Koło Misyjne w schronisku

 
 
Bycie misjonarzem nie jest łatwe!
Tym razem 20 listopada 2013 roku odwiedziliśmy bezdomnych w schronisku Dom Orione
 w Czarnej za Wołominem. Wspieramy misjonarzy naszą modlitwa i zaangażowaniem.
To budujący fakt, ze są uczniowie, którzy chcą się angażować bezinteresownie w każdą inicjatywę.
Dziękujemy Oliwii, Patrycji M., Patrycji P., Jakubowi Sz., Jakubowi B. i Kacprowi za poświęcony czas oraz ich rodzicom za zaufanie i cierpliwość.

 
Katarzyna Węgrzynek
Marianna Chudzik 


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONKURS POEZJI KS. JANA TWARDOWSKIEGO



18 października 2013r odbył się powiatowy etap konkursu „Spotkanie
z twórczością ks. Jana Twardowskiego” pod patronatem Starosty Wołomińskiego zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach. Celem konkursu było przybliżenie postaci i twórczości ks. Jana Twardowskiego, a także twórcza interpretacja wybranych utworów.
Laureatami konkursu z naszej szkoły zostali:

·       w kategorii poezja śpiewana:

zespół Wiolinki (kl. 2f) – wyróżnienie

Kordian Wasiłowski (kl. 6d) - I miejsce
·       w kategorii recytacja:

Maja Michalska (kl. 1a) – wyróżnienie

Julia Kosierkiewicz (kl. 5a) – II miejsce
    Reprezentanci poszczególnych poziomów klas zostali wyłonieni w dniach: 8 października 2013r. (kl. I-III) i 11 października 2013r (kl. IV-VI) podczas szkolnego etapu konkursu. Jury w składzie: wicedyrektor p. Iwona Pawlak, p. Dorota Lubaszka i siostra Ignacja (kl.I-III) oraz wicedyrektor p.Iwona Pawlak, p.Małgorzata Chibowska i p. Renata Witkowska  wytypowało następujących laureatów:
·       kategoria poezja śpiewana- klasy I-III
I miejsce – zespół Wiolinki z klasy 2f
·       kategoria poezja śpiewana- klasy IV-VI
I miejsce – Kordian Wasiłowski kl. 6d
·       kategoria recytacja klasy I-III
I miejsce – Julia Ryciuk kl. 3a
II miejsce – Weronika Słabik kl. 3e
III miejsce –Maja Michalska kl. 1a
IV miejsce – Justyna Kaczor kl. 3a i Kajetan Grudziąż kl. 3e
·       kategoria recytacja klasy IV-VI
I miejsce – Julia Kosierkiewicz kl. 5a
II miejsce – Ada Waszczuk – kl. 6d
III miejsce – Milena Popławska- kl. 5a
IV miejsce – Patrycja Pietrak kl. 6d, Karolina Grodzka kl. 6a, Aleksandra Jemielita kl. 5e i Dominika Sidor kl. 5b
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Iga Tradecka


........................................................................................................................................................

„Zagraj ze mną na trąbce” − czyli… o wyjeździe na kolejny poranek muzyczny



24 października 2013 r. uczniowie dwóch klas szóstych − VI c i VI d − wzięli udział w poranku muzycznym zorganizowanym przez nauczyciela muzyki − Panią Jadwigę Żaboklicką, przy współpracy ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Wyjazdy na poranki to już tradycja naszej szkoły. Co roku uczestniczymy w tym wydarzeniu i za każdym razem dowiadujemy się czegoś nowego i czegoś nowego doświadczamy. Tym razem prezentowane były instrumenty dęte blaszane: trąbka, waltornia i puzon.

TRĄBKA jest w tej grupie najpopularniejsza. Gra też najwyższe dźwięki ze wszystkich instrumentów dętych blaszanych. Składa się z metalowej rury, najczęściej wykonanej z mosiądzu i skręconej w pętlę. Z jednej strony zakończona jest ustnikiem, a z drugiej rozszerzeniem w kształcie dzwonu (czarą). Zespół trzech zaworów otwiera lub zamyka drogi przepływu powietrza, umożliwiając zmianę wysokości dźwięku.
Trąbka wyposażona jest także w jeden lub więcej zaworów pozwalających na usuwanie gromadzącej się wilgoci (śliny grającego i skroplonej pary wodnej). Brzmienie trąbki w dużej mierze zależne jest od techniki gry i może być łagodne i melodyjne bądź ostre i wibrujące. Charakterystyczna dla tego instrumentu jest duża siła dźwięku i donośność. W szkołach muzycznych na trąbce mogą grać już 7‑letnie dzieci, jednak optymalnym wiekiem, kiedy płuca są odpowiednio wykształcone, jest 8-9 rok życia. W orkiestrze są zwykle 2-4 trąbki. Instrument ten jest też powszechnie stosowany w orkiestrach dętych i w jazzie.

