Przegląd piosenki wiosennej klas 2



............................................................................................................

Apel o Janie Pawle II

Dnia 13 maja 1016 r miała miejsce kolejna rocznica zamachu na św. Jana Pawła II. W naszej szkole odbył się apel poświęcony temu wybitnemu Polakowi. Chcemy, aby kolejne pokolenia nie zapominały o autorytecie XX i XXI wieku. Program przygotowała pani Agnieszka Korpusik z kółkiem religijnym oraz pani Katarzyna Węgrzynek z kołem misyjnym.
Katarzyna Węgrzynek
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka do redakcji

W czwartek 19 maja 2016r. klasy 2c i 2f były na wycieczce w redakcji „Faktu” i „Przeglądu Sportowego”. Uczniowie poznali warunki pracy redaktora prasowego oraz innych osób związanych z wydawaniem gazety. Dzięki uprzejmości pracowników obu gazet mogli zobaczyć i usłyszeć, jak wygląda i ile trwa praca przy tworzeniu jednego numeru oraz ilu pracowników jest w to zaangażowanych.

Dziękujemy tacie uczennicy klasy 2c za zorganizowanie wycieczki, przygotowanie upominków oraz niespodzianki dla uczniówJ.

.............................................................................................................................


Mistrzostwa powiatu w czwórboju lekkoatletycznym

W dniach 11-12 05. 2016 r. na obiektach sportowych naszej szkoły odbyły się mistrzostwa powiatu w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców.
Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkach z wynikiem 1201 punktów wyprzedzając Szkołę Podstawową nr 2 w Zielonce tylko o 24 punkty. Trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 7 z Wołomina.
Indywidualnie najlepiej punktujące zawodniczki; Oliwia Kowalska SP 2 Zielonka 274 pkt, Aleksandra Wacławska SP2 Ząbki 270 pkt, Wiktoria Bielicka SP 7 Wołomin 267 pkt.
Następnego dnia odbyły się zawody chłopców, które zostały zdominowane przez drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Zielonki. Zawodnicy tej drużyny wygrali każdą konkurencję składającą się na czwórbój i indywidualnie zajęli wszystkie miejsca na podium.
Wyprzedzili Szkołę Podstawową nr 2 z Ząbek o 170 pkt, a Szkołę Podstawową nr 1 z Ząbek o 310 pkt.

Zawody odbyły się przy dobrej pogodzie i w miłej atmosferze, którą podniosły trofea ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkach oraz obecność Pani Dyrektor Ireny Małyszczuk na uroczystym zakończeniu zawodów.

I miejsce drużyny dziewcząt dało im możliwość startu  23 maja na zawodach międzypowiatowych, które odbyły się w Lesznowoli. Dziewczęta zdobyły tam brązowy medal i awansowały do zawodów wojewódzkich. Gratulujemy !!!



.............................................................................................................................

Mam Talent 2016

Każdy z nas ma jakąś pasję - jedni rysują, drudzy grają na instrumentach, a jeszcze inni lubią sobie po  prostu pośpiewać pod prysznicem. Ale żeby wyszlifować prawdziwy talent, trzeba dużo pracy i czasu. Takie niezwykłe umiejętności pokazały nam wybrane osoby z naszej szkoły (SP2 Ząbki) w akcji „Mam Talent 2016”.
       Z góry uprzedzam- nie było żadnych pierwszych, drugich czy trzecich miejsc. Była dobra zabawa, szczypta tremy
i podziw na twarzach widzów.
       W tegorocznym show mieliśmy okazję oglądać wspaniałe umiejętności strategiczne, jak i zdobyć trochę informacji
o architekturze. Podejrzewam, że powszechny był też zachwyt recytacją. Podziwialiśmy kunszt artystyczny - mogliśmy obejrzeć piękne rysunki i malowidła. Nie można zapomnieć też o wszelkiej aktywności fizycznej- gimnastyce artystycznej, hula- hop i skakaniu na skakance. W tym wydarzeniu również brały udział osoby związane z muzyką- wokaliści oraz laureaci w kategorii gra na instrumentach. Tak samo ważni byli tancerze, prezentujący wszelkie rodzaje tańca- od nowoczesnego po klasyczny. Dla osób lubujących się
w aktorstwie nie zabrakło wspaniałego mini- spektaklu, okraszonego śmiesznymi uwagami.
       Podsumowując- tegoroczna edycja szkolnej akcji Mam Talent dostarczyła nam wielu pozytywnych emocji. Miejmy nadzieję, że to w następnym roku będzie się bawić tak samo dobrze, a może nawet jeszcze lepiej!
                                                   

                                                    Patrycja Cichocka kl. 6A


 .............................................................................................. 

