Wizyta na Wydziale Biologii

23 października uczniowie klas VI uczęszczający na zajęcia Koła Przyrodniczego  odwiedzili Wydział Biologii.  Dla niektórych była to już druga wizyta na Uniwersytecie Warszawskim.

Po przyjeździe na ul. Miecznikowa skierowaliśmy się do Instytutu Mikrobiologii, gdzie czekała na nas pani Magdalena Szuplewska z Zakładu Genetyki Bakterii.  Pani doktor opowiedziała nam o tych ciekawych mikroorganizmach.  Na początku uczniowie dowiedzieli się, jak należy przygotować stałe i płynne pożywki do hodowli bakterii oraz o tym, jak zachować sterylne warunki, aby „wyrosły” tylko takie ich gatunki, jakie interesują mikrobiologa. Okazało się, że sterylizacja to nie to samo co odkażanie! Uczniowie oglądali też bakterie pobrane z wody, powietrza i gleby, które utworzyły piękne wzory kolonii na pożywce agarowej.  Przekonali się, że bakterie to prawdziwi kosmopolici, żyją wszędzie, nawet w najbardziej ekstremalnych środowiskach.    Następna część zajęć to była samodzielna praca – wykonanie posiewów bakterii pobranych z różnych miejsc : stołu laboratoryjnego, telefonu komórkowego, zlewu oraz palca.  Naczynka zabraliśmy do szkoły, zobaczymy jaki będzie wynik… gdzie jest ich najwięcej ….?  Bardzo ciekawy okazał się też tzw. test Grama  czyli barwienie bakterii gram dodatnich i gram ujemnych.  Cała kilkunastominutowa procedura dała nam ciekawe wyniki : gram ujemna bakteria Escherichia coli zabarwiła się na fioletowo, natomiast gram dodatnia Microccocus luteus przybrała czerwony kolor.  Jest to pierwszy etap badań, który diagności laboratoryjni wykonują w celu rozpoznania szczepu bakterii u chorego i zastosowania właściwego antybiotyku.
Dziękujemy pani dr Szuplewskiej za przygotowanie tych interesujących zajęć!

Drugą część wizyty wypełniła  preparatyka materiału roślinnego i obserwacje mikroskopowe w Instytucie Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin.  Była to dla uczniów świetna okazja, aby nauczyć się wykonywania preparatów przyżyciowych oraz obsługi profesjonalnych mikroskopów.
Uczniowie samodzielnie przygotowali m.in. preparaty z ziaren pyłku pelargonii, z liści trzykrotki Rheo, gdzie oglądali aparaty szparkowe w skórce liścia oraz wakuole z barwnikami, nadającymi tej roślinie piękny różowo-fioletowy kolor.  Bardzo interesujące okazały się też preparaty z włosków przypręcikowych Rheo,  które pod mikroskopem wyglądają jak koraliki nawleczone na sznurek.  W komórkach obserwować można różne organelle oraz ruch cytoplazmy.  Obserwacje mikroskopowe zachwyciły uczniów, niektórzy żałowali, że zajęcia nie zostały zaplanowane na cały dzień !

Ostatnim miły akcentem wizyty były pamiątkowe zdjęcia wykonane w holu głównym wydziału pod szkieletem dinozaura.

                                                                                              nauczyciel Beata Bieniak


....................................................................................................................................

Sprawozdanie z wycieczki do Rogowa klas IVc i IVd


.......................................................................................................................

Konkurs przedmiotowy z matematyki

W dniu 15 października 2015 roku odbył się przedmiotowy konkurs z matematyki.
Konkurs składał się z 5 zadań otwartych i 6 zadań zamkniętych.
Za wszystkie zadania można było uzyskać 20 punktów. Do etapu rejonowego kwalifikuje się uczeń, który otrzymał 85% możliwych do zdobycia punktów, tj.17 pkt.
Z naszej szkoły w I etapie szkolnym uczestniczyło 19 uczniów klas szóstych.
Do II etapu rejonowego przeszedł uczeń klasy 6e Jakub Biernat.
GRATULUJEMY!

