JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE W WYKONANIU GRUPY 0D

Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń,
że może z niej uczynić Betlejem.
Każdy z nas ma na tyle ciepłe serce,
że może przyjąć nowo narodzoną MIŁOŚĆ...
do tego wystarczy tylko wiara, nadzieja
a MIŁOŚĆ przyjdzie sama...!

Święta Bożego Narodzenia to czas spokoju, miłości i pojednania, łamania się opłatkiem, składania sobie życzeń, śpiewania kolęd. To czas wiążący się           z tradycją wystawiania Jasełek które wprowadzają wszystkich w Świąteczny nastrój.
          Jak co roku w naszej szkole historię narodzin Jezusa przedstawili również najmłodsi uczniowie grupy 0d. Maluchy odważnie wkroczyły na scenę i znakomicie odegrały swoje role. Widzowie mogli również wysłuchać śpiewu przepięknych polskich kolęd oraz wcielić się w role razem z aktorami.
          Na zakończenie panie wychowawczynie podziękowały rodzicom za włączenie się w przedstawienie oraz złożyły życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Życzyły, aby te święta były jedyne w swoim rodzaju, rodzinne, aby okazały się piękne, ciepłe i przyniosły mnóstwo szczęścia i radości.
         Wielkie gratulacje dla organizatorów i wykonawców za niezwykłe widowisko.

                                                                                                              Mama Mateusza z grupy 0d




.......................................................................................................................................

List od Królowej Elżbiety II



                Z ogromną przyjemnością informujemy że w zeszłym tygodniu do naszej szkoły dotarł list z Pałacu Buckingham. Uczniowie klasy I k  kilka tygodni temu na lekcji języka angielskiego napisali  długi list z licznymi pytaniami dotyczącymi Jej Królewskiej Mości, dodatkowo na zajęciach z edukacji plastycznej dzieci narysowały przepiękne rysunki  przedstawiające ich pomysły spędzenia dnia z Królową Elżbietą. Czujemy się wyjątkowo wyróżnieni ponieważ liczna korespondencja jaką otrzymuje Królowa nie pozwala na odpisanie każdemu – nas jednak spotkał ten zaszczyt –  w imieniu Królowej  odpisała jej dama dworu. A oto treść  wiadomości:

Królowa pragnie podziękować za list oraz znakomite rysunki które zostały do niego dołączone.

 Zdaniem Jej Wysokości wysłanie listu było bardzo uprzejmym gestem a wszystkie zawarte w nim pytania Królowa przeczytała z wielkim zainteresowaniem.

Jej Królewska  Mość została poproszona o autograf, jednakże jestem pewna że zdajecie sobie sprawę iż Królowa otrzymuje ogromną liczbę próśb o autograf w rezultacie czego  jest zmuszona ograniczyć je do osób które są Jej osobiście znane.

Jednakże dołączam podwójny portret Jej Królewskiej Mości razem z  kartami informacyjnymi które wysyłam z myślą iż zostaną chętnie obejrzane, w imieniu Królowej przesyłam Wam wszystkim najserdeczniejsze  pozdrowienia.


                                                                                                      
 R.Elton   
  Dama Dworu

Marta Soszyńska





......................................................................................................................

Kiermasz świąteczny 2015

Z wielką przyjemnością informuję, że w wyniku tegorocznej sprzedaży ciast oraz kartek i ozdób świątecznych uzyskaliśmy kwotę 2950 zł.
Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców i uczniów mogliśmy zaspokoić potrzeby 100 uczniów naszej szkoły, dla których przygotowaliśmy okazałe paczki świąteczne.
Po raz kolejny wszyscy pokazaliśmy, że jedną z naszych mocnych stron jest dobroczynność.
Z całego serca dziękuję wszystkim za zrozumienie, hojność i życzliwość.

Iwona Pawlak

..........................................................................................................................................................