WALTORNIA czyli róg. Najbardziej pierwotną formą rogu był prawdopodobnie róg pochodzenia zwierzęcego, przeważnie bawoli lub barani. Świadczy o tym jego nazwa (nie tylko w języku polskim). Z czasem zaczynały powstawać rogi metalowe, używane przez pasterzy i myśliwych, a także wykonane z metali szlachetnych oraz z kości słoniowej, z których korzystało rycerstwo i możni na polowaniach.
Waltornia zbudowana jest z wąskiej metalowej rurki, trzykrotnie zwiniętej w spiralę, wewnątrz której są dodatkowe trzy rurki połączone z wentylami − pomagają one w wydobywaniu pełnej skali dźwięków. W orkiestrze symfonicznej są zwykle cztery rogi. Uważa się, że róg jest bardzo trudnym instrumentem i wymaga od wykonawcy wielkich umiejętności kontrolowania oddechu i ust.
PUZON w swoim obecnym kształcie znany jest od XV w. Występuje on w licznych odmianach. Pod względem budowy różni się on od innych instrumentów dętych blaszanych − zamiast wentyli ma suwak, którym zmienia się wysokość dźwięku. Zbudowany jest z dwóch długich metalowych rurek w kształcie litery U, które połączone są ze sobą, tworząc literę S. Poprzez wsuwanie i wysuwanie suwaka można zmieniać wysokość dźwięku, Specjalnością puzonu jest płynne przechodzenie od jednego do drugiego dźwięku, co nazywa się glissandem. W orkiestrze symfonicznej grają zwykle 3 puzony. Wykorzystywany jest on także w orkiestrach dętych i wojskowych.

Wszyscy uczestnicy poranka mogli dowiedzieć się tych i wielu innych ciekawych rzeczy od muzyków (z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina), którzy grają na trąbce, waltorni i puzonie. Wysłuchali też utworów wykonanych na tych instrumentach, m.in. Amazing GraceTime To Say Goodbay. Niektórzy mieli okazję wziąć do ręki trąbkę, a nawet w nią dmuchnąć. Szkoda, że jesteśmy już w szóstej klasie i za rok poranek muzyczny odbędzie się bez naszego udziału.

Wiktoria i Weronika Stachera, klasa VI c

...................................................................................................................................................................

„I ty możesz zostać żołnierzem naszej kompanii” – miejska gra terenowa.

W tym roku szkolnym chcąc uczcić święto odzyskania przez Polskę niepodległości postawiliśmy na nowoczesne formy kultywowania tradycji patriotycznych.
Wszystkie klasy czwarte ze Szkoły Podstawowej nr 2 wzięły udział w miejskiej grze terenowej. Naszym celem było przybliżenie uczniom historii naszego państwa poprzez zabawę w żołnierzy.
        Wszystkie klasy zostały podzielone na dziewięć plutonów, każdy z nich pod opieką nauczyciela, w barwach wojennych na twarzy, wyposażony w mapkę, instrukcję oraz niezbędnik żołnierza, o określonej godzinie ruszał na trasę gry.
      Zadaniem każdego plutonu było dotarcie do  8 punktów kontrolnych, gdzie w rolę generałów weryfikujących zadatki na żołnierza wcielili się rodzice. To oni byli odpowiedzialni za przeprowadzenie zadań, które sprawdzały sprawność fizyczną, intelekt, czujność i spostrzegawczość żołnierza.
     Po pozytywnym zaliczeniu zadania na każdym punkcie kontrolnym pluton otrzymywał jeden element układanki.
     Na mapie zaznaczone były również miejsca ukrycia meldunków (zadań) – które należało rozszyfrować i rozwiązać. Za poprawne wykonanie  meldunków grupa otrzymywała także puzzle.
Zebranie wszystkich elementów pozwoliło drużynie na ułożenie obrazka, który przedstawiał postać Józefa Piłsudskiego. W ten oto sposób uczniowie dowiedzieli się w czyjej elitarnej kompanii będą walczyli.
        Choć pogoda nie dopisała to zabawa była przednia i na długo zapadnie w naszej pamięci.
      Grę zakończyliśmy na sali gimnastycznej wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych oraz konsumpcją pysznych pączków i gorącej herbaty.
       Okazało się, że wszystkie plutony stanęły na wysokości zadania i związku z tym „zostały przyjęte w szeregi elitarnej jednostki Marszałka Piłsudskiego”.
W nagrodę każda klasa otrzymała list gratulacyjny „podpisany” przez Józefa Piłsudskiego oraz drobne upominki.