                                                                                                        A.Borysiewicz

.........................................................................................................................................

Przedmiotowy Konkurs Polonistyczny

                 9 października 2015 r. w SP nr 2 odbył się Kuratoryjny Konkurs Polonistyczny, w którym wzięło udział 21 uczniów naszej szkoły.
                Dzieci zmagały się z zadaniami z zakresu wiedzy o języku, teorii literatury, redagowały dłuższą wypowiedź pisemną.
Wszystkie zadania konkursowe opierały się na literaturze spoza kanonu lektur szkolnych.

 Laureatami etapu szkolnego zostali uczniowie klasy 6e:

  • Martyna Grzywna
  • Jakub Biernat



Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.
Małgorzata Chibowska


.....................................................................................................................................................



       

Spotkanie z bohaterem- Powstańcem Warszawskim

  Dnia 7 października 2015 roku, w sali historycznej, odbyło się spotkanie z powstańcem- Panem Mieczysławem Kluge pochodzącym z Powiśla. W zdarzeniu uczestniczyła historyczka – Pani Elżbieta Gaworek, dyrektorka – Pani Irena Małyszczuk oraz uczniowie kółka historycznego.
Po krótkim przedstawieniu się powstańca uczniowie usiedli na miejscach. Prezentacja zaczęła się od opisania początku powstania. Pan Kluge znany był wtedy pod pseudonimem „Karol”. Z jego opowieści wynika, że niedługo po rozpoczęciu powstania wstąpił do „SS” – Szarych Szeregów. Jednym z jego zadań było ostrzeganie ludzi przed napadem Niemców na ich mieszkania. Niestety, nie wszyscy jego ostrzeżeń słuchali i często, uważając wiadomości za głupi żart, byli łapani w swoich domach. Podczas okupacji niemieckiej został także przyjęty do zgrupowania „Krybar”, a konkretnie do oddziału Pluton 1142, pod dowództwem Włodzimierza Rosłonieca. Jego zadaniem było głównie obserwowanie, z czwartego piętra budynku, w którym stołowali, oddziałów niemieckich i bombowców. Jak każdy członek Armii Krajowej znosił on także cukier, chleb i kaszę ,dla reszty oddziału ,ryzykując niekiedy życiem. Niestety, jak to bywa podczas wojny, pan Mieczysław był świadkiem wielu okrutnych zabójstw, ale nie tylko obcych ludzi. Podczas okupacji stracił on babcię – Józefinę Michlak. Zginęła ona podczas niedzielnej mszy, kiedy to kościół został zbombardowany przez samoloty wojskowe. Kiedy została wyciągnięta spod gruzów , nie miała butów ani torebki. „To smutne, że nawet podczas wojny ludzie byli w stanie okradać zmarłych” – powiedział Pan Kluge. Po śmierci babki stan matki Pana Mieczysława bardzo się pogorszył, dlatego 6 września 1944 roku opuścił miasto. Niestety, ich ucieczka nie poszła zgodnie z planem. Po paru dniach zostali zapędzeni do kościoła św. Wojciecha, gdzie spędzili dwie doby, aby następnie zostać   
przewiezionym do Berlina. Zadaniem powstańca było montowanie torów. Pomieszkując w obozie, podczas nalotu amerykańskich bombowców, został oślepiony bombą fosforową, przez co stracił wzrok. Przebywając w szpitalu obozowym, gdzie była także jego mama, odzyskał możliwość widzenia. Jak się później okazało, po raz kolejny miał szczęście, unikając wywozu do „sanatorium”, czyli ośrodka z komorami gazowymi, a pomogły mu w tym wojska radzieckie napadające na szpital. Dnia 8 maja 1945 roku wraz z grupką kompanów powrócił do Polski, gdzie kontynuował naukę licealną w Grodzisku Mazowieckim. Po zakończeniu historii dzieci zasypały Pana Mietka górą pytań:
-Jakich broni pan używał?
-Jak zdobywano wtedy pożywienie?
-Czy zabił pan kiedyś jakiegoś żołnierza?
Po tej ciekawej konwersacji Pani Elżbieta, odpaliła slajd z maszynami, których Niemcy używali podczas wojny. Pan Kluge podawał nazwę każdego kolejnego samolotu tłumacząc jego zastosowanie podczas wojny. Było także parę zdjęć Starego Miasta podczas okupacji. Jak powiedział pan Kluge „Same gruzy jak widzicie”. Na jednym z zdjęć został uwieczniony także budynek obserwacyjny Pana Mieczysława.
Na koniec odbyła się część artystyczna, a mianowicie recytowanie wierszy powstańczych oraz odśpiewanie piosenki „Pałacyk Michla”.I tak właśnie zakończyło się spotkanie z „żywą legendą”. Dla wszystkich obecnych było to bardzo emocjonujące przeżycie, ponieważ mieliśmy szansę zostać, małym powstańcem i przeżyć ten moment tak ważny dla całej Polski.
                                                                                                                   Nina Andrzejczyk  kl. 6D