Świąteczny koncert chóru „Canto” w MCP „Drewnica”

„Jest taki wieczór, który cieszy wszystkich.
Jest taki wieczór, wieczór wililijny…”
Tymi wzruszającymi słowami rozpoczął się świąteczny koncert kolęd      w Mazowieckim Centrum Psychiatrii „Drewnica”. Chór  „Canto” ze Szkoły Podstawowej Nr 2  wraz ze swoją dyrygentką, Jagodą Żaboklicką oraz  nauczycielkami: Jolantą Stosio i Renatą Kubicką-Wnęk przyjął zaproszenie dyrekcji szpitala oraz głównej organizatorki koncertu pani Elżbiety Strząski.  Młodzi wykonawcy zaprezentowali  tradycyjne, polskie  kolędy i pastorałki m.in.  „Wśród nocnej ciszy”, „Idzie kolęda”, „Oj maluśki, maluśki”, „Tobie mały Panie” , „Ach, co za noc”, „Jest taki wieczór”, „Witaj, gwiazdko złota”.  Nasi uczniowie zostali   niezykle ciepło przyjęci przez  dyrekcję szpitala, przedstawicieli władz naszego miasta, personel i pacjentów  oraz wszystkich zaproszonych gości.  Po występie chórzyści  otrzymali drobne upominki i słodki poczęstunek. Koncert  wywołał wiele emocji i wzruszeń. Była też chwila wspomnień i serdeczych uścisków. Dla 42 osobowej grupy  chórzystów to pierwszy taki występ w szpitalu, a jak twierdził  organizator,  to również pierwszy występ tak licznego chóru na terenie placówki. Cieszy nas, że wśród zebranych gości widać było wzruszenie i choć przez chwilę można było poczuć namiastkę świątecznego nastroju.
Dziękujemy serdecznie dyrekcji szpitala za zaproszenie i  tak serdeczne przyjęcie. Panu Ireneuszowi Majewskiemu dziękujemy za pomoc w przewiezieniu sprzętu nagłaśniającego.

Dorota Lubaszka



.......................................................................................................................................... 

Sprawozdanie z wycieczki do Centrum Nauki Kopernik

Dnia 16 grudnia 2015 r. odbyła się wycieczka do Centrum Nauki Kopernik.W wyjeździe uczestniczyła klasa IV a, koło informatyczne i matematyczne. Towarzyszyły nam panie uczące matematyki: pani A.Borysiewicz i pani E.Pabisek.
O godzinie 8.15 zebraliśmy się pod szkołą. Po kilku minutach wyruszyliśmy spod szkoły autokarem. Gdy dotarliśmy na miejsce, panie rozdały wszystkim "Karty Klubowe"CNK, które dały nam możliwość dostępu do wielu ciekawych doświadczeń i interesujących atrakcji.
Z taką kartą w ręku każdy miał możliwość zdecydować co chce obejrzeć. W galerii "Świat w ruchu" mogliśmy przekonać się na własnej skórze, co czuł astronauta Neil Armstrong, gdy stawał na Księżycu.
W galerii "Re:generacja" dowiedzieliśmy się, dlaczego się boimy i co dzieje się wtedy z naszym umysłem. Galeria "Strefa światła" była świetnym miejscem dla tych, którzy lubią zagadki kryminalne. Najciekawszą atrakcją w tej galerii okazał się "krzywy dom", który miał krzywe ściany i podłogi. W galerii "Człowiek i środowisko"najważniejszym eksponatem staliśmy się my. Mogliśmy przeprowadzić operację misia, zobaczyć jak wyglądają i z czego są zbudowane narządy wewnętrzne każdego z nas oraz samemu oczyścić wodę. Poznaliśmy też granicę własnych możliwości, tajniki zmysłów i ciała.
   Wycieczka bardzo nam się podobała, ponieważ przenieśliśmy się w świat iluzji, dotarliśmy do korzeni cywilizacji i dowiedzieliśmy się wiele innych ciekawych rzeczy.



