Sentymentalna podróż do przeszłości

27 grudnia w SP2 w Ząbkach odbyło się spotkanie z absolwentką- młodziutką, ale niezwykle utalentowaną aktorką, Marią Dębską. Inicjatorką była pierwsza wychowawczyni wschodzącej gwiazdy-p. Jolanta Gut.

W pełnej życzliwości i wzruszeń atmosferze Maria Dębska prowadzona przez byłe nauczycielki – p.J. Gut, p. O. Kisiel i  p. J. Tomczuk mogła na nowo przeżyć szkolne lata. Wspominano zarówno pierwsze występy, jak i egzaminy w szkole muzycznej, do której Marysia (tak ją nazywały wychowawczynie) uczęszczała. Nie obyło się bez przywołania zabawnych incydentów czy drobnych potknięć, których zresztą było niewiele. Wszyscy pamiętali, że panna Dębska zawsze stanowiła wzór sumienności i  pracowitości!
Aktorka wyjawiła zebranym, że tak naprawdę o pracy na scenie zaczęła myśleć zupełnie przypadkiem i dwukrotnie bez przygotowania próbowała się dostać do Szkoły Filmowej w Łodzi. Życie jednak pokazuje, że marzenia muszą być poparte ciężką pracą i rzadko można zdać się na łut szczęścia - tak też było w przypadku Marysi- dopiero za trzecim razem po rocznych wyczerpujących zajęciach została studentką PWSFTviT. Tu również  nie spoczęła na laurach- wiedziała, że jeżeli w przyszłości chce zaistnieć na scenie, musi zdobyć doświadczenie- dlatego, często rezygnując ze snu- nauczyła się godzić naukę z  występami na castingach, a następnie- z  grą na planach różnych filmów. To było niezwykle trudne i obciążające- ale było warto! Maria Dębska- tegoroczna absolwentka- ma już na swoim koncie 5 nagród, występ na czerwonym dywanie w Rzymie i … kilka głównych ról, m.in. w serialu Barwy szczęścia czy filmie Cicha noc!
Postawa Marysi pokazuje, że talenty warto pomnażać, a sukces osiągnięty dzięki pracy i determinacji smakuje o wiele bardziej!!!
                                                                                                          Jolanta Gut
                                                                                                          Jolanta Tomczuk


Koło Misyjne

Niedzielę Misyjną 22.10.2017r. Koło Misyjne zasiliło 8 nowych małych misjonarzy, którzy złożyli przyrzeczenie i otrzymali błogosławieństwo. W Tygodniu Misyjnym zbieraliśmy pieniądze dla naszych rówieśników z Syrii i Libanu. Zebraliśmy 750 zł. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do tej akcji. W Tygodniu Misyjnym uczestniczyliśmy również w różańcu misyjnym oraz integrowaliśmy się podczas wycieczki do kina. W ramach oktawy uroczystości Wszystkich Świętych odwiedziliśmy na rowerach parafialny cmentarz. 
                                                                                               K.Węgrzynek
--------------------------------------------------------------------------------------------

Klasy 5c i 5e z wizytą w Łodzi

15 listopada 2017r. klasy 5c i 5e odwiedziły Łódź:
- Muzeum Animacji "Semafor"
- warsztaty filmowe
- spacer ulicami Łodzi
- poznanie najważniejszych wydarzeń z historii miasta
- relaks AQUAPARK  FALA

Filmy z warsztatów:

5c

   


 

5e
 


 












........................................................................................................

Narodowe Święto Niepodległości

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczcili 99 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości.
W czwartek 9. XI.2017r. w budynku przy Batorego 11 oraz w piątek 10.XI.2017r. w budynku przy Batorego 37 społeczność szkolna wysłuchała i obejrzała montaż słowno – muzyczny „Pociąg do wolności”  zaprezentowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli – J. Żaboklickiej  i  D. Bisialskiej, na tle dekoracji przygotowanej przez panie – A. Słowik i M. Kamińską. Udział w montażu wzięli uczniowie:
Wiktor Zdzieborski – kl. 6a
Anna Królikowska – kl. 2ag
Alicja Małagocka – kl. 2ag
Paweł Ponichtera – kl. 2ag
Oliwia Kijewska – kl. 2eg
Emilia Ryciuk – kl. 3ag
Bartosz Styczek – kl. 3ag
Michał Jędrzejczyk – kl. 3ag
Oliwia Wysocka – kl. 3dg
Julia Kosierkiewicz – kl. 3dg
Dominika Lubiak – kl. 3dg
Julia Wojtaszek – kl. 3dg
Zuzanna Jaźwińska – kl. 3dg
Paweł Niski - kl. 3dg
Marianna Rucińska kl.2dg
Julia Ciecierska kl.3cg
Katarzyna Kopeć kl.2bg
Weronika Bogusz kl.7a
„Pociąg do wolności” zatrzymywał się przy czterech stacjach  - Niewola,  Powstania, I wojna światowa,  Wolność – przypominając najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania 11 listopada 1918r. przez Polaków niepodległości. Recytację wierszy  uświetnił śpiew pieśni patriotycznych szkolnego chóru oraz zespołu wokalnego „Forte”.