   
 
                                                                zobacz więcej...
 .....................................................................................

14 X DEN

............................................................................................

WIZYTA FUNKJONARIUSZA BOR U W ODDZIAłACH PRZEDSZKOLNYCH

WIZYTA FUNKJONARIUSZA BOR U W ODDZIAłACH PRZEDSZKOLNYCH 
W DNIU 12.10.2015 r.

                                                                                                                          zobacz więcej ....

...............................................................................................................................................

XIII Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej „Usłysz, Panie, moje słowa”

W sobotę 17.10.2015r. uczennice naszej szkoły: Anna Koziej, Weronika Słabik, Katarzyna Koziej, Maria Gut i Maja Michalska wezmą udział w XIII Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej „Usłysz, Panie, moje słowa” dla uczczenia Roku św. Jana Pawła II. 
Dziewczętom życzymy powodzenia.

................................................................................................................

Code Week w Szkole Podstawowej nr 2 w Ząbkach

W dniach od 10 do 18 października 2015r. odbywał się Europejski Tydzień Kodowania.
To wielkie święto związane z programowaniem obchodzone w całej Europie.
Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli również przygodę z programowaniem i przyłączyli się do obchodów tego wydarzenia.
W tym tygodniu uczniowie klas 4 tworzyli swoje pierwsze skrypty w Scratchu  a uczniowie klas piątych i  szóstych  programowali w logomocji. Uczniowie klasy 6e oraz kl. 4 tworzyli w programie Scratch multimedialne kartki z życzeniami „Pozdrawiamy Nauczycieli”.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego bierze udział w III edycji Ogólnopolskiego Programu Mistrzowie Kodowania, który dzięki programowaniu, ma na celu rozwijać w dzieciach umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia, które potrzebne są nie tylko przyszłym specjalistom.
 Głównym organizatorem i sponsorem programu jest firma SAMSUNG. Program Mistrzowie Kodowania jest objęty patronatem  takich instytucji jak: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Program wspierany jest przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych, a partnerami Mistrzów Kodowania są: Superbelfrzy RP, Coderdojo, Centrum Cyfrowe, Dobra Edukacja oraz CEO.

W naszej szkole program realizowany jest w trakcie zajęć komputerowych (klasa 6e) oraz dodatkowych zajęć dla chętnych uczniów klas 3 - 5. Zajęcia odbywają się w następujące dni tygodnia:
Wtorek – kl. 4 godz. 13.50 – 14.35  s.79 – prowadzenie p. Agnieszka Borysiewicz - Rzewuska
Środa – klasy 3 godz. 13.50 – 14.35 s. 20 – prowadzenie p. Małgorzata Goździak
Piątek – godz. 13.50 – 14.35 s. 79 – prowadzenie p. Andrzej Obrębski (zajęcia rozpoczną się od XII 2015r.)

