Zima w mieście

Pomponikowe stworki na zajeciach plastycznych.


 Zajęcia plastyczne


Społeczność ząbkowskiej „Dwójki” znowu pokazała wielkie serce

Piątek 29.01.2016r. – ostatni dzień przed zimową przerwą świąteczną, zazwyczaj wypełniony  snuciem planów na odpoczynek, pełen pozytywnych emocji.
To prawda- takich emocji i u nas nie zabrakło, ale… z zupełnie innego powodu dzień ten w ząbkowskiej „Dwójce” był naprawdę niezwykły. Odbył się wówczas, już  po raz 17.,  koncert charytatywny!!!
 Dawkę dobrego humoru zapewnił występ niezawodnej  kadry nauczycielskiej, która zaprezentowała swe talenty aktorskie w przedstawieniu  reżyserowanym przez     p. Annę Kozioł z Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach i p. Jagodę Żaboklicką.  Nasi milusińscy mieli niebywałą okazję, by zobaczyć swoich nauczycieli w nieco innej odsłonie, a mianowicie w sparodiowanych scenkach z najpopularniejszych programów telewizyjnych. Na „szkolnym ekranie” nie zabrakło zatem znanej chyba wszystkim „Familiady”  i programu „Jaka to melodia”, gdzie gościnnie wystąpili Kulfon i Monika. O podniebienia widzów zadbała Magda Gessler z „Kuchennych Rewolucji”, zaś o ład i porządek „Perfekcyjna Pani Domu”. Miłośnicy najnowszych trendów w modzie mogli  obejrzeć finałowy występ „Top Model”. Cały występ zakończyły sztandarowe hity Disco Polo, w rytmie których tańczyła sama Mariolka z przyjaciółkami. W takiej ramówce każdy mógł znaleźć coś dla siebie, toteż uśmiechy gościły na twarzach naszych małych widzów przez cały występ.
 Podczas koncertu, jak i na zebraniach z rodzicami, zbieraliśmy pieniądze dla jednej z ząbkowskich rodzin, której dom stanął w płomieniach.  Dzieci z SP2 oraz ich opiekunowie nie przeszli obojętnie obok takiej tragedii i odpowiedzieli  na skierowany do nich  apel :
Drodzy Rodzice- Ząbkowianie!
Mamy nadzieję, że iskra bożonarodzeniowej nocy
Trzyma Państwa stale w swej cudownej mocy,
Bo ona to miłość w sercach ludzi rozpala
I na drugiego człowieka czule spojrzeć pozwala.
Więc korzystając z tej „wyjątkowości”
 Prosimy Państwa o wyraz hojności-
29. stycznia po raz 17. koncert zagramy,
Bo ząbkowską rodzinę w trudnej sytuacji mamy:
Ich dom stanął w płomieniach,
Więc teraz muszą zaczynać od zera.
My, nauczyciele, na scenie zagramy
I radość wśród Państwa dzieci wywołamy.
Państwo zaś, którzy dobre serca macie,
Finansowo z pewnością tę rodzinę wspomożecie.
A że wielką hojność Państwa dobrze znamy
Z tą prośbą zwracać się ośmielamy.

Swoją wspaniałą postawą nasza społeczność kolejny raz pokazała, że chce i potrafi bezinteresownie pomagać innym.  Tym razem udało się zebrać naprawdę  imponującą kwotę ponad 7000 zł. Wszystkim, którzy włączyli się do tej niezwykłej akcji, serdecznie dziękujemy!!!  

                                                                                                                                                                                                                                                       Justyna Wujek





..................................................................................................................................................

SP2 na Uniwersytecie Warszawskim

15 stycznia uczniowie kl. VI Szkoły Podstawowej nr 2  odwiedzili Uniwersytet Warszawski. 

