze szkół z powiatu wołomińskiego. Zdobyli zaszczytne 1. miejsce!

Realizacja projektu  „Młodzieżowe wirtualne zeszyty historyczne – ziemia wołomińska” potrwa jeszcze dwa lata.
                                                                           Elżbieta Gaworek
Jolanta Tomczuk


ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA STRONY -wirtualna-historia.pl.

.....................................................................................................


Niezwykłe odkrycia klasy VD i VB – Tomaszów Mazowiecki.

6.06.2017 wyjechaliśmy bardzo wcześnie. Gdy dojechaliśmy do celu naszym oczom ukazał się Skansen Rzeki Pilicy - pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. Mogliśmy tam oglądać makiety młynów poruszanych siłą wody lub wiatru, kamienie młyńskie oraz model młyna kieratowego. Wszystkie makiety były dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Jednak to nie wszystko. Były tam militaria wyciągnięte z dna rzeki Pilicy takie jak wozy pancerne, armaty itp. Nie mogliśmy oczywiście pominąć „Niebieskich źródeł”, gdzie woda ma piękną barwę niebiesko-zielono-błękitną.
W planach mieliśmy także zwiedzanie groty znajdującej się w Nagórzycach. Wydobywany był tam piasek szklarski z XVII - XVX wieku a jej wnętrze było dziełem ludzkich rąk. Poznaliśmy również dwie legendy związane z tym miejscem mówiące o złych uczynkach, z których zawsze można się nawrócić i poprawić swoje życie.
Kolejnych etapem tej wycieczki była automatyczna kręgielnia, gdzie bawiliśmy się świetnie.
Ciekawym miejscem w tej okolicy jest Konewka – bunkier z okresu II Wojny Światowej, w którym nie tylko oglądaliśmy wystawę poświęconą budowlom i obiektom militarnym, ale także przeszliśmy wzbudzającą ogromne emocje trasą turystyczną łączącą dwa bunkry.
Utrudzeni tak wieloma atrakcjami znaleźliśmy jeszcze czas na posilenie się obiadem i chwilkę na odpoczynek.
Zmęczeni i z ogromnym bagażem nowych wrażeń i wiadomości wróciliśmy do Ząbek ok. 19:20.
Wycieczka była wspaniała!


uczennica :Weronika Konopko klasa 5d



..........................................................................................................

Dwudziesty Festyn rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 2 w Ząbkach


Piękny, słoneczny poranek to idealna pora na  spędzenie czasu z bliskimi. W  sobotę- 3 czerwca okazję do wspólnej zabawy  mieli wszyscy uczestnicy rodzinnego festynu, który odbył się  przed Szkołą Podstawową nr 2 w Ząbkach. Już od samego rana zrobiło się gwarno,  kolorowo  i wesoło.
Rodzice,  ich pociechy, dyrekcja, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2  i goście zebrali się, by po raz dwudziesty wspólnie  świętować  Dzień Dziecka, Dzień Matki i Sportu.  Wspaniała pogoda i szereg atrakcji, które przygotowano na scenie i na terenie szkolnego boiska, potęgowały radosny nastrój wśród uczestników tego spotkania. Tym razem hasłem  przewodnim wielkiego festynu rodzinnego był największy dar ludzkości- woda.
Organizacją całego  wydarzenia zajęła się p. Jolanta Szklarek -Marciszewska, która od wielu już tygodni czuwała nad dopięciem wszystkiego na ostatni guzik.
Bogaty program artystyczny rozpoczęty został od występów oddziałów przedszkolnych, które to przygotowane  na lekcjach przez panią Igę Karpińską -Obuchowicz  i swoje wychowawczynie odsłoniły zdolności taneczne.
 Nie lada emocji  dostarczył uczestnikom festynu pokaz karate przygotowany przez p.Tradeckiego oraz występy akrobatyczne  pod kierunkiem pana Roberta Kruzy.
Na scenie nie zabrakło oczywiście także muzycznych akcentów. Mogliśmy wysłuchać wspaniałego występu finalistów i laureatów festiwalu Ząbki 2017 przygotowanych przez  p.Jagodę Żaboklicką.
Uwagę widzów z pewnością przykuł również pokaz tańca w wykonaniu dzieci przygotowanych przez pana Igora Udowika  oraz szkoły tańca „Dzieciaki Tancują’ pod kierunkiem Pani Moniki Matys – Szmit.
Uczennice przygotowane w studio Fittness p. Agnieszki Jarosińskej udowodniły, że w zdrowym ciele zdrowy duch.
Na zakończenie scena należała do laureatów konkursu „Woda darem życia” . Jury wyłoniło najciekawsze przebranie związane z tematyką wody.
Na scenie działo się dużo, ale poza nią także nie zabrakło atrakcji. Jednym z punktów programu był pokaz akrobacji na trampolinach w wykonaniu nauczycielek SP2. Rodzice mogli  zmierzyć się także z nauczycielami w meczu koszykówki.
 Jak co roku nie zabrakło także Straży Pożarnej z Ząbek.
Ponadto na terenie boiska każdy znalazł coś dla siebie. Można było wziąć udział w festiwalu nauki, odwiedzić stoisko Cyfrowobezpieczni czy skosztować pysznych soków i mleka od sponsorów- firm Grucha i Adam-Pol.
Najmłodsi uczestnicy bardzo chętnie odwiedzali także stoisko z malowaniem twarzy, gdzie mogli przeobrazić się w ulubioną bajkową postać czy zwierzątko, a także wydoić  sztuczna krowę! Dla tych,  których rozpierała energia przygotowano zjeżdżalnie pneumatyczne.
Dużą popularnością cieszyła się jak zwykle loteria, w której główną nagrodą był rower górski ufundowany przez Radę Rodziców.
Na głodnych i spragnionych  w barze pod chmurką i kawiarence czekały pyszne warzywa i kiełbaski z  grilla, ciasta  napoje.
Dochód z datków ofiarowanych przez odwiedzających przekazano na Dom Dziecka w Wołominie.
Uśmiech goszczący na twarzach uczestników jest najlepszym dowodem na to, że festyn z pewnością należał do udanych. Dziękujemy zatem  wszystkim za przybycie i wspólną zabawę, a sponsorom, uczniom, wolontariuszom, samorządowi uczniowskiemu,  rodzicom, dyrekcji, nauczycielom naszej szkoły za trud oraz zaangażowanie włożone w przygotowanie festynu.
Justyna Wujek