11 listopada uczniowie przedstawili montaż mieszkańcom Ząbek  w kościele p.w. „Miłosierdzia Bożego”. 



............................................................................................

Klasa 4d w teatrze IMKA

Dzięki uprzejmości pani Magdaleny Kowal, klasa 4 d miała możliwość zwiedzenia teatru Imka. Garderoba, kulisy, scena – uczniowie mogli zajrzeć wszędzie tam, gdzie zwykły widz nie ma możliwości. Dyrektor Imki - pan Tomasz Karolak, wraz panią Magdą, przybliżyli dzieciom zasady funkcjonowania teatru. Uczniowie mieli możliwość odegrania etiud na prawdziwej scenie, zwycięska drużyna zdobyła zaproszenia na premierowy pokaz sztuki o przygodach byczka Fernando. Następnie klasa zasiadła na widowni podziwiając aktorów podczas próby do przedstawienia, które już niebawem zagości na deskach teatru. A na koniec.... autografy i wspólne pamiątkowe zdjęcie.  





..........................................................................

Wyjazd naukowy klas czwartych do Torunia

W dniach 23-24 października uczniowie klasy 4b, 4e, 4g i 4h wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Torunia. Mimo jesiennej pogody wyjazd uważamy za bardzo udany. Stanowił on świetną okazję do lepszego poznania podopiecznych przez nowych wychowawców, był doskonałym sprawdzianem samodzielności dla dzieci, poza tym stanowił świetne połączenie nauki i zabawy.
         Głównymi, ale nie jedynymi atrakcjami wycieczki, były zajęcia laboratoryjne w Centrum Chemii w Małej Skali, które miały za zadanie wprowadzić uczniów w świat nauk przyrodniczych. Dzieci były zachwycone, gdy mogły samodzielnie posługiwać się sprzętem laboratoryjnym i przeprowadzać doświadczenia mające na celu np.: rozdzielanie mieszanin, czy stworzenie „petardy”. Podczas warsztatów uczniowie zapoznawali się także z właściwościami parafiny i tworzyli piękne świeczki oraz własnoręcznie wykonywali mydło, używając do tego celu oryginalnych produktów, dodając wybrane przez siebie zapachy i barwniki.
         Po tak pasjonujących zajęciach przyszedł czas na zwiedzanie z przewodnikiem Starówki Torunia. Mogliśmy obejrzeć miedzy innymi ruiny Zamku Krzyżackiego, Krzywą Wieżę, pomnik wybitnego astronoma- Mikołaja Kopernika oraz usłyszeć wiele interesujących legend związanych z tym miastem.
         Toruń, jak wiemy, słynie z produkcji słodkich, korzennych wypieków, dlatego dopełnieniem naszej wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Poznaliśmy tam historię, skład i sposób powstania tych ciastek. Najciekawsze było jednak to, że mogliśmy sami wykonać własne pierniki o ciekawych, niepowtarzalnych kształtach, które następnie zabraliśmy do domu jako pamiątkę z wizyty w Toruniu.

         Wycieczka była bardzo ciekawa, mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to piękne miasto.


.................................................................................................. 

"Erasmus+" -Wyjazd do Portugalii



       Nasza przygoda zaczęła się 06.11.2017. Przylecieliśmy do Lizbony - stolicy Portugalii, po czym pojechaliśmy do miasteczka de Vieria de Leiria, gdzie czekały na nas rodziny portugalskie u których mieliśmy zamieszkać.

Portugalia przywitała nas piękną słoneczną pogodą, a jej mieszkańcy niezwykłą uprzejmością.
Program wyjazdu był szczegółowo zaplanowany. Każdego dnia mieliśmy okazję do poznania niezwykłych miejsc.
Jednym z takich miejsc była całodzienna wycieczka do Fatimy. Sanktuarium fatimskie to cel wielu pielgrzymek katolickich i ośrodek kultu maryjnego.



