Podziękowanie

.........................................................................................................................................

Klasa IV d na wycieczce w Żelazowej Woli

Drugiego marca pojechaliśmy na wycieczkę do Żelazowej Woli. Punktualnie o godz. 8:30 wyjechaliśmy w podróż  zabierając dobre humory,  mimo niesprzyjającej pogody. Żelazowa Wola to miejscowość położona w województwie mazowieckim w gminie Sochaczew ,nad rzeką Utratą. Znana jako miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, który urodził się tam 22 lutego 1810 r. W sali kinowej oglądaliśmy film o życiu Fryderyka Chopina, dzięki któremu poznaliśmy wiele ciekawostek z życia tego wielkiego kompozytora oraz dziejów miejsca jego urodzenia. Po projekcji filmu przewodnik zaprowadził nas do domu dzieciństwa małego Frycka. Obecnie dom jest biały, ma dwa kominy, czarny dach i wysokie okna. W jednej z oglądanych przez nas sal były dwie makiety: jedna makieta przedstawiała dom przed remontem, a druga po. Wczesnowiosenna aura nie pozwoliła nam w pełni nacieszyć się pięknem parku, ale mimo to odkrył on przed nami swoje piękno. Uczestniczyliśmy również w warsztatach wykonując pracę  przedstawiającą elementy, które najbardziej podobały nam się  podczas zwiedzania miejsca urodzenia jednego z największych Polaków. Napisaliśmy również podziękowania, które zostaną włożone do "Księgi odwiedzin domu Fryderyka Chopina". Może kiedyś, już jako dorośli pojedziemy tam i odnajdziemy swoje wpisy.
         Wycieczka ta wzbogaciła nas o informacje dotyczące Polskiego, ale znanego i podziwianego na całym świecie kompozytora. Mieliśmy możliwość zobaczyć dom, w którym się urodził i piękno najbliższego otoczenia. Chętnie pojedziemy tam jeszcze raz.

Weronika Konopko z klasy 4d



....................................................................................................................................................

Klasa 4b na wycieczce w Kampinosie

Trzeciego marca pojechaliśmy na wycieczkę do Puszczy Kampinoskiej oraz wsi Kampinos.
Pierwszym miejscem, dokąd  udaliśmy się, było Muzeum Parku Kampinoskiego w miejscowości Granica. Granica to wieś, która położona jest  w lesie. Pan przewodnik  - leśniczy opowiadał nam różne ciekawostki na temat fauny i flory parku, przekazał nam również legendę, skąd wzięła się nazwa wsi Kampinos. Następnie przeszliśmy do sali, w której prezentowane były eksponaty zwierząt zamieszkujących lasy puszczy kampinoskiej. Gdy zwiedziliśmy muzeum, pan leśniczy zaprowadził nas w głąb lasu. Tam zapoznaliśmy się z roślinnością występującą w puszczy.  Leśniczy pokazał nam również miejsca ważne dla naszej historii, min. cmentarz polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej.
Z Puszczy Kampinoskiej udaliśmy się do wsi Kampinos. Na miejscu czekała na nas niespodzianka.  Musieliśmy odnaleźć ukryty skarb. Wskazówkami, które prowadziły do miejsca zakopania skarbu, były zagadki zaszyfrowane w wierszu. Wędrowaliśmy przez wieś odkrywając jej interesujące miejsca i zabytki. W końcu udało nam się rozwiązać całą zagadkę i trafiliśmy do skarbu. Skarbem był notes, w którym cała nasza klasa złożyła podpisy. Na zakończenie ciężkiej wyprawy poszliśmy  na pizzę do lokalnej i jedynej we wsi pizzerii. Tam zregenerowaliśmy siły po pełnym wrażeń i świeżego powietrza dniu.
Do domów wróciliśmy zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni z wyprawy.

                                                                          Amelka Zubczyńska z klasy 4b
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Otwartych Drzwi 2016





..........................................................................................................