Na Wydziale Fizyki powitał nas p. dr Mateusz Goryca z Zakładu Fizyki Ciała Stałego, który opowiedział o pracy naukowców w Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii Nanostruktur Półprzewodnikowych.  Pan doktor w bardzo ciekawy sposób wytłumaczył tę, początkowo abstrakcyjną dla uczniów, nazwę.  Po wejściu do laboratorium zobaczyliśmy ogromne naczynia wypełnione ciekłym helem o temp. - 269° C (4° C powyżej zera absolutnego).  Do tych kadzi wkładane są malutkie próbki materiału półprzewodnikowego, które - pobudzone działaniem pola magnetycznego i pod wpływem niskiego ciśnienia, w bardzo krótkim czasie (tysięczne części sekundy), wysyłają impulsy świetlne,   mierzone za pomocą specjalnych urządzeń zwanych spektroskopami.  Dowiedzieliśmy się, że dzięki tym badaniom w przyszłości zamiast na dyskach wymiennych (pen drive) będzie można zapisywać informacje w formie impulsów światła na powierzchniach wielkości jednego atomu.

Na Wydziale Biologii zorganizowane zostały bardzo interesujące zajęcia z okazji 200-lecia Uniwersytetu - w formie wykładów, pokazów i warsztatów.
Pracownicy przygotowali wiele ciekawych stoisk pokazowych, gdzie uczniowie mogli porozmawiać ze specjalistami, ale przede wszystkim dotknąć i zobaczyć gady, owady egzotyczne oraz ryby i inne organizmy wodne.  Uczniowie grali w gry edukacyjne, rozpoznawali czaszki zwierząt leśnych i kopalnych, lepili komórki z plasteliny, jedli lody zamrożone ciekłym azotem, budowali modele helisy DNA z kawałków owoców i czekolady a później mogli je zjeść, odpowiadali na pytania naukowców 
i odgadywali zagadki, wygrywając różne nagrody.
          Uczniowie uczestniczyli też w zajęciach :
„Kosmetyki – zrób to sam”
„Nie możesz zdecydować się, który szampon, krem, odżywka będą lepsze? Nasze babcie nie miały tego problemu, bo same przygotowywały kosmetyki. W czasie warsztatów poznasz rośliny, z których wytwarza się preparaty kosmetyczne. Dzięki podanym przez nas przepisom każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie przygotować ziołowe kosmetyki.”
„CSI – kryminalne zagadki”
„Wyobraźmy sobie zdarzenie kryminalne, gdzie nie udało się ująć winowajcy na gorącym uczynku, a wszyscy podejrzani mają mocne alibi i brak jasnego motywu. Czy takie śledztwo musi zostać umorzone z powodu niewykrycia sprawcy? Dzięki metodom biologii molekularnej nie musi. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w praktycznych zajęciach z wykorzystania techniki RFLP do zbadania genetycznego odcisku palca, podczas których postaramy się odpowiedzieć na sakramentalne pytanie: winny czy niewinny.”

                                                                                   Beata Bieniak (nauczyciel)

            Pewnie wielu z was, chciało zostać agentem specjalnym. Prowadzić intrygujące śledztwa, gonić za złoczyńcą. Wybrani uczniowie z klas szóstych już to zrobili.
             Troje szóstoklasistów z naszej szkoły znalazło się na zajęciach ,,CSI- kryminalne zagadki”.
Nasza sprawa zaczyna się całkiem niewinnie. Lata osiemdziesiąte, zwykły hotel. Brzmi całkiem normalnie. Akcja zaczyna się rozkręcać, gdy do holu wbiega histeryzująca kobieta- Pani Jenny. Uważa, że w pokoju obok słychać było tłukące się szkło. We wspomnianym pomieszczeniu znaleziono martwego gangstera.
            Po dokładnych oględzinach, okazuje się, że morderca nie zostawił żadnego śladu.
Sprawa zostaje odłożona do tych nierozwiązanych.
            Trzydzieści lat później zabrano się za nią ponownie. Techniki śledcze są bardziej rozwinięte. Od gangstera, syna przestępcy, kelnera, pani Jenny i sprzątacza- czyli podejrzanych znajdujących się w tym samym czasie w hotelu, pobrano krew.  I tu ,,wkraczają” uczestnicy zajęć. Wcielamy się w rolę śledczego, który musi porównać krew z miejsca zdarzenia z krwią podejrzanych.
            Każdy ,,badacz” dostał dwie małe probówki- jedna z materiałem genetycznym podejrzanego, a druga ze specjalnym płynem do ,,rozcinania” DNA. Po wykonaniu mało skomplikowanych czynności, i porównaniu próbek dowiedzieliśmy się kto był mordercą. Pani Jenny.
            Zajęcia były bardzo ciekawe i dzięki nim dowiedzieliśmy się kilku rzeczy o DNA.