Wspólnie z uczniami rozpoczynamy wspaniałą, intrygującą  przygodę w świecie pełnym kodów.

Małgorzata Goździak

........................................................................................................................................................

Ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki "Bądźmy niby pióro w ręku Bogu"-św.Urszula Ledóchowska

Konkurs skierowany był do dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-VI szkół podstawowych.
Celem konkursu było  zainteresowanie uczniów postacią Urszuli Ledóchowskiej w 150 rocznicę jej urodzin i zachęcanie dzieci do podejmowania prób literackich i plastycznych.
Miejsce III - Mikołąj Tradecki kl.VIc




                                                                                                         Katarzyna Węgrzynek
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

XXIV Jesienne Biegi Przełajowe już za nami !

W tym roku aura pokrzyżowała nam plany i nie mogliśmy przeprowadzić naszej tradycyjnej imprezy w ustalonym czasie.
Biegi odbyły się 5 października w poniedziałek. Od samego rana powitało nas słońce. Punktualnie o godz. 9.45 Pan Burmistrz Robert Perkowski dokonał oficjalnego otwarcia biegów.
W imprezie wzięły udział dzieci z ząbkowskich szkół podstawowych.
Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: rocznik 2003, 2004, 2005, oddzielnie dziewczęta i chłopcy na dystansie 1000 metrów (łącznie około 400 osób).
W każdym biegu sześciu najlepszych zawodników otrzymało nagrody rzeczowe.
Bonusem po ukończonym biegu dla każdego zawodnika był udział w loterii fantowej oraz jabłka i woda.
Emocjonującym punktem imprezy były sztafety międzyklasowe 8 x 500 metrów. Klasy rywalizowały w poszczególnych poziomach. Każda klasa wystawiła swoją reprezentację (cztery dziewczynki i czterech chłopców), pozostali uczniowie wraz z nauczycielami mocno dopingowali swoich kolegów.

Wyniki biegów indywidualnych:
Klasy czwarte:
Dziewczęta
I miejsce – Aleksandra Niemira SP2
II miejsce – Katarzyna Koziej SP2
III miejsce – Jagoda Laufer SP1
IV miejsce – Paulina Skibniewska SP1
V miejsce – Klaudia Myślińska SP2
VI miejsce – Amelia Zubczyńska SP2
Chłopcy
I miejsce – Michał Niemira SP2
II miejsce – Alik Aiwazyan SP1
III miejsce – Norbert Wasiłowski SP2
IV miejsce – Dominik Sikorski SP1
V miejsce – Krystian Michalski SP2
VI miejsce – Szymon Przywuski SP1


Klasy piąte
Dziewczęta
I m – Marta Wiśniewska SP1
II m – Małgorzata Kosior SP2
III m – Zuzanna Łęczycka SP1
IV m – Natalia Trzcińska SP1
V m – Julia Krzemieniewska SP1
VI m – Agnieszka Kosiorek SP2
Chłopcy
I m – Jakub Szczepocki SP1
II m – Rafał Mazurczak SP1
III m – Jakub Kodeniec SP1
IV m – Kacper Kowalski SP1
V m – Michał Barszczewski SP2
VI m – Mateusz Niewiadomski SP1
Klasy szóste
Dziewczęta
I m – Karolina Flakowska SP1
II m – Kinga Czesuła SP2
III m – Wiktoria Grzesiuk SP2
IV m – Anna Kodym SP1
V m – Patrycja Bartosiewicz SP1
VI m – Oliwia Kijewska SP2
Chłopcy
I m – Oskar Zaks SP2
II m – Mateusz Rozbiewski SP2
III m – Józef Grabowski SP2
IV m – Damian Czapski SP2
V m- Wiktor Jakubowski SP2
VI m - Krystian Teodorczyk SP2
Wyniki biegów sztafetowych:
Klasy czwarte:
I miejsce - 4s SP1
II miejsce – 4f SP2
III miejsce –  4e SP2
Klasy piąte:
I miejsce – 5s SP1
II miejsce – 5f SP2
III miejsce – 5d SP2
Klasy szóste
I miejsce – 6b SP2
II miejsce – 6d SP2
III miejsce – 6e SP2