Baśniowy turniej dla klas pierwszych

Baśnie towarzyszą nam  już od najmłodszych lat. Ten nieodłączny element dzieciństwa pozwala przenieść się w jednej chwili  do krainy fantazji, gdzie wraz z ulubionymi postaciami można przeżywać niezwykłe przygody. Baśnie jednak nie tylko bawią, ale też uczą i wychowują, wskazując właściwe sposoby zachowania i kreując dziecięcy świat wartości.
  Właśnie to hasło- „ Baśń uczy, bawi i wychowuje” przyświecało zorganizowanemu  22.02.2016r., przez p.Aleksandrę Krupowicz i p.Justynę Wujek „Rambicie wiedzy o baśniach”. Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkach mieli niebywałą okazję, by sprawdzić swoją znajomość baśni a także wykazać się kreatywnością, szybkością i sprawnością fizyczną.
Ze względu na  liczbę klas zawody podzielone były na dwie tury. W każdej z nich wzięło udział po 5 oddziałów.
Mali zawodnicy przybrali różne, iście baśniowe nazwy i przygotowali barwne transparenty oraz okrzyki dopingujące daną drużynę. W zabawę zaangażowane były całe klasy, bowiem  w każdej konkurencji  zmieniały się osoby udzielające odpowiedzi lub startujące w zawodach sprawnościowych.
            Na uczestników turnieju czekał baśniowy zamek, w którym znajdowało się wiele tajemniczych zagadek. Żeby jednak do nich dotrzeć, musieli oni otworzyć bramę-  prawidłowo ułożyć rozsypane sylaby, z których powstanie hasło-klucz.
      Po tej małej rozgrzewce drużyny zmierzyły się  w rundach teoretycznych i sprawnościowych. Przedstawiciele każdej z klas  wykazali się  znajomością  treści utworów jak, zagadek dotyczących  baśni jak i sprawnym układaniem zdań z sylab oraz puzzli. Nasi pierwszoklasiści byli doskonale przygotowani i świetnie poradzili sobie z tymi zadaniami. Punktowane było również baśniowe, czyli wzorowe, zachowanie.
            Żeby jednak nie było tak łatwo, nagle okazało się, że  mały psotny chochlik  odwiedził kilka baśni i zabrał z nich różne niezwykłe przedmioty. Tym razem zawodnicy musieli pomóc im trafić  do właściwego utworu, odgadując, jakie przedmioty znajdują się w czarodziejskim worku  i z jakiego dzieła pochodzą.
      Wielu wrażeń dostarczyły również rozgrywki sportowe, w których dzieci wcieliły się w rolę złego wilka, który próbował zdmuchnąć z powierzchni ziemi domki małych braci. W tej konkurencji uczniowie dmuchając mocno na plastikowe kubeczki, usiłowali jak najszybciej przesunąć je za linię mety.
Emocjonujące okazały się także zawody, w których   chłopcy naśladując księcia z „Kopciuszka” poszukiwali wśród swoich koleżanek, właścicielki znalezionego buta.
Zmagania naszych pierwszoklasistów potęgowane były licznymi dopingami ze strony drużyn, bowiem do samego końca wszystkie zespoły reprezentowały wysoki poziom.
O wygranej zadecydował wynik ostatniej konkurencji. Oceniane były w niej  wykonane wcześniej przez klasy okładki baśni. Jury w składzie: p. dyrektor  Irena Małyszczuk,  p.dyrektor  Iwona Pawlak, p. Renata Witkowska, p.Dorota Lubaszka  miało twardy orzech do zgryzienia, by wyłonić najciekawsze prace.
Ostatecznie zwycięzcami turnieju okazały się klasy 1j i 1e. Każda z drużyn otrzymała piękne baśniowe dyplomy, a zwycięskie grupy drobne upominki.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą zabawę.

                                                                                    
  Justyna Wujek

zobacz więcej zdjęć ...

...........................................................................................................................................

Rekolekcje w SP2

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w czasie rekolekcji wielkopostnych w drodze krzyżowej przygotowanej przez Koło Misyjne pod kierunkiem p. Katarzyny Węgrzynek.
                                                                                          K.Węgrzynek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wolontariusze odwiedzili Punkt Czasowego Przebywania Zwierząt

W poniedziałek 29 lutego br. odwiedziliśmy Punkt Czasowego Przebywania Zwierząt w Zielonce. Nasi wolontariusze są czuli również na krzywdę zwierząt. Zawieźliśmy kilka smyczy, zabawki, kocyki, kojec. Uczestniczyliśmy w karmieniu psów i mieliśmy okazję niektóre z nich wyprowadzić na spacer. Będziemy dla tego schroniska zbierać puszki po napojach, które będą wymieniane na karmę. 