......................................................................................................

Spływ kajakowy

Dnia 01.06.2017 roku pojechaliśmy na wycieczkę na spływ kajakowy rzeką Liwiec. Pani Dagmara Dobosz – nasz wychowawca, ustaliła kto z kim płynie i objaśniła w jaki sposób manewrować kajakiem. Zajęliśmy wspólnie z rodzicami 15 kajaków, większość z nas płynęła z opiekunem. Zanim wsiedliśmy do kajaków włożyliśmy kapoki i spryskaliśmy się sprejem na komary itp. Gdy wszyscy byli już w kajakach ruszyliśmy w drogę!
Płynęliśmy w ustalonym szyku i patrzyliśmy czy nie trzeba komuś pomóc.
Robiliśmy również postoje, w czasie których mogliśmy odpocząć i poczekać na resztę grupy. Jeden postój był bardzo długi, ponieważ kilka kajaków zostało z tyłu. Czekaliśmy około 30 minut, było trochę chłodno ale woda tak ciepła że ogrzewaliśmy się w niej brodząc. Kiedy „zguby” przypłynęły i wszyscy odpoczęli ruszyliśmy w dalszą drogę! Płynęliśmy bardzo długo bo około 4 godzin. Co chwilę przydarzały się śmieszne sytuacje, ktoś wpłynął w trzciny, komuś spadła czapka z głowy i się „skąpała”, łączyliśmy się z innymi kajakami jak ktoś już nie miał siły (rodzice mieli trochę więcej roboty J). Gdy wszyscy dotarli do celu, wysiedliśmy z kajaków i pobiegliśmy pędem do autokaru przebrać się w suche ubrania. Następnie był grill z kiełbaskami i różnymi dodatkami i to buło super , ponieważ byliśmy bardzo zmęczeni i głodni. Po zjedzeniu i zregenerowaniu sił Pani Dagmara zaproponowała żebyśmy zagrali w „sztandary”. Mimo zmęczenia rąk po wiosłowaniu nogi nie odmawiały posłuszeństwa, berkowaliśmy się i zdobywaliśmy punkty. To jednak odebrało nam wszelkie siły i w drodze powrotnej w autokarze wiele osób zmorzył sen.
        Bardzo podobała mi się ta  wycieczka chociaż kosztowała nas sporo wysiłku. Zostało po niej bardzo dużo fajnych wspomnień, gdyż była to fantastyczna przygoda.  Mam nadzieję , że takie wycieczki będą częściej. :) :) :) :) :) :) :)
         
      


                                   Oliwia Laskowska 4c

.......................................................................