Idea rozwoju fizycznego jest bardzo ważna i co najważniejsze nadal dostrzegana przez wielu ludzi. Jesienne Biegi Przełajowe są wspaniałą alternatywą spędzania wolnego czasu przez zamieszkujące nasze miasto liczne grono młodzieży i dzieci. Dzięki dobrej woli sponsorów mogliśmy wspólnie zrealizować tę wartościową inicjatywę.
          Serdecznie dziękujemy za bezcenne wsparcie: Miastu Ząbki, Agrotechnice S.A. - Praska Giełda Spożywcza, Panu Piotrowi Orłowskiemu „Księgarni Orla”, Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Ząbkach. 
Jesteście dowodem na istnienie ludzi, na których można polegać i którym nie jest obojętny los dzieci i młodzieży.


Dagmara Dobosz

........................................................................................................................................................

Ślubowanie klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 2

Pierwszy szkolny dzwonek to dźwięk emocjonujący chyba wszystkich – zarówno tych, którzy rzucają się w wir nauki po dwóch miesiącach odpoczynku, jak i przede wszystkim nowych uczniów, witających to, jeszcze owiane tajemnicą, miejsce, w którym spędzą kolejne 6 lat, bawiąc się, ucząc i wchodząc powoli w dorosłość.
 To właśnie oni 1 października 2015 roku mieli swoją wielką uroczystość-
święto ślubowania, podczas którego oficjalnie zostali włączeni do zacnego grona naszych żaków. W tym roku dołączyło do niego ponad 200 pierwszoklasistów, zgromadzonych  w 11 klasach!
W tej jakże podniosłej chwili pociechom towarzyszyli ich rodzice, dziadkowie, wychowawcy, panie dyrektor oraz zaproszeni goście- przedstawiciele Referatu Oświaty, Rady Miasta, dyrektorzy ząbkowskich szkół i przedszkoli.
Klasy podzielone były na dwie grupy- podczas pierwszej tury ślubowały dzieci z klas
1 b, 1c,1d, 1j, 1k,     zaś  podczas drugiej 1a, 1e, 1f, 1g, 1h, 1i.
Zgromadzonych gości i pierwszoklasistów powitała pani dyrektor Irena Małyszczuk oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego.
Chociaż nasi mali uczniowie mieli za sobą dopiero niespełna miesiąc nauki, wykazali się świetną znajomością  najważniejszej dla każdego Polaka pieśni- Hymnu Polski oraz Hymnu Szkoły, śpiewając go tak pięknie, że Mistrz z Czarnolasu na pewno byłby z nich dumny!
 Przedstawiciele uczniów z należytą powagą złożyli przysięgę na sztandar naszej szkoły, po czym wychowawcy klas, za pomocą ogromnego ołówka, dokonali pasowania dzieci na uczniów naszej szkoły. Również rodzice ślubowali, iż będą wsparciem dla swoich pociech i zawsze będą pamiętać, że ich dzieci są unikalnym skarbem.
 W pierwszej części artystycznej zgromadzeni goście mogli obejrzeć popisy dzieci z klasy 1J oraz 6a, którzy przygotowani  przez p. Justynę Wujek, wcielili się w rolę smerfów.
Choć nie zabrakło wśród niebieskich stworków tych, którzy marudząc, próbowali uniknąć szkoły jak ognia, ale na szczęście dzielne żaki szybko przekonały ich, że szkoła to najlepsze miejsce, do zdobywania wiedzy i rozwijania zdolności.
Podczas drugiej tury ślubowania na scenie pojawili się prawdziwi piraci, poszukujący skarbu. Tu talentem aktorskim i tanecznym wykazali się uczniowie z klasy 1e, przygotowani przez  wychowawcę p. Alicję Kadłubowską. Po wielu poszukiwaniach odkryli oni, że tak, jak głosił nasz patron Jan Kochanowski, nie złoto, diamenty liczą się najbardziej, a  właśnie :
„Nauka skarbem drogim,
Tak bogatym jak ubogim
I bogactwa często giną,
Lecz nauki nie przeminą.
Jesteśmy zatem pewni, że każdy pierwszak z ząbkowskiej „dwójki” już wie, że należy pielęgnować wiedzę  i jak najlepiej wykorzystać dany nam  czas.
Nad przebiegiem całej uroczystości i oprawą muzyczną czuwała pani Jadwiga Żaboklicka, zaś o prawidłowy przebieg części oficjalnej zadbali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z opiekunem panią Jolantą Tomczuk.
Miłym akcentem wieńczącym ten pełen wrażeń dzień było przekazanie przez  przewodniczącą Rady Rodziców, panią Agnieszka Lorentz  drobnych upominków oraz słodki poczęstunek  przygotowany przez rodziców.
Justyna Wujek