Katarzyna Węgrzynek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W krainie przyjemności

Dzień 24 lutego 2016 roku zapowiadał się bardzo słodko. Klasa 5a z Panią Wychowawczynią – Jadwigą Żaboklicką – pojechała na wycieczkę do fabryki przyjemności – fabryki Wedla w Warszawie.
Po przekroczeniu progów zakładu przywitał nas charakterystyczny pyszny zapach czekolady,  który wywołał uśmiechy na twarzach i ciekawość tego co zobaczymy dalej.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkiego zapoznania się z obowiązującymi w zakładzie produkcyjnym zasadami. Fabryka to nie muzeum, trwa tam praca, dlatego trzeba się zachowywać cicho, chodzić tylko tam gdzie pozwalają przewodnicy i nie oddalać się od grupy.
W pierwszej sali obejrzeliśmy rzeźbę przedstawiającą stację kolejową otoczoną wzgórzami , które porastały drzewa – wszystko to z prawdziwej czekolady. Na wykonanie tego dzieła zużyto 500kg czekolady. Zobaczyliśmy również czekoladowe rzeźby syrenek zaprojektowane przez sportowców, obraz warszawskiej Starówki, rzeźby świnek morskich, pieska, rzeźby ubrań – i wszystko to jadalne, z pysznej czekolady.
Następnie zostaliśmy zaproszeni do historycznego gabinetu, gdzie pan przewodnik opowiedział nam o historii fabryki, o założycielu – Karolu Wedlu, który przekazał niewielką fabryczkę swojemu synowi  Emilowi w prezencie ślubnym, o rozwoju firmy w okresie przedwojennym i o dziejach fabryki i pracujących w niej ludziach w czasie wojny oraz w okresie powojennym. Dowiedzieliśmy się o wielkiej trosce ostatniego właściciela fabryki, Jana Wedla, o pracowników: o tym, że mieli zapewnioną opiekę stomatologiczną, o działającym wśród pracowników chórze, klubie sportowym, orkiestrze. Jan Wedel był bardzo dobrym człowiekiem, w czasie wojny pomagał nie tylko swoim pracownikom ale też okolicznym mieszkańcom.
Po tej lekcji historycznej przeszliśmy do kolejnego pomieszczenia, gdzie czekał na nas długo oczekiwany poczęstunek: czekolady, ptasie mleczka i inne smakołyki. Pani przewodniczka opowiedziała nam skąd pochodzi kakao używane w fabryce, obejrzeliśmy też ciekawy film o tym ,jak rośnie kakao i co się z nim dzieje zanim trafi do naszych rąk w postaci smacznej czekolady.
Kolejnym etapem zwiedzania była wizyta w hali produkcyjnej. Aby wejść do pomieszczeń, gdzie jest wytwarzana czekolada trzeba się najpierw specjalnie przygotować. Należ zdjąć wszystkie ozdoby – pierścionki, naszyjniki, kolczyki i założyć specjalną odzież ochronną. Podczas przygotowań było sporo śmiechu, szczególnie gdy każdy musiał założyć czepek ochronny – wyglądaliśmy w fartuchach i czepkach zupełnie inaczej niż zwykle. Ubranie ochronne i dezynfekcja rąk są konieczne, żeby batony, czekolady, wafelki były najwyższej jakości i nie dostały się do nich żadne zanieczyszczenia. Hala produkcyjna jest strefą czystą, stąd tyle staranności w przygotowaniu do wejścia na ten obszar.
Ku ogromnej naszej radości zobaczyliśmy jak są produkowane torciki wedlowskie. Widzieliśmy wypiekanie wafli, przekładnie je czekoladą, wycinanie okrągłych torcików, kąpiel w czekoladzie, chłodzenie, ozdabianie i pakowanie. Torciki naprawdę są zdobione ręcznie. Dwanaście pań siedzi i maluje czekoladą znane nam wszystkim wzory. Panie robią to bardzo pięknie i bardzo szybko, każdy torcik trochę się od siebie różni bo do każdego czekoladowe mistrzynie wkładają swoje serce i talent. Torciki są ręcznie pakowane w kartoniki. Pani pakująca pokazała nam swoją pracę, byliśmy ogromnie zadziwieni z jaką prędkością a jednocześnie starannością potrafi pakować w kartoniki te smakołyki.
W następnym pomieszczeniu obejrzeliśmy długą linię, na której odbywa się produkcja czekolady nadziewanej. Widok wszechobecnej czekolady był bardzo kuszący ale wszystkie dzieci pamiętały, że w halach produkcyjnych niczego się nie dotyka i nic się nie je. Na koniec widzieliśmy miejsce zwane Pracownią Rarytasów, gdzie powstają unikalne czekoladowe dzieła sztuki.
Na zakończenie wycieczki zostaliśmy poczęstowani gorącą czekoladą i piankami ptasiego mleczka, każdy mógł sam zrobić dla siebie ptasie mleczko z większą lub mniejszą ilością czekolady.
Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi nazwa tego najlepiej sprzedającego się smakołyku Wedla. Otóż właściciel fabryki, zastanawiając się nad nazwą dla nowego produktu pytał swoich pracowników, czego brakuje człowiekowi, który ma już wszystko. I jeden z pracowników odpowiedział – wtedy to już tylko może brakować ptasiego mleka. I w ten sposób pyszna pianka w czekoladzie stała się ptasim mleczkiem.
Ze smutkiem opuszczaliśmy gościnne mury fabryki, na przedłużenie dobrych wspomnień, każdy z nas otrzymał słodki upominek.
Myślę, że wycieczka była szalenie interesująca. Każdy chyba od dzieciństwa chciałby zobaczyć na własne oczy fabrykę przyjemności, sprawdzić jak się robi słodycze, skąd się bierze to, co tak bardzo lubimy. Ważne było też zapoznanie się z historią i trudem ludzi, dzięki którym możemy cieszyć się tymi niepowtarzalnymi smakami. 