Mam nadzieję, że takie wyjazdy będą organizowane częściej.

                                                                                              Patrycja Cichocka (kl.VI a)


..................................................................................................................




XIX – wieczny Londyn w SP 2

14 stycznia 2016rw Szkole Podstawowej Nr 2 odbyła się premiera doskonale wszystkim znanej i ponadczasowej „Opowieści Wigilijnej”. Reżyserem spektaklu, autorem scenariusza, dźwięku i efektów specjalnych  była Pani Ewa Kosierkiewicz, zaś aktorami, niezwykle uzdolnieni uczniowie z klasy III a.
Interesujące stylizacje młodych aktorów, oraz prawdziwie teatralna scenografia oddawały klimat tamtych czasów. Wyszukane na strychach rekwizyty: staromodny zegar, stylowa lampa naftowa, czy zabytkowy gramofon, przeniosły widzów do XIX-wiecznego Londynu, by poznać historię skąpego starca.
Scrooge nie potrafi cieszyć się z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i zamierza po raz kolejny spędzić je samotnie. Ponad wszystko kocha pieniądze, na brak których nie narzeka. Wizyta niespodziewanych gości cudownie odmienia jego życie.
     Dla Dyrekcji, uczniów i nauczycieli odbyły się dwa przedstawienia, po których nie szczędzono braw, pochwał i słów uznania. Mistrzowsko odegrana rola Ebenezera Scrooge’a oraz pozostałych aktorów, zachwyciły tak bardzo, że gratulacjom nie było końca i odbierane były jeszcze długo po przedstawieniu na korytarzach szkolnych.
    15 stycznia na spektakl zostali zaproszeni rodzice, którzy zauroczeni grą aktorską swych dzieci, nagrodzili ich owacjami na stojąco. Były również łzy wzruszenia.
Bardzo się cieszymy, że przedstawienie się podobało. Dziękujemy za docenienie pracy i ambicji zarówno naszej, jak i naszej wychowawczyni. Staraliśmy się w dość czytelny sposób pokazać niezwykłą historię przemiany głównego bohatera, czyli tak naprawdę każdego z nas. Nigdy nie jest za późno, by stać się dobrym człowiekiem, a symboliczna noc wigilijna, to każdy dzień kiedy mamy na to szansę.


Maja    Michalska
  ucz. klasy 3a



................................................................................................................................

WIZYTA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ZĄBKACH

       W pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016 dzieci z  oddziałów  przedszkolnych miały przyjemność uczestniczyć w lekcji bibliotecznej 
w Bibliotece Miejskiej. Dzieci zwiedziły lokal biblioteki, zapoznały się z jej bogatym księgozbiorem, z egzemplarzami wydawanymi w różny ciekawy sposób, aby zaciekawić i zachęcić młodego czytelnika. Dowiedziały się jakie są zasady wypożyczania książek. Z wielkim zainteresowaniem oglądały książki dla dzieci. Wysłuchały  bardzo ważnych informacji na temat codziennego spotkania z książką, która ich bardzo prosi o dobre traktowanie. Mamy nadzieję, że dzieci będą pamiętały jak traktować książki, które są ich przyjaciółmi.
         Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy PAMIĄTKĘ
PIERWSZEJ WIZYTY W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ.          
Wszystkim bardzo podobała się wizyta, wielu uczniów wyraziło chęć zostania czytelnikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej.
         

                                                              Jolanta Stosio



..........................................................................................................

SPOTKANIE KLAS MŁODSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W ZĄBKACH Z MISJONARZEM, KS. JANEM KĘDZIORĄ SAC



      „Obejmuję myślą wszystkie dzieci świata:
wiele, zbyt wiele jest dzieci, które rodzą się
i są skazane na niezawinione cierpienie,
będące konsekwencją nieludzkich konfliktów.
Ratujmy dzieci, aby uratować nadzieję ludzkości!”
Św. Jan Paweł II