               Pierwszoklasistom życzymy  samych sukcesów na dalsze lata nauki

................................................................................................................................. 

Fundacja Bezdomniaki

Drodzy Rodzice i Uczniowe
 W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją Bezdomniaki w Markach, która pomaga zwierzętom.

Zachęcamy was do polubienia strony na Facebooku:
https://pl-pl.facebook.com/fundacjabezdomniaki

Liczymy na wasze dobre serce i pomoc.
Rozpoczynamy zbiórkę niezbędnych rzeczy dla zwierząt:

  • Miski
  • Koce
  • Stare ręczniki
  • Obroże
  • Smycze
  • Zabawki dla zwierząt

Nie zbieramy: poduszek, kołder i karmy.
                                                                                                           Serdecznie dziękujemy
Izabella Szymańska i Elżbieta Rączka

................................................................................................................................

Znakomity początek.


           Rozpoczęły się eliminacje do kolejnych, już XVIII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Jak zwykle ich początek stanowią indywidualne i sztafetowe biegi przełajowe. Okazały się one naszym wielkim sukcesem. Biegi indywidualne to cykl kolejnych startów od mistrzostw rejonu (organizowanych przez naszą szkołę) przez mistrzostwa powiatu i międzypowiatowe. Z każdego biegu do kolejnego etapu awansuje dwanaście najlepszych osób. Tym sposobem do biegów wojewódzkich, rozgrywanych wiosną, awansuje tylko 96 najlepszych biegaczy, jednej płci, z rocznika.
Z naszej szkoły będą to: Nikola Kujawa 6a, Kinga Czesuła 6b, Wiktoria Grzesiuk 6a, Yelyzaveta Kotvytska 6c, Oskar Zaks 6d, Michał Niemira 4f.

Te wyniki dały nam zwycięstwa w powiecie w klasyfikacji drużynowej w kategorii drużynowej dziewcząt i chłopców.  W międzypowiecie pierwsze miejsce dla chłopców, a drugie dziewczętom.
Jeszcze lepsze wyniki dały nam biegi sztafetowe. Byliśmy bezkonkurencyjni w zawodach powiatowych i międzypowiatowych. Obie nasze drużyny znalazły się w gronie tych, które wiosną będą walczyć o medale Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Składy drużyn:

Dziewczęta:
1.       Nikola Kujawa 6a
2.       Wiktoria Grzesiuk 6a
3.       Patrycja Banaszek 6a
4.       Kinga Czesuła 6b
5.       Yelyzaveta Kotvytska 6c
6.       Aleksandra Jaczewska 6c
7.       Weronika Szpakowska 6c
8.       Aleksandra Wacławska 6d
9.       Oliwia Kijewska 6d
10.   Natalia Olszewska 6e
11.   Małgorzata Kosior 5a
12.   Aleksandra Niemira 4e
13.   Katarzyna Koziej 4f