                                                                 Joanna James z kl. Va  z mamą


   zobacz więcej zdjęć ...

......................................................................................................................

Po prostu…Filharmonia

18 lutego 2016 roku o godz. 18:00 uczniowie z naszej szkoły pod opieką pani  Jadwigi  Żaboklickiej - nauczyciela muzyki, wybrali się na koncert do Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncert  nosił tytuł ,,Gdy flecista spotyka orkiestrę" .
  Budynek filharmonii zrobił na nas ogromne wrażenie. Udaliśmy się do sali koncertowej i zajęliśmy miejsca.. Potem wszyscy powitali głośnymi brawami Polską Orkiestrę Sinfonia Juventus wraz z dyrygentem Aleksisem Kossenko.
Muzycy wykonali utwory Carla Reinecke ,,Ballada op. 288" oraz Felixa Mendelssohna ,,IV Symfonia A- dur op. 90 Włoska". Po tym nadszedł czas na krótką przerwę. W tym czasie można było skorzystać z bufetu.  Po przerwie orkiestra wykonała ,,Koncert fletowy D – dur op.283. Koncert zakończył solowy występ dyrygenta na flecie. Artystów nagrodzono gromkimi oklaskami.
Bardzo podobała nam się wycieczka ze względu na nietypowego dyrygenta, który kierował orkiestrą oraz grał solo na flecie..
Koncerty w Filharmonii Narodowej pozwalają nam na rozwijanie zainteresowań muzycznych, uwrażliwiają nas na odbiór muzyki poważnej.


                                                                              Maja Sienicka i Dominika Uścińska 6d


..............................................................................................................................

SUKCES ZĄBKOWSKIEJ „DWÓJKI”, CZYLI WYNIKI EWALUACJI ZEWNĘTRZNEJ.