W imieniu organizatorów chciałam bardzo serdecznie podziękować za pomoc i życzliwość Pani Dyrektor Irenie Małyszczuk oraz wszystkim nauczycielom, którzy wzięli udział w grze, a przede wszystkim  rodzicom za zaangażowanie i  fantastyczne wejście w klimat gry.

Dagmara Dobosz


..........................................................................................................................................................

Olimpijka w SP2



7 listopada gościliśmy w naszej placówce wspaniałego sportowca, Panią Anitę Włodarczyk, polską lekkoatletkę specjalizującą się w rzucie młotem, mistrzynię świata z 2009 roku i srebrną medalistkę olimpijską z 2012 roku.
Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na to spotkanie. Uczniowie przygotowali  mnóstwo pytań do naszego gościa, wielu przyniosło ze sobą zdjęcia lekkoatletki oraz kartki na autografy.
Kiedy Pani Anita zapowiedziana przez nauczyciela w-f ,Dagmarę Dobosz weszła na salę gimnastyczną, rozległa się taka wrzawa, że sama lekkoatletka była zaskoczona tak miłym przyjęciem.
Sportsmenka bardzo ciekawie opowiadała o sobie, o tym  jak rozpoczęła się jej przygoda ze sportem, jak ciężko musi trenować żeby osiągać takie wyniki i ile wyrzeczeń ją to kosztuje.
Przybliżyła nam tajniki rzutu młotem, zapoznała z ciekawostkami z tej dziedziny sportu, nie omieszkała też opowiedzieć o emocjach jakie towarzyszą sportowcowi kiedy staje na podium i wie, że jest w czołówce światowej.
Dowiedzieliśmy się również, że jej marzeniem jest wykonanie rzutu na odległość 80 metrów.
Przywiozła ze sobą dwa najważniejsze swoje medale: srebrny olimpijski z 2012 r z Londynu i srebrny z mistrzostw świata z Moskwy 2013 r. Każdy uczestnik spotkania mógł zobaczyć je z bliska, dotknąć, a nawet zawiesić na szyi i poczuć się jak prawdziwy sportowiec.
Dużym zaskoczeniem dla Pani Anity była ogromna ilość pytań jaka padała ze strony uczniów. 
Z wielką cierpliwością odpowiedziała na wszystkie, a na koniec spotkania ze stoickim spokojem rozdawała autografy i pozowała do wspólnych zdjęć.
Bukietem kwiatów i pięknymi słowami uczniowie naszej szkoły podziękowali Pani Anicie za obecność i poświęcony czas, ale przede wszystkim były wdzięczne, że tak wspaniale reprezentuje  Polskę na arenie międzynarodowej, że dostarcza nam tylu niezapomnianych wrażeń i emocji.
Obiecały, że zawsze będą mocno trzymać kciuki, aby młot Pani Anity „leciał i leciał i leciał, aż po złoty medal”.
Na zakończenie spotkania, na pamiątkę wizyty w naszej szkole, lekkoatletka podarowała nam swoją koszulkę z dedykacją, w której podziękowała za miłe przyjęcie w naszej placówce.
Myślę, że to spotkanie na długo zapadnie w naszej pamięci.
Bardzo gorąco dziękujemy pani Ludmile Dordiuk, dzięki uprzejmości której mogliśmy przeżyć tak wspaniałe i wzruszające chwile.
Dagmara Dobosz



.............................................................................................................................................

WIZYTA W JEDNOSTCE RATOWNICZO – GAŚNICZEJ nr 15 PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W WARSZAWIE



             Dnia 29 października 2013r. klasy 0d i IIIe wybrały się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 15 Państwowej Straży Pożarnej mieszczącej się przy ul. Młodzieńczej7 w Warszawie. Dzieci oglądały wozy strażackie, ich wyposażenie oraz sprzęt specjalistyczny, który jest na wyposażeniu jednostki. Miały też    możliwość wejścia do jednego z takich samochodów, a także przymierzenia hełmu strażackiego. Zwiedziły budynek, oglądały pokaz posłuszeństwa i tresury psa oraz ściankę wspinaczkową, na której ćwiczą strażacy. Największe wrażenie na dzieciach i nie tylko wywarł próbny wyjazd załogi jednego z wozów na akcję.
Chociaż pobyt w jednostce był krótki, to przybliżył dzieciom znaczenie ciężkiej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaków.

                                                                  
                                                                   Jolanta Stosio
                                                                  Karolina Gładysz



..................................................................................................................................