Lekcja w Sądzie

Uczniowie klasy 3c i 3f ze Szkoły podstawowej nr 2 postanowili uczcić Dzień Dziecka wycieczką do Sądu Rejonowego w Wołominie, gdzie w ramach programu CYFROWOBEZPIECZNI, w jakim nasza szkoła bierze udział, uczestniczyli w inscenizowanej rozprawie sądowej dotyczącej bezpieczeństwa w Internecie oraz odpowiedzialności za materiały umieszczane w sieci na portalach społecznościowych.
Na ławie oskarżonych zasiadł, doprowadzony na salę rozpraw przez policjantów, młody mężczyzna, którego bronił adwokat. Po drugiej stronie sali siedziała pani prokurator wraz z oskarżycielem posiłkowym. Za stołem sędziowskim przebywała pani sędzia oraz protokolantka, która prosiła na salę wezwanych świadków. Rozprawa trwała ok. 30 minut i zakończyła się uniewinnieniem oskarżonego, który okazał się dobrym, starszym bratem chcącym wziąć na siebie winę nieświadomego swoich czynów młodszego braciszka.
W udawanej rozprawie brali udział prawdziwi pracownicy Sądu: pani sędzia jest faktycznie sędzią, mecenas – mecenasem, a pozostałe role grali prokuratorzy. Wszyscy zrobili to tak sugestywnie, że niektórzy uczniowie do samego końca wierzyli, że rozprawa jest prawdziwa.
Wycieczka obejmowała również zwiedzanie wybranych pomieszczeń sądowych. Ogromne wrażenie na uczniach i wychowawcach wywarły cele dla oskarżonych oczekujących na rozprawy oraz pokój do przesłuchań dzieci, tzw. niebieski lub błękitny.
Chcemy gorąco podziękować za możliwość uczestniczenia w tej niezwykle interesującej i pouczającej wycieczce p. Mariuszowi Matusikowi - Prezesowi Sądu Rejonowego w Wołominie, p. Agnieszce Żuk -  Kierownikowi Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej, pani Prokurator Sylwii Muzyczko-Wołosik oraz pani Sędzi Agnieszce Bus-Masłosz.

Renata Kubicka-Wnęk

.....................................................................................................................

„Świętowanie Dnia Dziecka przez klasę 2j i 0e”

Dnia 8 czerwca wybraliśmy się na wyprawę do „Leszczynowego Zacisza” w Rozalinie. Wycieczka ta była zorganizowana z okazji Dnia Dziecka.
Na początku oprowadziła nas miła właścicielka gospodarstwa agroturystycznego. Potem czekało na nas mnóstwo różnych ciekawych zabaw.
Dużo czasu spędziliśmy w stodole z sianem, po którym można było skakać i zjeżdżać ze zjeżdżalni.
Na podwórku znajdowała się też lina ze sprzętem do zjeżdżania, z której skorzystała większość osób.
Na wygodnych hamakach, można było się świetnie wylegiwać, ponieważ sprzyjała temu pogoda.
 Dodatkową atrakcje stanowiły huśtawki i boisko specjalnie przygotowane dla małych miłośników futbolu.
Na wycieczce widzieliśmy również różne zwierzęta: kozy, świnki i  małe ptaszki i piękne pawie.
Organizatorzy przygotowali dla nas kurs pieczenia pizzy, przejażdżkę wozem zaprzęgniętym w traktor oraz ognisko.
Ten wyjazd bardzo spodobał się naszej klasie, a szczególnie pieczenie pizzy. Bardzo polecam takie wspólne zabawy na świeżym powietrzu.                                            Uczennica klasy 2j

                                                     Wiktoria Sujkowska



..............................................................................................


Dzień Dziecka w 4e

Wizyta w   "Hulakula" - Rozrywkowe Centrum Miasta


.................................................................................................

TURNIEJ KLAS 3 W PIŁKĘ NOŻNĄ


30 maja rozegrane zostały już IV Mistrzostwa w piłce nożnej klas trzecich.
Do rywalizacji stanęły wszystkie klasy tj. 8 drużyn. Oddziały zostały losowo podzielone na dwie grupy, zaś późniejsza rywalizacja odbywała się na zasadzie sytemu pucharowego.
Z dziennikarskiego obowiązku nadmienić należy, że finale wygrała drużyna 3H z 3B po serii rzutów karnych, choć nie tylko o zwycięstwo organizatorom tu chodziło. Uśmiech, wzajemny szacunek, integracja i posmakowanie rywalizacji, która będzie ich czekać w starszych klasach to nadrzędne cele.  Każdy z uczestników uhonorowany został pamiątkowym dyplomem, a pierwsze dwie drużyny wróciły do domów z medalami na szyi. Warto wspomnieć o kibicach, którzy swoimi okrzykami, transparentami oraz układami choreograficznymi wraz z pomponami zagrzewali „swoich” do gry.
 Cała impreza była bardzo udana, a nam pozostaje tylko powiedzieć do zobaczenia za rok!