                                                                                                                Anita Baryło,
                                                                                                                Paula Szabłowska
                                                                                                                klasa 5d

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO PLANETARIUM KLAS VI b i VI c


KLASA VI B I VI C W DNIU 10.12.2015(CZWARTEK) ODWIEDZIŁY PLANETARIUM W RAMACH WYCIECZKI EDUKACYJNEJ Z PRZYRODY.
PIERWSZYM CELEM NASZEGO ZWIEDZANIA BYŁA WYSTAWA :
,,PATRZ- ZIEMIA ”- UCZNIOWIE MOGLI SPOJRZEĆ NA ZIEMIĘ Z KOSMOSU I POZNAĆ URZĄDZENIA PRACUJĄCE NA ORBICIE. DZIĘKI TEJ WYSTAWIE MOGLIŚMY SKORZYSTAĆ Z GPSÓW, OBSERWOWAĆ ZMIANY KLIMATYCZNE, PROGNOZOWAĆ POGODĘ. ZDJĘCIA PRZEDSTAWIONE UŚWIADOMIŁY NAM, ŻE PLANETA WIDZIANA Z DUŻEJ ODLEGŁOŚCI JEST PRZEPIĘKNA ALE ZARAZEM  KRUCHA I BARDZO WAŻNE JEST ROZSĄDNE KORZYSTANIE Z ZASOBÓW ZIEMI.
KOLEJNYM ETAPEM BYŁ SEANS W PLANETARIUM- ,,UKŁAD SŁONECZNY’’. UCZNIOWIE MOGLI PRZYPOMNIEĆ ORAZ POSZERZYĆ  WIADOMOŚCI  Z RUCHU OBROTOWEGO I  OBIEGOWEGO ZIEMI . JESZCZE RAZ ZASTANOWIĆ SIĘ DLACZEGO MAMY CZTERY PORY ROKU I DLACZEGO WYSTĘPUJE DZIEŃ I NOC POLARNA. WYCIECZKA POGŁĘBIŁA  WIEDZĘ DZIECI NA TEMAT WSZECHŚWIATA I Z PEWNOŚCIĄ  POWRÓCIMY DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK ABY POZNAWAĆ ,,WIELKĄ NAUKĘ’’ ŁATWYMI METODAMI EDUKACYJNYMI POPRZEZ BEZPOŚREDNIE UCZESTNICTWO W DOŚWIADCZENIACH .
                                                                                                                           

                                                                                                Organizator wycieczki: mgr Anita Frączek

.......................................................................................................................................................................................................................

Teatr Wielki – świątynia wielkiej sztuki

Dnia 2 grudnia 2015 roku klasy 5a i 5d wraz z wychowawcami, Panią Jadwigą Żaboklicką i Panią Elżbietą Gaworek, odwiedziły Teatr Wielki. Wycieczka ta odbyła się w ramach programu ,,Edukacji Muzycznej kl. IV-VI” prowadzonego przez Panią Jadwigę Żaboklicką – nauczyciela muzyki w naszej szkole. Na podobne wycieczki udały się wszystkie klasy V.
Pierwotnie gmach Teatru Wielkiego został zaprojektowany przez architekta Antonia Corazziego, a odbudowany po wojnie przez Bohdana Pniewskiego. Oddano go do użytku w 1965r. Wchodząc do środka, od razu zauważyliśmy popiersia dwóch architektów, stojące obok siebie.
          Na początku zwiedzania pan przewodnik zaprowadził nas do makiety Teatru. Stamtąd czerwonym dywanem, po schodach przeszliśmy
do pomieszczenia, z którego przechodziło się do garderoby, przejścia służbowego i na widownię. Pan przewodnik poprowadził nas przejściem służbowym na samą scenę. Była naprawdę ogromna. Po obu stronach znajdowały się stanowiska inspicjentów, którzy informują aktorów, kiedy mają wyjść na scenę.
Stojąc na scenie, miałam wrażenie, że jestem aktorką i wyobrażałam sobie widownię pełną ludzi. Między widownią a sceną znajdowała się fosa, czyli miejsce dla orkiestry. W ciągu przedstawienia fosa jest nisko, a po zejściu aktorów ze sceny, wraz z muzykami podjeżdża do góry. Nad sceną widzieliśmy kurtynę, a za nią po kolei wisiały tła w postaci dekoracji, które opadają
i podnoszą się podczas spektaklu.
W części niewidocznej dla widowni znajdowały się rekwizyty i winda. Pojechaliśmy nią do malarni, która znajdowała się pod kopułą. Później przechodziliśmy przez stolarnię, tartak, ślusarnię, pracownię artystyczną, salę prób baletowych, pralnię oraz farbiarnię. Weszliśmy do pomieszczenia,
w którym znajdowało się 13 000 kostiumów. Obok były pracownie krawieckie, w których szyto te piękne stroje. Teatr nazywany jest przez to „miastem w mieście”, ponieważ jest samowystarczalny.
          Wycieczkę zakończyliśmy na widowni, gdzie pan przewodnik odpowiadał na nasze pytania. Panie wychowawczynie rozdały nam zakładki,
a my przed wyjściem sięgnęliśmy jeszcze po plan przedstawień, ponieważ
ta wycieczka zachęciła nas do ponownego odwiedzenia teatru.