                      W dniach 20-25 stycznia 2016r w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego
w Ząbkach odbyła się ewaluacja zewnętrzna mająca na celu zbadanie funkcjonowania placówki
 w wybranych obszarach wymagań.
            Wyniki, jakie otrzymaliśmy 16 lutego 2016r, pozwoliły nam upewnić się, że nasze wspólne działania i systematyczna, codzienna praca przyczyniają się do wysokiego poziomu nauczania
i wychowania w ząbkowskiej „dwójce”.
            Cytując treść raportu otrzymanego od ewaluatorów, możemy pochwalić się kilkoma sukcesami.
            Po pierwsze nasi uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej, która jest realizowana z wykorzystaniem zalecanych warunków i sposobów jej realizacji. Nauczyciele uwzględniają osiągnięcia uczniów z poprzedniego etapu edukacyjnego, zaś wychowankowie wykorzystują nabyte umiejętności podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów. W naszej szkole prowadzi się systematyczne diagnozy uczniów i wyciąga wnioski do planowania dalszej, bardziej efektywnej pracy. Uczniowie mają możliwość aktywnego uczestniczenia w zajęciach obowiązkowych i pozalekcyjnych i są zadowoleni ze swoich osiągnięć. Potrafią wykorzystywać wiedzę nabytą wcześniej, co zostało potwierdzone w ankietach uczniów
i podczas obserwowanych lekcji. Nauczyciele dostosowują formy i metody pracy do indywidualnych możliwości uczniów, monitorują ich osiągnięcia i mobilizują do większej aktywności. Ewaluatorzy wielokrotnie podkreślali, że nasza szkoła osiąga wysokie wyniki nauczania (wysokie lub bardzo wysokie wyniki sprawdzianu po szóstej klasie, sukcesy
w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych), które są potwierdzeniem skuteczności podejmowanych działań dydaktyczno-wychowawczych. 
            Po drugie, jak wskazuje raport, w naszej szkole wspomaga się rozwój uczniów,
z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji. Nauczyciele rozpoznają możliwości psychofizyczne
i potrzeby rozwojowe oraz sposoby uczenia się i sytuację społeczną każdego ucznia. Mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach rozwijających ich zainteresowania
i uzdolnienia (koła zainteresowań, chór, SKS, zajęcia kreatywnego pisania, szachy, itp.) oraz
w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych i specjalistycznych (terapia integracji sensorycznej, terapia metodą Tomatisa, socjoterapia i psychoedukacja, terapia pedagogiczna i logopedyczna, zajęcia rewalidacyjne, surdologopedia, itp.). Prawie 84% uczniów korzysta z różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dzięki czemu mają możliwość zaspokojenia swych potrzeb rozwojowych, które uprzednio zostały rozpoznane. Zarówno rodzice, jaki i uczniowie wskazywali w ankietach, że zajęcia pozalekcyjne interesujące i dostosowane do możliwości i potrzeb dzieci . Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że w naszej placówce podejmuje się szereg działań pomagających przezwyciężyć trudności wynikające z trudnej sytuacji społecznej. Zgodnie z treścią raportu, nauczyciele szybko reagują na problemy i wspierają mocne strony uczniów. Dodatkowo szkoła oferuje wsparcie dla rodziców w postaci chociażby „Warsztatów umiejętności wychowawczych” i konsultacji indywidualnych ze specjalistami. Naszym atutem jest także organizowanie pomocy materialnej (liczne akcje charytatywne i kiermasze organizowane prze szkolny wolontariat).
            Kolejnym obszarem badanym przez ewaluatorów były, ogólnie rzecz ujmując, wyniki sprawdzianu i wnioski z nich wypływające. Sukcesem naszej placówki jest fakt, że systematycznie analizując wyniki sprawdzianów i wyciągając wnioski, planujemy kolejne działania zmierzające do wzrostu efektywności nauczania. Nauczyciele na bieżąco starają się doskonalić swój warsztat pracy i stosować coraz bardziej atrakcyjne formy i metody pracy. Ewaluatorzy podkreślali, że nasza szkoła posiada bogate wyposażenie pracowni ( tablice interaktywne, pracownie mobilne, tablety),
a  nauczyciele w pełnym stopniu potrafią z nich korzystać, co pomaga w uzyskiwaniu wysokich wyników w nauce.
            Podsumowując, wyniki ewaluacji zewnętrznej nie były dla nas zaskoczeniem, ale jedynie utwierdziły nas w przekonaniu, że ogromny wysiłek nauczycieli wkładany każdego dnia
w kształcenie i wychowanie naszych podopiecznych przynosi wymierny skutek. 
            Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom za zaangażowanie
w codzienną pracę i podejmowanie wielu cennych inicjatyw, rodzicom za zaufanie i dotychczasową współpracę, zaś uczniom za życzliwość i chęć zdobywania wiedzy.


                                                                                                    Dyrektor i wicedyrektorzy SP2



.........................................................................................................................

„DO GÓRY NOGAMI”

Dnia 25.02.2016r. odbył się muzyczny koncert w wykonaniu muzyków  Agencji Artystycznej PRO ARTE Izabeli Wilczak dla uczniów oddziałów przedszkolnych naszej szkoły.
Już na początku prowadząca spotkanie Pani Izabela wprowadziła nas w radosny nastrój. Opowiadała, jak to wszystko może wywrócić się do góry nogami, kiedy odkryjemy w sobie jakiś wielki talent na przykładzie życia W.A. Mozarta. Po wysłuchaniu kilku utworów tego wielkiego artysty, granych na puzonie, który był głównym bohaterem tego koncertu, nastąpiła prezentacja instrumentu. Dzieci dowiedziały się, że należy on do grupy instrumentów dętych blaszanych, w jaki sposób jest zbudowany oraz jak wydobywa się dźwięk na puzonie. Ponieważ największym marzeniem Pana puzonisty było zostać klaunem i rozśmieszać dzieciaki, a jak wiemy marzenia się spełniają, przenieśliśmy się w świat cyrku. Najpierw wybrany został skład orkiestry dętej, która swoim koncertem zapowiadała super występy, potem dzieciaki zamieniły się                    w akrobatów, w treserów zwierząt, a na koniec nawet  karmiły bardzo groźnego lwa.
Koncert był bardzo wesoły i ciekawy, uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, a przy okazji wszyscy świetnie się bawili.

                                                                                               Jolanta Stosio


...................................................................................................................................................

Żołnierze Niezłomni. Pamiętamy!



.........................................................................................................................