Dnia 14 stycznia 2016r. odbyło się spotkanie dzieci z oddziałów przedszkolnych, kilku drugich i pierwszych klas z ks. Janem Kędziorą SAC misjonarzem ze Zgromadzenia Księży Pallotynów, który przez 22 lata pracował jako misjonarz w Demokratycznej Republice Konga, następnie półtora roku pełnił posługę duszpasterską na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
          Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnym afrykańskim przywitaniem, co wprowadziło dzieci
 w zdziwienie i radość, ponieważ język ten jest dla nas bardzo „dziwny”.  Ks. Jan podzielił się z nami swoimi wspomnieniami. Opowiedział, jak w Afryce sam został przywitany w identyczny sposób, gdy poproszono go o odwiedzenie wioski, w której przez 14 lat nie było misjonarza. „Zostałem przywitany po królewsku. Później zapytano mnie, co słychać u Pana Boga, ponieważ     w Afryce misjonarz, kapłan, jest uważany za tego, który przychodzi od samego Boga” – wspominał. Ksiądz Jan nauczył nas kilku słówek np. „hakuna matata” – tzn. nie martw się, wszystko będzie dobrze, „dżambo” – dzień dobry, „dżambo sana” odpowiedź na dzień dobry.
         Podczas spotkania ks. Kędziora przybliżył pracę misjonarza na Czarnym Lądzie. Zwrócił też uwagę, że wiara Afrykańczyków jest wiarą żywą, otwartą, radosną. „Tamtejsi ludzie są bardzo otwarci na Boga.” – powiedział ks. misjonarz.
          Ks. Jan próbował także uwrażliwić uczestników spotkania na potrzeby, z jakimi boryka się Afryka, szczególnie na problem głodu i ubóstwa. Uzupełnieniem tej opowieści były filmy nakręcone podczas jego pracy w Afryce. Pokazał nam dzieci tańczące i śpiewające przy dźwiękach różnych dziwnych instrumentów wykonanych z rogów krowy, tykwy, czy innych ciekawych rzeczy. Były tam uśmiechnięte, szczęśliwe dzieci bawiące się zabawkami, które same zrobiły, np. „bączkiem” z kawałka drewna, wprowadzanym w ruch trawą, piłką wykonaną z liści bananowca. Widzieliśmy też smutne zdjęcia, na których były dzieci, którym głód zniekształcił ręce i nogi, które z bólu już nie miały siły płakać. To wspomnienia, które zapewne będą towarzyszyć uczestnikom spotkania przez długi czas.
Z pomocą tym sierotom przychodzą chrześcijańscy misjonarze, którzy pomagają dzieciom aby miały co jeść, mogły chodzić do szkoły i były otoczone opieką. Taką misję wypełnia również ks. Jan Kędziora, który nie przestaje działać na rzecz afrykańskich dzieci. Prowadzi katechezy misyjne w szkołach, głosi kazania w polskich parafiach. Takim dzieciom można nieść pomoc na wiele sposobów. Program adopcji na odległość, nazywanej też „ Pallotyńską Adopcją Serca”, prowadzoną przez pallotynów za pośrednictwem Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego. Jest to niezwykłe dzieło pomocy dzieciom żyjącym w krajach misyjnych. Wystarczy zadeklarować dokonywanie regularnych wpłat przez określony czas, np. rok, dwa lub więcej, czyli zobowiązanie się do stałego wparcia wybranego dziecka. Głównym celem „Adopcji Serca” jest zapewnienie dziecku podstawowych środków do życia. Demokratyczna Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kolumbia i Wenezuela to  kraje z  tysiącami dzieci potrzebującymi szczególnej pomocy. Włączając się w pallotyńską „Adopcję Serca” otaczamy troską materialną i duchową znane z imienia i nazwiska dzieci, pozbawione środków do godnego życia. Zainteresowani „adopcją serca” mogą odwiedzić stronę Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego biuro@sekretariat-misyjny.pl

Jolanta Stosio


....................................................................................................................

Przedmiotowy Konkurs Informatyczny "miniLOGIA14"

       Już 13 raz w naszej szkole odbywał się II etap Przedmiotowego Konkursu Informatycznego dla uczniów szkół podstawowych województwa mazowieckiego.
       21 stycznia 2016 r. o godz. 11. 00 rozpoczęły się zawody II stopnia. W naszym rejonie F brało udział 14 uczniów ze szkół w warszawie (Białołęka, Rembertów), Marek i Ząbek. Naszą szkołę reprezentowali: Anastazja Tasinkiewicz  i Jakub Szymanowski. Zawody polegały na rozwiązaniu  trzech zadań programistycznych w języku LOGO. Czas był oczywiście ograniczony - 120 minut.
A jaka była trudność zadań? Zobaczcie sami.