                                                                             Weronika Bogusz kl. V


.......................................................................................................................

„JAK POLSKA ODZYSKAŁA NIEPODLEGŁOŚĆ”

Dnia 17.11.2015r. odbył się muzyczny koncert patriotyczny z okazji Dnia Niepodległości w wykonaniu PRO ARTE Izabeli Wilczak dla uczniów oddziałów przedszkolnych naszej szkoły.
Spotkanie rozpoczęło się rozmową na temat naszej ojczyzny. Dzieci brały czynny udział w pogadance i wymieniały symbole Polski: godło i flagę, a przyjmując odpowiednią postawę wszyscy uczestnicy zaśpiewali Hymn Państwowy i to jak przystało na prawdziwego Polaka, wszystkie cztery zwrotki.
Pani Izabela w bardzo ciekawy sposób przedstawiła dzieciom postać marszałka Józefa Piłsudskiego, opowiedziała naszym najmłodszym o tym, jak wielką rolę odegrał on w dziejach Polski. Dużo dowiedzieliśmy się również             o Leopoldzie Kuli, który jako młody chłopak zaciągnął się do wojska, aby walczyć    o niepodległość Polski. Zawsze na czele swoich ludzi sprawnie przeprowadzał każdą akcję, dlatego dostał przydomek „Lis”. Poldek był ulubieńcem Józefa Piłsudskiego, uzdolnionym dowódcą, niezwykle odważnym żołnierzem. Po jednej     z wygranych bitew został ciężko ranny i po kilku godzinach zmarł. Był jednym        z najbardziej utalentowanych polskich oficerów. Jego pogrzeb w Rzeszowie stał się wielką manifestacją patriotyczną. Pułkownik Leopold Lis-Kula został pochowany na cmentarzu na Pobitnie. W czasie uroczystości pogrzebowych złożono wieniec z napisem „Memu dzielnemu chłopcu – Józef Piłsudski”.
 Instrumentem, który dominował na koncercie była trąbka. Pan, który grał na trąbce zapoznał dzieci z budową, brzmieniem oraz ze sposobem gry na tym dość głośnym instrumencie. Uczniowie śpiewali i pokazywali treść piosenek śpiewanych  i granych przez gości tj. „Przybyli ułani pod okienko”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”. 
I chociaż zagadnienie wojny i problemy tamtych lat są trudne i odległe, to zachowanie dzieci w czasie koncertu jest dobrym przykładem na to, że od najmłodszych lat trzeba wpajać dzieciom postawy patriotyczne i to, że wszyscy powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami.   

                                                                                               Jolanta Stosio

..................................................................................................................................................

"Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkach uczą programowania w Urzędzie Transportu Kolejowego."

16 XII 2015r. w siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego odbyły się warsztaty " Godzina kodowania dla pracowników Urzędu i osób zainteresowanych różnymi formami programowania" .
13 uczniów z naszej szkoły (z klas: 3a, 3b i 6e), biorących udział w programie Mistrzowie Kodowania, wcieliło się w trudną rolę nauczycieli. Tym razem uczniowie to dorośli: Piotr Woźny- podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Krzysztof Dyl - prezes Urzędu Transportu Kolejowego oraz kilkunastu innych pracowników UTK.
Młodzi instruktorzy dzielili się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami programowania w Scratch. Pokazali jak wprowadzić w ruch cyfrową lokomotywę, jakich zasad przestrzegać na drodze. Stworzyli również zabawę - kot goni mysz, akwarium.
Nasi uczniowie byli wspaniali. Dokładnie, wytrwale, z pełnym zaangażowaniem i naturalnością, wprowadzali dorosłych w świat kodowania.