Mieliśmy również okazję uczestniczenia w portugalskiej lekcji szkolnej i porównania jej metod nauczania z naszymi.
W przedostatni dzień naszej przygody zwiedziliśmy piękną Lizbonę, min. Belem Tower – jedną z największych atrakcji turystycznych w stolicy Portugalii, znajdującą się u ujścia do oceanu oraz Klasztor Hieronimitów zbudowany w I połowie XVI w., który został ogłoszony jednym z Siedmiu Cudów Portugalii.
Przechadzaliśmy się również pięknymi ulicami starego miasta i słuchaliśmy rozbrzmiewającej ze wszystkich stron muzyki.



Nasz tydzień w Portugalii minął niestety bardzo szybko. Zdążyliśmy się przyzwyczaić do zwyczajów tam panujących, w tym późnej, obfitej kolacji oraz „lekkiego” śniadania.
Portugalczycy są niezwykle uprzejmymi osobami. Pożegnanie nie obyło się bez łez lecz fakt, który nas pociesza to wizyta naszych portugalskich przyjaciół w naszych domach, w Polsce.
Ta ekscytująca przygoda pozostanie na zawsze w mojej pamięci i moim sercu. Już dzisiaj odliczam dni do przyjazdu Sary.
Do zobaczenia w marcu!!!

Patrycja  Ratyńska 5a

........................................................................................................

Wycieczka do Gąsiorowa - 2a i 2e

11 października 2017r. klasy 2a i 2e wybrały się na wycieczkę do Gąsiorowa. Tematem przewodnim były „Gąsiorowskie Kapuśniaki”. Na początku wysłuchaliśmy opowieści o tym, jak dawniej robiono zapasy na zimę. Mogliśmy także obejrzeć różne przetwory, przygotowane z rodzimych produktów. Kolejnym punktem programu były warsztaty kulinarne. Wszyscy przystąpiliśmy do pracy - przygotowaliśmy składniki bigosu. Gospodarz wprowadził nas w tajniki przypraw, dzięki którym nasz bigos miał stać się przepyszny. Uczestniczyliśmy także w kiszeniu kapusty, każdy z nas mógł wejść do beczki z kapustą i ją pougniatać. Zabawa była wyborna! Na świeżym powietrzu urządziliśmy kapuściane zawody. Punktem kulminacyjnym naszego program była wspólny posiłek - konsumpcja przygotowanego przez nas wcześniej bigosu i tradycyjnego chleba. Nasza wyprawa była nie tylko bardzo udana, ale również... przepyszna!  

--
Urszula Malinowska






...................................................................................................

Wycieczka do Straży w Wołominie klasy 2e

18 października 2017r. klasa 2e wybrała się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Wołominie. Tematem przewodnim było „ Jak powinniśmy zachować się podczas pożaru”. Pierwszym etapem wycieczki było zapoznanie dzieci z zasadami postępowania w czasie pożaru. Co należy robić w takiej sytuacji. Wybrana uczennica mogła zadzwonić i zgłosić takie wydarzenie.  Strażacy opowiedzieli dzieciom jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w domu, które mogą wywołać pożar. Zaaranżowali zdarzenie pożaru, w którym dzieci wzięły udział i mogły się przekonać czy potrafią się odpowiednio zachować. Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie jednostki straży pożarnej. Uczniowie oglądali wozy strażackie, mogły do nich wejść. Strażacy  opowiadali na czym polega ich praca, pokazywali wyposażenie wozów i mówili do czego służy wyposażenie, które znajduje się w każdym wozie strażackim.  Dzieci były w pomieszczeniach tam gdzie przebywają wszyscy strażacy podczas swojej służby oraz w głównym pomieszczeniu, gdzie odbiera się  i monitoruje wszystkie zgłaszane zdarzenia. Na koniec każdy uczeń otrzymał „Dyplom młodego strażaka”. Nasza wycieczka była bardzo interesująca i jednocześnie ucząca prawidłowych zachowań w nieprzewidzianych  sytuacjach.

--
Urszula Malinowska





..............................................................................................

KONKURS „MÓJ RÓŻANIEC”



KONKURS „MÓJ RÓŻANIEC”.

Październik jest miesiącem modlitw z Różańcem. Dlatego uczniowie klas III wzięli udział w konkursie: „Mój Różaniec”. Uczestnicy konkursu do wykonania różańca wykorzystali najróżniejsze materiały. Były różańce z żołędzi, kasztanów , jarzębiny, drewnianych koralików, makaronu, śrubek, masy solnej itp. Pomysłowość i oryginalność prac okazała się wielka. Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie otrzymały
dyplom i nagrodę. Wystawa różańców  wyeksponowana została w gablocie na korytarzu szkolnym. 