Sprawozdanie z wycieczki historycznej o J. Piłsudskim

27.04.2016 uczniowie należący do kółka historycznego z klas 4, 5 i 6 pod nadzorem nauczycielki historii pani Elżbiety Gaworek, wybrali się na wycieczkę mającą na celu przybliżenie losów J. Piłsudskiego. Przewodnikiem został pan Krzysztof Jabłonka.
Zwiedzanie rozpoczęło się od złożenia hołdu poległym na cmentarzu w Radzyminie. Odwiedzaliśmy groby żołnierzy oraz widzieliśmy tablice pamiątkowe poświęcone zmarłym.  Naszej uwadze nie uszła ,poświęcona podczas II wojny światowej kaplica,  z tablicą upamiętniająca postać Jana Pawła II pod którą odmówiliśmy krótką modlitwę  „Wieczny odpoczynek”. 
Kolejnym celem wycieczki było zwiedzenie rezydencji marszałka. Na wejściu obejrzeliśmy krótki filmik z udziałem młodszej córki komendanta Wandy. Opowiadała ona o swojej rodzinie przytaczając fragmenty z pamiętnika swojej matki. Kolejno zwiedzaliśmy następujące pomieszczenia: bibliotekę, gabinet, kuchnię, jadalnię, salon, pokój marszałka. Dowiedzieliśmy się, że niestety większość mebli nie została odzyskana, ale zachowało się parę oryginałów. Miejsca z brakującymi przedmiotami zostały oznaczone liniami. Z ponad 1000 tomów pochodzących z biblioteki marszałka żadnego nie udało się odzyskać. Następnie zobaczyliśmy pokój marszałka.  Z czasów wojny zachował się jedynie obrazek Matki Boskiej Ostrobramskiej, wiszący wcześniej pomiędzy portretami rodziców, oraz regał z paroma autorskimi książkami np. „Rok 1920”. To właśnie w tym pomieszczeniu podjęte zostały najważniejsze decyzje dla naszego narodu.  Następne w kolejce była kuchnia oraz jadalnia – królestwo pani Adeli, gosposi. Poznaliśmy przyrządy jakimi posługiwano się w tych czasach m.in. froterkę, rondel, chochle itp. W jadalni w oszklonym kredensie mogliśmy podziwiać oryginalną zastawę z inicjałami J. Piłsudskiego.  Po sprezentowaniu reszty domu udaliśmy się do głównego pomieszczenia z podobizną marszałka gdzie zaprezentowaliśmy artystyczną część wycieczki czyli wiersze i śpiew piosenki „I Brygada”. Udaliśmy się jeszcze na dwór gdzie mogliśmy zobaczyć liczącą sobie ponad wiek japońską jabłoń, podarowaną marszałkowi podczas jednej z wypraw.  Na pożegnanie zostały nam podarowane upominkowe gazety.
Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wycieczka była bardzo udana i z żalem pożegnaliśmy pana przewodnika dziękując mu za przekazane informacje.

Dominika Uścińska, Nina Andrzejczyk 6d


.............................................................................................................................................

„Scratch Junior to proste”

17 maja 2016r. Mistrzowie Kodowania z klas 3 odwiedzili swoje koleżanki i kolegów klas 3a i 3b.  Grupa pod opieką p. Małgorzaty Goździak zorganizowała akcję „Podaj Dalej”, „Scratch Junior to proste” Uczniowie prezentowali swoje prace i uczyli koleżanki i kolegów programu Scratch Junior. Wspólnie, świetnie bawili się, pracując na tabletach.


..............................................................................................................................................................

Dni Scratcha w SP2

12 i 13 maja 2016 klasy 4d, 4e w Szkole Podstawowej nr 2 w Ząbkach obchodziły Dni Scratcha.

W tych dniach uczniowie przedstawiali swoje projekty w Scratchu i wraz z klasą wykonywali projekt pokazowy z wykorzystaniem pracowni mobilnej.




..                                                        .Agnieszka Borysiewicz-Rzewuska
....................................................................................................................