Michał Szybalski 


...............................................................................................................................

CZWÓRBÓJ LEKKOATLETYCZNY


Maj był gorącym okresem zmagań lekkoatletycznych. 16 i 17 maja nasza szkoła była organizatorem czwórboju lekkoatletycznego dziewcząt i chłopców na poziomie powiatowym.
W rywalizacji dziewcząt SP2 Ząbki zajęły 2 miejsce przegrywając jedynie z SP2 Zielonka, natomiast dzień później chłopcy zdecydowanie wyprzedzili konkurentów m.in. ze wszystkich ząbkowskich placówek. Tym samym chłopcy otworzyli sobie drogę do rywalizacji na poziomie międzypowiatowym konkurując ze szkołami z Piaseczna, Lesznowoli, Celestynowa czy Pomiechówka. W dość ciężkich warunkach (wysoka temperatura na stadionie w Piasecznie) zajęli drugie miejsce, ustępując SP z Celestynowa, premiujące nas do zawodów rangi mazowieckiej. Popularne „MIMSy” odbyły się w niewielkim miasteczku Kadzidło nieopodal Ostrołęki  i tu nasza reprezentacja składająca się z Pawła Białka, Michała Niemiry, Michała Barszczewskiego, Aleksandra Bestera, Norberta Wasiłowskiego oraz czwartoklasisty(!) Fabiana Szerszenia uplasowała się na 8 pozycji bardzo niewiele tracąc do 5 miejsca. Warto nadmienić, ze w imprezie wystartowało 14 najlepszych drużyn z całego województwa mazowieckiego m.in. z Radomia, Jedlińska czy Płocka. Chłopcy zaprezentowali się dobrze, a ciekawostką pozostaje fakt, że złotym medalistą Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej została drużyna z Celestynową, z którą to rywalizowaliśmy już na niższym poziomie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a to że jesteśmy 8 placówką w województwie napawa nas optymizmem  myśląc o przyszłorocznych zawodach!

Michał Szybalski


...................................................................................................................

Szkolny Dzień Cyfrowego Bezpieczeństwa.

24 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ząbkach  odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach programu „Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła”.  W akcji wzięło udział ponad 200 uczniów klas 4-6.
Odbyło się spotkanie edukatora p. Marcina Grudziąż  z p. Dyrektor Ireną Małyszczuk, na którym omówiono zagrożenia sieciowe czyhające na uczniów naszej szkoły, na podstawie przeprowadzonej ankiety oraz inicjatywy szkolne – przeciwdziałające  tym zagrożeniom. Pani Dyrektor przedstawiła również działania szkoły w ramach 2 edycji konkursu  „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni”.
Kolejnym działaniem były 3 warsztaty dla uczniów w  klasach: 5a, 5b i 6e. Warsztaty  dotyczyły  Bezpieczeństwa własnego wizerunku. Uczniowie obejrzeli film, poznali cztery poziomy prywatności w sieci, pracując w grupach starali się dopasować  przeczytaną informację do  „bezpiecznego” odbiorcy.
Następnie na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie Edukatora z uczniami klas czwartych. Spotkanie dotyczyło  - Bezpieczeństwa w kontaktach z innymi. Uczniowie dowiedzieli się jak reagować na hejt w internecie czyli obrażanie lub agresję ze strony innych dzieci – użytkowników Internetu oraz gdzie szukać pomocy. Uczniowie rozmawiali również na temat tworzenia bezpiecznych, najsilniejszych na świecie haseł i poznali zasady ich tworzenia.
Ostatnim zaplanowanym działaniem tego dnia  było spotkanie Edukatora z nauczycielami, dotyczące standardów  bezpieczeństwa cyfrowego w szkołach.

Atmosfera panująca podczas SDBC była bardzo imponująca. Edukator był pod wrażeniem wielu akcji szkolnych dotyczących przeciwdziałania zagrożeniom cyfrowym. Stwierdził, że uczniowie szkoły mają dużą świadomość zagrożeń płynących ze świata wirtualnego, wiedzą do kogo zwrócić się po pomoc, chętnie podczas zajęć dzielili się swoimi doświadczeniami z sieci oraz odpowiadali na pytania ankietowe.
        W ramach programu wszyscy nauczyciele, 30 i 31 maja 2017r. podczas zebrań z Rodzicami,  przybliżyli temat bezpieczeństwa cyfrowego. Rodzice oglądali film, prezentacje, strony związane z programem „Cyfrowobezpieczni.pl” otrzymali ulotki, dyskutowali na temat bezpieczeństwa w sieci. W spotkaniach wzięło udział ponad 800 osób.

.......................................................................................................