Małgorzata Goździak
Piszą o nas /linki do stron/:

Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Dziękuję bardzo p. Małgorzacie Goździak za przygotowanie dzieci. W sposób szczególny pragnę podziękować p. Krzysztofowi Dyl i p. Bartłomiejowi Raszplewiczowi za zorganizowanie tej wyjątkowej lekcji.


Irena Małyszczuk




....................................................................................................................................

KRÓWKA Z MILANÓWKA



2 grudnia 2015 r. klasa IV b oraz IV f wybrała się na wycieczkę szkolną do fabryki krówek w Milanówku. Jest to manufaktura, czyli zakład, gdzie większość prac wykonuje się ręcznie. Aby zobaczyć proces powstawania popularnej ciągutki, musieliśmy założyć ubranie ochronne i czepki na głowy.
Na początku poznaliśmy historię zakładu. W Milanówku produkowane są głównie tzw. krówki reklamowe, czyli na specjalne zamówienie.  Jest to niewielka, rodzinna firma zatrudniająca zaledwie kilkunastu pracowników.
 Następnie przeszliśmy do pomieszczenia, gdzie produkowane są cukierki. Do ich powstania konieczne są: cukier, masło, mleko i aromat wanilinowy. Czasami robi się też krówki o innym smaku: czekoladowe, kokosowe lub cynamonowe. Podgrzana masa jest prasowana, chłodzona, krojona i zawijana w papierki.  Podziwialiśmy szybkość i precyzję, z jaką pracownicy wykonują cukierki. Mogliśmy też spróbować ciągutek prosto z taśmy. Są bardzo smaczne.
Gdy skończyliśmy degustację, pani zaproponowała nam, abyśmy wykonali własne etykietki, w które potem zawijaliśmy krówki. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste.

Ostatnim etapem naszej wycieczki był konkurs plastyczny. Musieliśmy narysować świąteczną krówkę. Nasze prace ozdobiły ściany zakładu. Bardzo się staraliśmy, bo nagrodami za najciekawsze rysunki były krówki.

Według mnie to była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Zadowoleni oraz pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
                                                                                                    Nikola Rosłaniec IVb

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW KULINARNYCH

Dnia 19 listopada 2015 r. na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej odbyły się warsztaty kulinarne dla klasy 4c organizowane przez firmę Adam-Pol w ramach programu "Start po zdrowie. Wszyscy bardzo się ucieszyliśmy. Warsztaty te odbyły się dzięki temu, że uczennica naszej klasy – Julia Kolanowska zdobyła l miejsce w ogólnopolskim konkursie o nazwie „Mam manię na zdrowe śniadanie”, który również był organizowany przez wcześniej wymienioną firmę. Polegał on na wykonaniu zdrowego śniadania, pełnego witamin, warzyw i owoców.
            O ustalonej godzinie w pracowni plastyczno-technicznej czekali na nas przedstawiciele firmy Adam-Pol, którzy na początku przybliżyli nam na czym będzie polegała nasza kulinarna praca. Wśród nich były dwie panie kucharki, dzięki którym prawidłowo wykonaliśmy swoje produkty, manager firmy, fotograf oraz pan, który nadzorował kuchenną pracę. Ucieszyło nas również to, że pani wicedyrektor dotarła na to wyjątkowe i niecodzienne zdarzenie. Najpierw chwilę porozmawialiśmy. Pani wychowawczyni podzieliła nas na dwie grupy – jedna robiła soki – druga kanapeczki. Niektóre kanapeczki były z salsą, czyli pokrojonymi pomidorami, wymieszanymi z oliwą, oregano i bazylią. Podpiekliśmy chleb i  na niego położyliśmy salsę. Inne kanapki były z twarożkiem czyli pokrojoną papryką i rzodkiewką dodaną do twarogu. Następnie na chlebie rozsmarowywaliśmy zrobioną przez nas masę i dla ozdoby układaliśmy po jednym listku oregano. Soki były różne - jedne z marchwi, jabłka i gruszki, a drugie wykonywaliśmy z bananów, ananasa i śliwki z dodatkiem kakao. Smakowały jak gęste nektary lub musy owocowe.
Gdy zrobiliśmy już wszystko, położyliśmy to na jednym stole. Pstryk! I zdjęcie zrobione. Następnie wszyscy chętnie próbowaliśmy wykonanych przez nas  kanapeczek i musów, które każdemu bardzo smakowały. Pysznym smakiem naszych wyrobów mogły rozkoszować się także - pani wicedyrektor-Iwona Pawlak, pani Monika Wrzaszcz oraz nasza wychowawczyni - pani Anna Orchowska.
            Cała nasza klasa bardzo miło wspomina ten czas, który upłynął zdecydowanie za szybko.  
                                                                                