Przygoda klasy 6e w Płocku

Dnia 12 maja 2016r. w ramach I Ogólnoszkolnego Projektu Edukacyjnego „Wokół Mazowsza”, nasza klasa wybrała się do pięknego i malowniczego miasta Płock. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy spod szkoły. Około godziny 10.00 dotarliśmy na miejsce.  Na parkingu przywitał nas przewodnik. Od samego początku opowiadał nam o historii tego miasta. Zwiedzanie zaczęliśmy od zobaczenia pomnika Władysława Broniewskiego, poety urodzonego w Płocku. Następnie udaliśmy się do Katedry, która jest połączeniem stylów architektonicznych: gotyku, romańskiego i baroku. W środku znajdowały się bogato zdobione trumny z prochami średniowiecznych władców Polski: Władysława I Hermana oraz Bolesława III Krzywoustego.  W czasach panowania obu władców Płock był stolicą Polski. W podziemiach katedry pochowanych jest 15 książąt mazowieckich. Zobaczyliśmy także, wykonaną z brązu,  kopię  Drzwi Płockich.
Później mogliśmy podziwiać urokliwe widoki doliny Wisły, idąc ścieżką na Wzgórzu Tumskim. Wdzieliśmy jedyne w Polsce molo biegnące wzdłuż rzeki.
Następnie skierowaliśmy się na ulicę Tumską 8, gdzie znajduje się Muzeum Mazowieckie. Obejrzeliśmy tam różne zwierzęta związane z Mazowszem. Jednym z najciekawszych eksponatów był tam: ząb mamuta oraz jesiotr olbrzym złowiony w Wiśle. „Podróżowaliśmy w czasie”, oglądając wystawy oraz słuchając co nam opowiada pani przewodnik. Widzieliśmy wiele eksponatów oraz ogromną makietę Starego Płocka. Powtórzyliśmy sobie bardzo ważne daty w dziejach Polski. Dowiedzieliśmy się m.in. że dzięki Płocczanom opóźnił się  atak bolszewików na Warszawę. Po około 1, 5 godziny podziękowaliśmy za ciekawe uzupełnienie wiedzy i zaczęliśmy marsz w kierunku Wieży Ciśnień. 
Po drodze zauważyliśmy na środku ulicy, małego kotka. Każdy przejął się jego losem, więc postanowiliśmy go uratować. Klasa nazwała go Płocuś.   Historia zakończyła się Happy Endem, ponieważ kotek bezpiecznie trafił do schroniska i czeka na nowy dom. Po krótkiej wędrówce weszliśmy na wieżę widokową, gdzie mogliśmy zobaczyć piękną panoramę Płocka.
Następny punkt naszej wycieczki to ZOO, które zwiedzaliśmy z sympatyczną przewodniczką. Widzieliśmy tam wiele egzotycznych i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Całej klasie najbardziej podobało się mini ZOO, w którym można było pogłaskać i potrzymać na rękach małe kózki i króliki.
Na podsumowanie wybraliśmy się na przejażdżkę Ciuchcią Tumską. Podróżując nią lektor opowiadał nam wiele ciekawych historii np. o dobrym smoku. Niestety wycieczka na tym się skończyła, lecz będziemy ją przez długi czas  dobrze wspominać.

Na zakończenie ciekawostka: Jak policzył nasz kolega Paweł – łącznie zrobiliśmy 11 309 kroków czyli 6,7 kilometra.
Wszyscy uważają, że wycieczka udała się w 100%.
Uczniowie klasy 6e
Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkach:
Martyna Grzywna, Aleksandra Jasińska,
Dorota Komorek, Wiktoria Maćkiewicz
Jakub Leszczyński, Jakub Szymanowski





...........................................................................................................................................................

,,Sprawozdanie z wycieczki na stadion Legii’’


W dniu 10 maja nasza klasa wraz z klasą 2d pojechała na stadion Pepsi Arena im. Józefa Piłsudskiego, gdzie na co dzień rozgrywa swoje mecze klub Legia Warszawa. Zwiedzanie stadionu rozpoczęliśmy od garażu dla autokarów, które przewożą piłkarzy na mecze. Następnie poszliśmy na trybunę północną zwaną ,,Żyleta’’. Potem mogliśmy poczuć jak czuje się zawodnik na ławce rezerwowych. Kolejną atrakcją była rozgrzewka w formie przebiegnięcia całego boiska. Po odbyciu rozgrzewki poszliśmy do galerii sław gdzie wiszą zdjęcia piłkarzy, którzy zdobyli z Legią mistrzostwo Polski. Później mogliśmy dotknąć odciśniętej ręki największej legendy warszawskiego klubu Lucjana Brychczego. Następnie wybraliśmy się do skyboxu gdzie nakręcano program liga+. Potem poszliśmy do sali konferencyjnej , gdzie odbywają się konferencje prasowe. Następnie poszliśmy do loży biznesowej i wtedy mogliśmy się przekonać jak duże jest to boisko. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy były kabiny komentatorów. Mogliśmy się tam poczuć jak prawdziwi komentatorzy. Później poszliśmy do muzeum Legii, gdzie były wszystkie pamiątki z najważniejszych meczów tego klubu i na koniec mogliśmy wpisać się do księgi gości. Ostatnią atrakcją było pójście do fan storu.
Moim zdaniem wycieczka była jedną z najfajniejszych. Myślę, że moim kolegom i koleżankom też się podobała.