Chłopcy:
1.       Michał Niemira 4e
2.       Michał Barszczewski 5f
3.       Artur Cholewski 6a
4.       Filip Felszer 6a
5.       Józef Grabowski 6b
6.       Michał Durajczyk 6d
7.       Oskar Zaks 6d
8.       Kacper Rozbicki 6d
9.       Antonii Czarnocki 6d
10.   Maciej Niemira 6e
11.   Oskar Pernak 6e
12.   Krystian Orzoł 6e
13.   Maciej Borkowski 6e
Życzymy sukcesów naszym reprezentantom!

D.Dobosz


...........................................................................................................................................

Zdjęcia młodych przyrodników - zaćmienie księżyca

         Przedstawiamy zdjęcia uczennic klasy 6e Marty Nowak i Natalii Walczyny, przedstawiające zaćmienie księżyca, które mogliśmy obserwować  w nocy z niedzieli na poniedziałek 28.09.205 – tzw. zaćmienie super księżyca, czyli chowanie się ziemskiego satelity w cieniu naszej planety. 



...............................................................................................................................................


NOC BIOLOGA - XIX Festiwal Nauki

25 września 2015 roku  uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkach uczestniczyli
 w wycieczce zorganizowanej przez  p. Anitę Frączek oraz p. Elżbietę Rączkę 
na XIX Festiwalu Nauki w Instytucie Nenckim.

W ramach festiwalu prowadzone były pokazy oraz doświadczenia, w których brali udział nasi uczniowie. Mieliśmy okazję zamienić się w chemików i za pomocą kolorowych roztworów oraz suchego lodu zaobserwować parujące mikstury tzw. czarodziejskie eliksiry. Ponadto przy użyciu łatwo dostępnych składników mogliśmy przeprowadzić barwną reakcję uwidoczniającą gruczoły potowe znajdujące się w skórze dłoni. Największą atrakcją doświadczalną było wyizolowanie materiału genetycznego z banana przy wykorzystaniu soli kuchennej, płynu do mycia naczyń , lodu itp. – uczniowie materiał genetyczny dostali w probówkach do domu. Odwiedziliśmy również stanowisko doświadczalne ustalania pH różnych substancji, poznaliśmy różne kolory substancji świadczące o zmianie zasadowości czy kwasowości substancji. Uczniowie bardzo chętnie pracowali również przy stanowisku mikroskopowym , gdzie prezentowane były preparaty takie jak : woda ze stawu, liście, oraz wybarwione skrawki tkanek pochodzące z różnych gatunków zwierząt. Można było sporządzić za pomocą animatorów preparat i uzyskać nagrody. Ostatnią atrakcją była lekcja biologii z popcornem (sala kinowa) -czyli zjawiska przyrodnicze zaprezentowane w postaci cyklicznie powtarzających się filmów. 
Uczestnictwo w tych doświadczalnych eksperymentach bardzo spodobało się uczniom była to dla nich z pewnością interesująca lekcjach doświadczalna wprowadzająca w zagadnienia biologiczno-przyrodnicze.

  Nauczyciel przyrody: Anita Frączek

Podziękowania za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu dla p. Iwony Felszer





...............................................................................................................................................

XIX Festiwal Nauki - klasa 6e na Politechnice Warszawskiej

          Tradycyjnie, co roku uczniowie tej klasy biorą udział w lekcjach organizowanych, w ramach Festiwalu Nauki w Wrszawie.
            23 września 2015r. klasa 6e odwiedziła  Politechnikę Warszawską, brała udziała w zajęciach  Rzeźbienie rzeczywistości laserem. 
Młodzież poznała pracę geodety, zobaczyła wykorzystanie lasera w sztuce, architekturze, a nawet ochotnicy zostali zeskanowani laserem i można było obejrzeć ich obraz  w 3D. 
Temat bardzo interesujący, zajęcia pełne wrażeń.

M. Goździak




......................................................................................................................................................