NATALIA I JULIA KOLANOWSKIE KL.4c
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Godzina Kodowania 2015



Godzina Kodowania to inicjatywa organizowana w ramach Tygodnia Informatyki. 

W bieżącym roku szkolnym obchodzona jest w dniach 7-13 grudnia 2015. 
Co roku okazuje się olbrzymim sukcesem, który przerósł oczekiwania organizatorów. Wzięło w niej dotychczas udział ponad 140 milionów uczestników z całego świata. 
Jest również bardzo popularna w naszym kraju. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli 
i rodziców do próby kodowania, programowania...




Małgorzata Goździak
.......................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

Mikołajki klasowe – IV d.

Klasa IV d na godzinie wychowawczej rozdała sobie prezenty mikołajkowe , wychowawczyni wraz z elfami- Antkiem Wronko i Weroniką Konopko wcieliła się w Mikołaja i rozdała przygotowane prezenty. Atmosfera była bardzo świąteczna a choinka  umiliła nam atmosferę świąteczną.
Wszystkie buzie były uśmiechnięte i zadowolone z otrzymanych upominków.


Mikołajki
6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.

Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.


Dla Asi ma piłkę, dla Bartka - sanki
i figurówki dla Zuzanki.
Kasi książeczkę da z obrazkami
i lalkę Barbie z ubrankami.

Dla Krzysia ma czapkę i rękawiczki,
Bliźniaczkom z Płocka da dwa szaliczki.
a dla Jędrusia z Zakopanego
ma narty i piękne klocki lego.

A kiedy rozda już prezenty,
 Wraca do nieba uśmiechnięty.
     Choć może czasem przykro świętemu,
 że nikt prezentów nie daje Jemu.

                                         Halina Szal


........................................................................................


      

BOMBKOWY ŚWIAT

BOMBKOWY ŚWIAT

Dnia 30 listopada klasa 2A wybrała się na wycieczkę do Fabryki Bombek w Józefowie.
Dowiedzieliśmy się jaka jest historia powstania pierwszej bombki. W 1847 roku pracownik huty z Lauscha w Niemczech, Pan Hans Greiner, nie mając pieniędzy na ówczesne ozdoby (orzeszki, ciasteczka, pierniczki) wykonał w swoim miejscu pracy pierwsze szklane bombki i ozdobił nimi swoją choinkę. Wieść o nich bardzo szybko rozniosła się po okolicy i tak szklane bombki stały się ozdobami choinek na całym świecie.
Dowiedzieliśmy się również o tym, że jedyne na świecie Muzeum Bombki Choinkowej mieści się w miejscowości Nowa Dęba niedaleko Tarnobrzegu. Najdroższa bombka szklana ma wartość 400000zł. Najstarsza firma produkująca bombki to Komozja mieszcząca się koło Częstochowy.
Na miejscu zobaczyliśmy jak się wydmuchuje bombki, Pani Basia pokazała nam proces srebrzenia, a na koniec każdy ozdobił swoją bombkę, którą powiesimy na świątecznych choinkach. Dużą atrakcją było oglądanie wystawy bombek.
Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.


Wychowawczynie klasy 2A



............................................................................................................................