Bartłomiej Szybka 2e

...............................................................................


WYCIECZKA NA STADION LEGII
10 maja całą klasą udaliśmy się na wycieczkę na Stadion Legii. Nowy stadion Legii powstał w

miejsce starego, który służył klubowi od 1930 roku. Po całkowitej przebudowie Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (właściwie trzy gotowe trybuny) oficjalnie otwarto 7 sierpnia 2010 roku, a główną atrakcją towarzyszącą ceremonii był mecz Legii z Arsenałem Londyn.
Stadion Legii to jedna z najnowocześniejszych aren sportowych w kraju. Obiekt posiada specjalne oświetlenie, a także oświetlenie płyty boiska. Istnieje również możliwość podświetlenia obiektu na dowolny kolor.
W 2016 roku warszawski klub obchodzi 100-lecie swojego istnienia, w tym też roku Legia ma szansę zdobyć tytuł Mistrza Polski, już udało jej się zdobyć Puchar Polski.
Zwiedzanie stadionu rozpoczęliśmy od obejrzenia trybun, jak dowiedzieliśmy się od Pana przewodnika pojemność stadionu Legii wynosi dokładnie 31 006 miejsc. Stadion posiada cztery główne trybuny, najważniejsza dla każdego prawdziwego, najbardziej zagorzałego kibica jest Trybuna Północna (tzw.„Żyleta”).  Co ciekawe Żyleta swoją nazwę zawdzięcza reklamie żyletek jaka była w tym miejscu w latach 90-tych. To tutaj bije kibicowskie serce stadionu i to stąd gniazdowy kieruje dopingiem. Na tym sektorze panują nieco inne reguły niż na pozostałych trybunach, tu też tworzona jest cała najlepsza oprawa meczu.  Przy wejściu na tę trybunę stoi pomnik legendy klubu – Kazimierza Deyny.
Kolejną trybuną jaką obejrzeliśmy była Trybuna Zachodnia, to tutaj znajduje się klub biznesowy - Silver i Gold Club dla gości VIP oraz 40 ekskluzywnych lóż (wraz z całym zapleczem). Mogliśmy zobaczyć taka lożę od wewnątrz, robi wrażenie J.  Na „Zachodniej” znajduje się również trybuna prasowa, a pod nią mieszczą się szatnie, baza sportowa klubu i zaplecze konferencyjno-medialne, tzw. Sky box, z którego prasa i telewizja ma wspaniały widok na płytę boiska.
Kolejną trybuną była Trybuna Południowa, na tej trybunie zlokalizowany jest sektor rodzinny , tu mecz oglądają „pikniki” J, tu też znajduje się  sektor gości.
Na Trybunie Wschodniej część krzesełek układa się w duży napis „LEGIA”.

W czasie wycieczki mieliśmy też możliwość obejrzenia miejsc pod trybunami stadionu, udaliśmy się do szatni piłkarzy. Przy wejściu do szatni naszą uwagę zwróciły zacytowane słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego : „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska”, wg mnie mogą mieć one bardzo duże znaczenie nie tylko dla sportowców, ale także dla nas. Na korytarzach stadionu tuż przy wejściu na płytę boiska mogliśmy zobaczyć zdjęcia wszystkich piłkarzy jacy kiedykolwiek grali w klubie Legia Warszawa.  W tym miejscu czekała na nas super niespodzianka przewodnik pozwolił nam wejść na płytę boiska, kilkorgu z nas, w tym również mi udało się przebiec  3 okrążenia płyty boiska, wszyscy byli pod wrażeniem. Na murawie poznaliśmy też maskotkę klubu KAZKA.

Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Legii, kolekcja muzealna ciągle powiększa się o nowe eksponaty i to zarówno związane z najświeższymi wydarzeniami, jak i z tą najbardziej zamierzchłą historią. Muzeum znajduje się pod Żyletą. Tu możemy obejrzeć puchary, koszulki, nawet buty. Bardzo dużo pamiątek zgromadzono po najlepszym i najważniejszym piłkarzu Legii, czyli  Kazimierzu Deynie. Dodatkowo na ekranie można obejrzeć fragmenty ostatniego meczu rozegranego przez Deynę w Warszawie. Wizyta w Muzeum Klubowym to prawdziwa wycieczka w czasie. Na miejscu znajduje się kilka starych krzesełek z dawnej Żylety.
Przed samym powrotem do szkoły udaliśmy się do sklepu z pamiątkami.
Wiadomość z ostatniej chwili, niedziela 15.05.2016, godz. 20:05 Legia zdobyła Mistrza Polski 2016 J huraaaa


Bartek Koźlicki 2D


................................................................................................................................................................