I miejsce - Nożykowski Michał 3j

II miejsce - Dymińska Gabriela 3g

III miejsce - Skarżyński Witold 3j

Wyróżnienia - Pyśk Zuzanna 3i, Bieniek Jakub 3h

Misyjny - Tarłowska Oliwia 3b

Jesienny - Ziembka Jakub 3e

Zimowy - Ratyński Filip 3h

Ekologiczny - Kietlińska Paulina 3i

Estetyczny - Szewczyk Gabriela 3k

Pachnący - Zając Zuzanna 3c

Orginalny - Kocięcka Amelia 3h

Drewniany, św. Józefa - Gryglas Maja 3h

Puchaty - Raszplewicz Antonina 3c

Najbardziej dziewczęcy - Murawska Oliwia 3k
                                                                                                         s. Urszula Galek

                                                                                                  










        

Sukces w konkursie recytatorskim

Sukces w konkursie recytatorskim 

Miło jest nam poinformować, że uczennice naszej szkoły osiągnęły sukces w IX Powiatowym Konkursie Poetyckim ,,Spotkania z twórczością ks. Jana Twardowskiego”
w kategorii recytacja kl. VII i gimnazjalne 

1 miejsce Patrycja Cichocka z kl. 2g gimnazjum
2 miejsce Alicja Małagocka z kl. 2a gimnazjum 

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 

Sukcesy naszych uczniów w indywidualnych biegach przełajowych

ETAP REJONOWY

19  września w Ząbkowskim parku odbył się etap rejonowy biegów przełajowych. Naszą szkołę reprezentowała bardzo duża grupa dziewcząt i chłopców ze wszystkich klas.  Do kolejnego etapu kwalifikowało się po 12 zawodników z każdego rocznika. Najwyższe osiągnięcia w swoim roczniku uzyskali następujący uczniowie:
Rocznik 2007 – Golec Zofia II m,  Pękała Bogusław IV m
Rocznik 2006 – Zubczyńska Amelia I m, Jaczewska Amelia III m, Szerszeń Fabian VIII m
Rocznik 2005 – Myślińska Klaudia II m, Niemira Michał II m
Rocznik 2004 – Kmiecińska Anna II m, Kosiorek Agnieszka III m, Bester Aleksander IV m
Rocznik 2003 – Grzesiuk Wiktoria II m, Krawczyk Adrianna III m, Roguski Kacper III m
Rocznik 2002 – Kurpiewska Aleksandra II m, Surała Damian VI m

ETAP POWIATOWY

Etap powiatowy biegów przełajowych odbył się w dwóch terminach:
27 września w Wołominie rywalizowały o kwalifikacje do etapu międzypowiatowego II i III klasy gimnazjalne. W zawodach wzięło udział 20 uczniów z czego 10  zakwalifikowała się do etapu międzypowiatowego. Po bardzo ciężkiej rywalizacji 3 uczniów naszej szkoły stanęła na podium uzyskując wysokie lokaty.
Rocznik 2003 – Grzesiuk Wiktoria II m
Rocznik 2002 – Kurpiewska Aleksandra II m, Surała Damian II m





28 września w biegach przełajowych rywalizowały klasy IV – VII, start naszych uczniów okazał się bardzo udany, przywieźliśmy 3 medale i aż 8 uczniów uplasowało się w pierwszej dwunastce, co daje awans do kolejnego etapu zmagań.
Michał Niemira rocznik 2005 - srebrny medal
Amelia Zubczyńska rocznik 2006 – złoty medal
Sonia Bem rocznik 2006 – brązowy medal





ETAP MIĘDZYPOWIATOWY

3 października w Pomiechówku naszą szkołę reprezentowała grupa 18 uczniów
(9 z SP i 9 z Gm). Warunki do biegania były bardzo trudne, uczniowie biegali po terenie leśnym, niejednokrotnie pokonując błoto. Kwalifikacje do XX MIMSz, które odbędą się na wiosnę uzyskało 7 uczniów.
W Płocku w finale XX Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej naszą szkołę będą reprezentować następujący uczniowie:
w kategorii dzieci: Sonia Bem, Amelia Zubczyńska,
w kategorii młodzież: Anna Kmiecińska, Wiktoria Grzesiuk, Adrianna Krawczyk, Aleksandra Kurpiewska, Damian Surała.


......................................................................................................................................