Ogłoszenie wyników etapu rejonowego 25 lutego 2016 r. Finał 14  kwietnia 2016r.
Powodzenia
Małgorzata Goździak




........................................................................................................................................

KONCERT KOLĘD BOŻONARODZENIOWYCH

W dniach 14- 15 stycznia 2016 roku już po raz szósty w naszej szkole dobył się Koncert Kolęd Bożonarodzeniowych dla klas I- III. Klasy przygotowały polskie znane kolędy, pastorałki, a nieliczne piosenki o tematyce bożonarodzeniowej.
Zwykle klasy prezentowały dwie lub trzy zwrotki utworu z podkładem muzycznym, własnym akompaniamentem lub acapella. Dopuszczalne były także wykonania partii solowych lub zespołowe. W pierwszym dniu przeglądu zaprezentowały się klasy pierwsze w następujących utworach:
1a- „Wśród nocnej ciszy”
1b –„Do szopy hej pasterze”
1c - W dzień Bożego Narodzenia”
1d –„Pójdźmy wszyscy do stajenki”
1e - „Gore gwiazda Jezusowi”
1f – „Gdy się Chrystus rodzi”
1g – Żłóbek Cię utuli”
1h – W żłobie leży”
1i – „Do stajenki”
1j – „Gore gwiazda Jezusowi”
1k – „Świeć gwiazdeczko, świeć”
Natomiast w drugim dni wystąpiły klasy drugie i trzecie. Wykonały one następujące utwory:
2a – „Do szopy hej pasterze”
2b – „Przybieżeli do Betlejem”
2d – „Pójdźmy wszyscy do stajenki”
2e – „Wśród nocnej ciszy”
2f – „Gore gwiazda Jezusowi”
2g – „Lulajże Jezuniu”
2h – „Dzisiaj w Betlejem”
3a – „Wśród nocnej ciszy”
3b – „Gdy śliczna Panna”
3d – „Ach, co za noc”
3e – „Przybieżeli do Betlejem”
3f -
Uczniowie przedstawili wysoki poziom wykonania z ciekawymi, nowoczesnymi podkładami muzycznymi, włączając elementy ruchu i strojów. Niektóre klasy występowały z samodzielnie przygotowanym akompaniamentem i rekwizytami. Dekoracje do koncertu wykonała pani Alicja Kadłubowska wychowawczyni klasy 1e.
Podczas koncertu kolęd panował miła i przyjazna atmosfera.  Pozwoliła ona nam zatrzymać i przywołać klimat minionych świąt. Wszystkim wychowawcom klas biorącym udział w przeglądzie dziękuję za współpracę i zaangażowanie w przygotowanie uczniów.
Anna Sokołowska
Szkoła Podstawowa nr 2 Ząbki



............................................................................................................

„Kolędowaliśmy dla dzieci z Madagaskaru”

Mali misjonarze ze Szkoły Podstawowej nr 2 od wielu lat wspierają dzieci z dalekich krajów. W tym roku ruszyliśmy z kolędą na ulice naszej parafii, aby pomóc rówieśnikom z dalekiego Madagaskaru. Podtrzymujemy polską tradycję kolędowania. To nic, że nie wszyscy otwierali drzwi słysząc nasze głośne śpiewanie. Więcej było tych, którzy razem z nami śpiewali i dzielili się z potrzebującymi tym, co mają. Dziękujemy za wszystkie ofiary (zebraliśmy w sumie 1750 zł.), które już wysłaliśmy do Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. Dziękujemy za poczęstunek i słodycze, a przede wszystkim za życzliwość i otwarte serca. Nasze kolędowanie zakończyliśmy wycieczką na Stare Miasto, by podziwiać pomysłowe szopki w warszawskich kościołach. Za rok znów ruszymy z kolędą, by pomagać dzieciom w krajach misyjnych.

                                                                                                                    - Katarzyna Węgrzynek  
                                                                                                       Opiekunka Szkolnego Koła Misyjnego




                                                                      zobacz więcej zdjęć...

......................................................................................................................................